Trabzon'da görev değişimi

Trabzon'da görev değişimi

Trabzon'da görev değişimi

Son dönemde Rahip Santoro ve gazeteci Hrant Dink cinayetleriyle gündeme gelen Trabzon'da Vali Hüseyin Yavuzdemir ile Emniyet Müdürü Reşat Altay merkeze alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İçişleri Bakanlığı, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ile Emniyet Müdürü Reşat Altay, son zamanlarda kentte yaşanan olaylar nedeniyle merkeze alındığını duyurdu.
 
Vali Yavuzdemir, ''Bu uygulama hükümetimizin tasarrufudur. Ben valiyim, nereye gönderirlerse görevimi yaparım'' dedi.

''Bu tasarrufun ne olduğunu biliyorum. O nedenle gönlüm ferah bir şekilde Trabzon'dan ayrılıyorum'' diyen Yavuzdemir, "Trabzon'un geleceği daha iyi, parlak olsun. Temennimiz budur'' ifadesini kullandı.
 
Gazetecilerin görevinden alınmasına ilişkin soruları üzerine yorum yapmayacağını söyleyen Yavuzdemir, ''Ben devleti temsil eden bir valiyim. Devletimizin burada onurla temsil edilmesini sağladığımı düşünüyorum. Bu idari bir tasarruftur. Beni hükümet tayin etti, hükümet görevden alabilir. Büyüklerime karşı da herhangi bir kırgınlığım yoktur. Görev yaptığım süre içinde Trabzon'a, Trabzon halkına yararlı olmaya gayret ettim'' diye konuştu.
 

 
ERDOĞAN'IN YORUMU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Valisi ve Emniyet Müdürü'nün mülkiye müfettişlerinin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için merkeze alındığını söyledi.

 

Erdoğan, "Bu adım daha farklı yerlere de sıçrayabilir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Başbakan Erdoğan, Trabzon'la ilgili tartışmaları da, "Trabzon'a sıçratılmak istenen kara leke" diye niteledi.


İki müfettiş inceleme yapacak
 
Bakanlık ayrıca, Hrant Dink cinayetiyle ilgili soruşturma kapsamında Trabzon'a inceleme için iki mülkiye başmüfettişi gönderdi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, ''Trabzon ilinde bir süredir meydana gelen ve İstanbul'da Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle de bağlantılı olduğu görülen asayiş olaylarında, idarenin ve emniyetin kusur ve ihmallerinin olup olmadığı ile tüm bu olaylar zincirinin çok yönlü incelenmesine ilişkin olarak iki mülkiye başmüfettişi görevlendirilmiştir'' denildi.
 
Bu arada, suikastın azmettiricilerinden olduğu ileri sürülen gözaltındaki Erhan Tuncel'in de tutuklanmasıyla soruşturma çerçevesinde tutuklu sayısı altıya yükseldi.
 
Trabzon'da son dönemde yaşanan olaylar
 
Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir'in Trabzon'da görev yaptığı yaklaşık 2.5 yıl içinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hicabi Cındık'ın öldürülmesi, TAYAD olayları, KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadettin Güner ve oğlu Selçukhan Güner'in öldürülmesi, rahip cinayeti, futbolcuların ev ve iş yerlerinin kurşunlanması gibi ülke gündemini etkileyen gelişmeler yaşandı.
 
Vali Yavuzdemir, 9 Eylül 2004 tarihinde Trabzon'da göreve başladı. Vali Yavuzdemir, göreve başladıktan yaklaşık 1 ay sonra, 28 Kasım 2004 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hicabi Cındık, Çömlekçi Mahallesinde silahla öldürüldü.
 
Yaklaşık 7 ay sonra 6 Nisan 2005 tarihinde, il merkezinde 5 TAYAD üyesinin bildiri dağıtmaları sırasında çıkan tartışmanın büyümesi üzerine yüzlerce vatandaşın olay yerine toplanması ile çeşitli olaylar yaşanmıştı.
 
KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadettin Güner, 8 Ocak 2005'de ailesi ile Boztepe Mahallesi’nde misafirlikten döndüğü sırada otomobilinde silahlı saldırıya uğradı. Güner ve 2 yaşındaki oğlu Selçukhan Güner, saldırıda hayatını kaybetti.
 
Trabzon'da 5 Şubat 2006 tarihinde ise Sancta Maria Katolik Kilisesi rahibi Andrea Santaro, 16 yaşındaki O.A tarafından tabancayla öldürülmüştü.
 
Trabzonsporlu futbolcu Fatih Tekke ve eşinin otomobilleri ile Gökdeniz Karadeniz'in eşi Serra Karadeniz'in otomobili ve iş yeri, 1 Ocak 2006 tarihinde kurşunlanmış, olayla ilgili çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.
 
2.5 yılda 3 bin 403 olay
 
Yavuzdemir ile birlikte görevden alınan Emniyet Müdürü Reşat Altay'ın son 8 ayında görev yaptığı bu dönemde, il genelinde toplam 3 bin 403 olay meydana geldi.
 
Kentin polis bölgesinde, 2006 yılında meydana gelen asayiş olaylarında, 2005 yılına göre yüzde 1 oranında azalma gözlendi.
 
Polis bölgesinde şahsa karşı işlenen olaylarda yüzde 9 artma olurken, mala karşı işlenen suçlarda yüzde 10.9 azalma oldu.
 
Kaçakçılık olaylarında ise yüzde 136 oranında artış oldu.
 
2005-2006 yılında 4 terör olayının meydana geldiği Trabzon'da, bu olaylara ilişkin 8 kişi yakalandı. Bu sürede 42 cinayet işlenirken, kasten yaralama olaylarında yüzde 203 oranında artış yaşandı.
 
Son iki yılda, çocukların karıştığı olayların sayısı 133'ten 159'a çıktı. 2006 yılında verilen silah ruhsatı sayısında bir önceki yıla göre yüzde 21 azalma olduğunu gözlendi.

Dink silahlı saldırı kurbanı
 
Agos gazetesinin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak'ta İstanbul Şişli'deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
 
Vücuduna üç kurşun isabet eden Dink, olay yerinde can verdi. 17 yaşındaki katil zanlısı Ogün Samast, 20 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalandı.
 
Cinayete Türkiye'nin her kesiminden tepki yağdı. Binlerce kişi İstanbul Taksim Meydanı'nda düzenledikleri yürüyüşte cinayeti protesto etti.
 
23 Ocak Salı günü gerçekleşen cenaze töreninde Hrant Dink'i onbinlerce kişi son yolculuğuna uğurladı. Törende Şişli'den Yenikapı'ya kadar, toplam sekiz kilometrelik sessiz yürüyüş gerçekleştirildi. Dink'in naaşı Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda defnedildi.