'Yayınevi saldırısı' zanlısı tutuklandı

'Yayınevi saldırısı' zanlısı tutuklandı

Malatya'da yayınevindeki cinayetlerin zanlılarından Emre Günaydın çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Zanlı Günaydın Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'terör örgütü kurmak ve faaliyetleri doğrultusunda adam öldürmek ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçlamasıyla tutuklandı.

Adliye çıkışında açıklama yapan Zanlı Emre Günaydın'ın avukatı Umut Yalçın, "Emre Günaydın, içinde bulunduğu durumdan pişman. Cinayetlerle ilgili kabul ettiği noktalar olduğu gibi etmediği noktalar da var" dedi.
 
Umut Yalçın, cinayetlerle ilgili başka gözaltıların olup olmayacağı yönündeki soruya "Süreci beraber takip edeceğiz, göreceğiz" yanıtını verdi.
 
Zanlı Emre Günaydın'ın dün sağlık kontrolü için götürüldüğü Beydağı Devlet Hastanesi çıkışında "Allah Türk'ü korusun" sözlerinin, içinde bulunduğu duygusallıktan kaynaklandığını belirten Yalçın, "Babasının sesini duymasının da bunda etkisi var. Herhangi bir yere mesaj verme ve farklı amaçlar gütme ifadesi değil. Bu yönde çıkan haberler yanlış anlaşmalardan kaynaklıdır" dedi.
 
Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanan zanlı, geniş güvenlik önlemleri altında zırhlı araçla cezaevine götürüldü.
 
Tatbikat yaptırıldı
 
Niyazi mahallesi Niyazi Mısri caddesinde bulunan Zirve Yayınevi'nin bulunduğu bina çevresinde sabah saatlerinde alınan geniş güvenlik önlemlerinin ardından getirilen zanlıya Cumhuriyet Savcısı ve avukatınında katılımıyla tatbikat yaptırıldı.
 
Zanlı Günaydın'ın sorgusunda olduğu gibi tatbikat sırasında da "Cinayet anını hatırlamıyorum" dediği belirtildi.
 
"Allah Türk'ü korusun"
 
Dün sabah ifadesi alınan Emre Günaydın, çevik kuvvet ve özel harekat timlerinin geniş güvenlik önlemleri altında Beydağı Devlet Hastanesi'ne götürüldü.
 
Üzerinde polis kıyafetleri bulunan Günaydın, hastaneye girerken, babası "Emre seni seviyorum", "Yanındayım" diye bağırdı. Günaydın da babasınına "Ben de seni seviyorum" diye karşılık verdi.
 
Günaydın sağlık kontrolünden geçirildikten sonra polis aracına götürülürken de "Allah Türk'ü korusun" diye bağırdı.
 
Emre Günaydın'ın ilk sorgusunda Necati Aydın ve Uğur Yüksel'i korkutmak için yayınevine gittiklerini, ancak Aydın ve Yüksel'in kendilerini tahrik ettiklerini bu sebeple olayların meydana geldiğini ileri sürmüştü.
 
Malatya'daki saldırı

Malatya'da Hıristiyanlıkla ilgili kitaplar yayımlayan bir kitabevine 18 Nisan'da baskın düzenlenmiş ve biri Alman üç kişi öldürülmüştü.
 
İhbar üzerine yayınevine giden polis, iki kişiyi elleri ve bacakları sandalyeye bağlı ve boğazları kesilmiş halde bulmuştu. Boğazından, sırtından ve karnından bıçaklanmış halde hastaneye kaldırılan ve ameliyata alınan bir kişi de, aynı gün hayatını kaybetmişti.
 
Polis zanlılardan dördünü olay yerinde yakalamıştı. Olaydan sonra üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın kaldırıldığı Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi altına alınmıştı.
 
Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri tamamlanan diğer dört zanlı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS