AKP yeni genel merkezini bugün açtı

AKP yeni genel merkezini bugün açtı

AK Parti'nin “akıllı bina” şeklinde tasarlanan ve 35 milyon YTL'ye mal olan yeni genel merkezi bugün törenle açıldı. Beş yıldızlı otelleri aratmayan 13 katlı binanın en üst katı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın makam odası olarak özel dizayn edildi.

Selçuklu ve Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binanın girişindeki 8 köşeli Selçuklu Yıldızı dikkat çekti.
 
Akıllı binada üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Çok sayıda kameranın yerleştirildiği genel merkeze giriş ancak şifreli kartlarla mümkün.
 
Erdoğan, Ankara Söğütözü'ndeki genel merkez binasının açılışında yaptığı konuşmada, "Demokratik yaşamımıza, ülkemize, milletimize inanıyorum ki, burada çok daha farklı, anlamlı sinerji ile katkılarda bulunulacaktır" dedi.
 
Erdoğan açılışı, "Hayırlı olsun temennisi ile kurdeleyi kesiyorum ya Allah bismillah" diyerek yaptı.
 
Açılışa, bakanlar, milletvekilleri ve milletvekili adaylar, il başkanları ve partililer katıldı. Yeni genel merkezi basına tanıtan Başbakan Erdoğan, merkezin arazisinin satın alındığını söyledi.

Erdoğan, Nisan 2006'da temeli atılan yeni genel merkezin 13 ay gibi kısa bir zamanda tamamlandığını söyledi.
 
Genel merkezin, "akıllı bina" şeklinde yapıldığını anlatan Erdoğan, partinin vereceği kokteyllerin de 600-700 kişiye kadar yeni genel merkezde yapılabileceğini bildirdi.
 
Yeni genel merkezde aynı anda birden fazla basın toplantısının yapılabileceğini, uluslararası toplantıların gerçekleştirilebileceğini anlatan Erdoğan, en az üç dilde de simultane tercüme yapabilecek sistemin de bulunduğunu belirtti.
 
Merkezin "çevreci" bir anlayışla yapıldığını da ifade eden Erdoğan, yeni genel merkezin arsası hariç 35 milyon YTL'ye mal olduğunu bildirdi.
 
“Selçuklu mimarisi özellikleri taşıyor”
 
AK Parti'nin yeni genel merkezinin "Selçuklu mimarisi" özelliklerini taşıdığını anlatan Başbakan Erdoğan, "Ankara'nın Selçuklu'nun bir merkezi olması sebebiyle böyle bir adım attık” dedi.
 
Başbakan Erdoğan'a, yeni genel merkezin tanıtımında, binanın dış cephelerinde, duvarlarında ve koridorlarında yoğun olarak kullanılan iç içe geçmiş iki kareden oluşan "8 Köşeli Yıldız" motifi ile ilgili sorular da soruldu.
 
Başbakan Erdoğan, 8 köşeli yıldızın "Selçuklu" motifi olduğunu ve "adalet" anlamı taşıdığını söyledi. Başbakan Erdoğan, eski genel merkezin de aynen kalacağını ve siyaset akademisine dönüştürüleceğini bildirdi.
 
Binanın özellikleri
 
37 bin 500 metrekare kapalı alanı bulunan AK Parti binasında, otopark ve teknik mekanlar da 15 bin metrekarelik yer kaplıyor.
 
Yeni genel merkez 4'ü zemin altı, 10'u zemin üstü olmak üzere, zemin ile birlikte 15 kattan oluşuyor.
 
Binada 470 kişilik konferans salonu bulunuyor. Yemek salonu 350-500 kişiye yemek verilebilecek şekilde düzenlenmiş. 
 
Genel merkezde İsmail Acar, Adnan Çoker, Erol Akyavaş gibi sanatçıların eserleri de yer alıyor. Merkezde 3'ü yabancı olmak üzere 48 televizyon kanalı aynı anda takip edilebiliyor.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS