"Hükümet projelerimizi desteklemedi"

  1. Türkiye
"Hükümet projelerimizi desteklemedi"
"Hükümet projelerimizi desteklemedi"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hükümetin kendi projelerine destek vermediğini belirterek tepki gösterdi.

Osman Baydemir, hazırladıkları projelere 4.5 yıllık dönemde AK Parti hükümetinin hiç destek vermediğini ve bölgeye yatırım yapmadığını belirtti.
 
Baydemir, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in belediyenin çalışmalarını başarısız bulması ile ilgili sözleri hatırlatılınca, "Başbakan ve bakanlar hem Diyarbakır için negatif ayrımcılık yapıyor hem de ileri geri konuşuyorlar" dedi.
 
Baydemir, "Diyarbakır'a karşı açıkça savaş ilan ediyorlarsa hodri meydan diyorum. Biz burdayız. Savaştan kaçmayız. Başbakan en sevdiği ve en güvendiği adayını burda belediye başkanı olarak göstersin. Hatta yerel seçimlerin tarihini de erkene alsın. Biz burdayız. Burası bir kale. Bu kale düşmeyecek" diye konuştu.
 
DTP'li Birdal'dan Baydemir'e destek
 
Bu arada DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Osman Baydemir'e destek verdi.
 
Birdal, Ankara'nın başta Diyarbakır olmak üzere diğer Doğu ve Güneydoğu'daki illere adil davranmadığını ileri sürdü. Projeler karşılığında uluslararası kuruluşlardan alınan hibelerin, sözkonusu illere verilmediğini savunan Birdal, "Genel yönetimlerde iktidar olma hakları hep ellerinden alınmış Kürt halkı, şimdi yerel yönetimlerden hizmet bekliyor. İş, altyapı, su ve benzeri tüm ihtiyaçlarının karşılanması için gerek Ankara'nın gerek uluslararası yardımların ve dayanışmanın önünün açılması gerekiyor" diye konuştu.
 
Birdal, "Temel sorunları, maniple ederek ya da gizleyerek çözemezsiniz. Artık herkes ezberini bozmalıdır. Osman Baydemir, barışı 'olmazsa olmaz' gören arkadaşımız. Baydemir'in sözleri, bir meydan okuyuş olarak gösterilmeye çalışılıyor. Osman Baydemir'in söyledikleri, yardım ve destek kanallarının açılması, sosyal adaletin gerçekleşmesini istemesidir. Aç insanlarla nasıl barış sağlayacaksınız? Baydemir'in sözlerini barışçıl da yorumlayabiliriz" ifadesini kullandı.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS