Son Dakika

"Kürt devleti Ortadoğu'yu havaya uçurur"

A A

18.10.2007 - 15:50 Son Güncelleme:

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kuzey Irak'ta ortaya çıkabilecek bir Kürt devletini, 'bütün Ortadoğu'yu havaya uçuracak bir bomba' diye niteledi.

"Kürt devleti Ortadoğu'yu havaya uçurur"

Beşar Esad, Cumhurbaşkanılığı'nın Tarabya'daki köşkünde, bazı gazeteci ve televizyonların temsilcileriyle bir sohbet toplantısı yaptı.
 
Esad toplantıda, böyle bir oluşuma karşı koymada Türkiye ile tam mutabat içinde olduklarını belirtti.
 
Esad, "Kürt devleti kurulması eğer bir vehimse ben kendimi mutlu sayarım. Ancak yaşadığımız gerçekliği yok sayamayız. Durum 4 yıl öncesine göre çok daha kötü. Nüfus yapısının değiştirilmesi böyle bir tehlikenin çanlarını çalıyor. Bunu görmek için çok zeki olmaya gerek yok" dedi.
 
TBMM'de dün kabul edilen tezkere sorularını da cevaplayan Esad, Türkiye'nin Irak'a ilgisinin düşüncelerinin biraz daha netleşmesi gerektiğini söyledi.
 
Türkiye'nin meşru haklarını kendilerinin de savunduğunu ifade eden Suriye lideri, "Türkiye'de bir tamah arzusu mevcut değil ancak Irak'a ilişkin tasavvurlarının bütünüyle netleştiğini söyleyemem. Tezkerenin de çıkmasından sonra bir iki hafta içinde Türkiye Irak'a ilişkin görüşlerini bize daha net biçimde sunacaktır" dedi.
 
Beşar Esad ayrıca, PKK'nın Suriye'yi de tehdit eden bir terör örgütü olduğunun altını çizdi.
 
Toptan'ı ziyaret etti
 
Esad, İstanbul'a gelmeden önce başkentte TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı ziyaret etti.
 
Görüşmede, MHP Grup Başkanvekili ve Türkiye-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Şandır da hazır bulundu.
 
Ziyaretin ardından görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'nin temel uluslararası yaklaşımlarının Suriye tarafından paylaşıldığını belirterek, "Özellikle komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğü ve PKK terörü konusunda Türkiye'nin bütün kaygılarının Suriye tarafından paylaşıldığını bir kez daha görmekten büyük mutluluk duyduk" dedi.
 
Toptan, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin son yıllarda mükemmel düzeye ulaştığını belirtti.
 
Yaptıkları görüşmede, Türkiye'nin temel uluslararası yaklaşımlarının Suriye tarafından paylaşıldığını gördüklerini ifade eden Toptan, "Türkiye ve Suriye parlamentoları arasındaki ilişkiler çok iyi durumda ve daha da iyiye gitmesi için bu tür ziyaretlerin sıklaştırılması konusunda mutabık kaldık" dedi.
 
Toptan ayrıca, "Öyle inanıyorum ki, Sayın Esad döneminde Türkiye ile Suriye ilişkileri daha ileriye götürülecektir. Görüşmede, Suriye ile KKTC arasında başlayan doğrudan feribot seferlerinden duyduğumuz memnuniyeti de görüşmede dile getirdim. Türkiye ve Suriye'nin ortak uluslararası sorunları beraber ele alması sadece iki ülkeye değil, bölge ve dünya barışına hizmet edecektir. Kendisiyle bu konudaki düşüncelerimi paylaştım" diye konuştu.
 
Suriye'den teröre karşı destek
 
Beşar Esad dün de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti.
 
Esad, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'nde yaptığı ortak basın toplantısında, PKK terörü ve TSK'ya yönelik terör eylemlerini masaya yatırdıklarını ve bu örgüte karşı yapılması gerekenleri ele aldıklarını söylemişti.
 
Esad, "Bu anlamıyla, Türkiye hükümetinin teröre ve terör faaliyetlerine karşı gündemine aldığı kararları şüphesiz destekliyoruz ve onların arkasındayız" demiş ve bunu Türkiye'nin meşru hakkı olarak kabul ettiklerini belirtmişti.