Ağaç katliamı tescillendi

Ağaç katliamı tescillendi

Ağaç katliamı tescillendi

Antalya'da 30 yılda ağaçlandırılan Belek ormanları golf sahaları uğruna katledildi. 500 bin ağacın kesildiği bölgenin 2 yıl arayla çekilen iki ayrı fotoğrafı, ağaç katliamını gözler önüne serdi.

TEMA Antalya Şubesi üyelerinden Timur Kara, Belek ormanlarındaki ağaç katliamını 2005 ve 2007 yıllarında çektiği iki ayrı fotoğrafla ortaya koydu.
 
Kara, "Yurtdışında yeşil yaratılarak golf sahası yapılıyor. Türkiye'de ise yeşil katledilerek golf sahaları açılıyor. 'http://www.vila-int.com/' adresli sitemizde ağaç katliamının çarpıcı fotoğraflarını görmek mümkün" dedi.
 
Antalya'nın en gür ve en özel ormanlarına sahip Serik ilçesine bağlı Belek'in bu özelliği artık fotoğraflarda kaldı...
 
1960'lı yıllarda ağaçlandırılan ve 30 yılda kendine özgü sık fıstık çamlarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken Belek ormanları, 1984 yılında Turizm Bakanlığı tarafından turizme açılmak üzere planlandı.
 
Turizm Bakanlığı'nın 1990 yılından itibaren bölgeyi 'turizm bölgesi' ilan etmesiyle, 23 bin dönümlük Belek Muhafaza Ormanı'na peşpeşe tahsisler yapıldı.
 
Tahsislerin hayata geçirilmesiyle birlikte 45 otel hizmete açıldı. Otellerin yanında 7 golf sahası inşa edilen Belek'te 3 golf sahasının yapımı ise sürüyor.
 

2005 yılında çekilen fotoğraf
 
2007 yılında çekilen fotoğraf...

Katliamın yasal düzeneği
 
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, Turizm Bakanlığı tarafından 1990 yılından itibaren bölgenin 'turizm bölgesi' ilan edilmesiyle katliamın yasal düzeneğinin hazırlandığını söyledi.
 
Gündüz, belediyelerin de yeni golf sahaları için verdiği imar izinleriyle katliamın diğer ayağını oluşturduğunu kaydetti.
 
Bu bölgede 5 ayrı koruma statüsü bulunduğunu anlatan Hediye Gündüz, "Orada 18 bin dönümde fıstık çamı, 5 bin dönüm de okaliptus ağacı bulunuyordu. 600- 700 bin ağaç vardı, bunun 500 binini kestiler. Halkın tepkisini çekmemek için yolun kenarında birkaç sıra ağaç bırakıldı, asıl kesim ormanın içlerinde gerçekleştirildi" dedi.
 
Turizm ve Orman bakanlıklarının bu ormanların katledilmesinde büyük vebali olduğunu söyleyen Gündüz, "5 koruma statüsüne rağmen Belek ormanlarının bulunduğu alan turizm sahası ilan ediliyor. 'Muhafaza ormanı' en değerli ormanlardan biri demektir. Anayasa'nın 169'uncu maddesine göre ormanlar amaç dışı kullanılamaz. Turizme tahsis edilmesi zaten Anayasa'ya uygun değil. O bölgenin kıyıları caretta caretta üreme alanı. Ayrıca uluslararası kuş göç yollarının üzerinde orman içi ve yakın çevresinde de endemik bitki türü var" diye konuştu.
 
"Golf sahaları suyu bitiriyor"
 
Buna rağmen Belek ormanlarının devlet eliyle tahrip edildiğini kaydeden Hediye Gündüz, "Çevre ve Orman Bakanlığı, korumakla yükümlü olduğu alanların tahsis edilmesine ses çıkarmamakla vebal alıyor. Turizm Bakanlığı da turizm için tahsis ederek vebale ortak olmuştur. Kadriye ve Belek belediyeleri de bu alanı imara açarak, halka karşı yasal sorumluluklarını yerine getirmemiştir" dedi.
 
Bölgede çevreyi daha çok tahrip edecek golf sahaları yaratıldığını söyleyen Gündüz, "Suyun korunması için ormanlar şarttır. Golf sahaları inanılmaz oranda su tüketiyor. Bunun sonucunda aşırı ve kontrolsüz yeraltı kullanım suyu tablosu ortaya çıkmaktadır. Bir golf sahasının yılda hektar başına 10- 15 bin metreküp suya ihtiyacı var. 100 hektarlık bir golf sahasının bir yılda tüketeceği su miktarı, yaklaşık 1 milyon metreküp olacaktır" ifadesini kullandı.
 
Bunun su kıtlığı olan Türkiye için olumsuz bir tablo olduğunu kaydeden Gündüz, "Ayrıca golf alanlarında çimlere kullanılan ilaçlar nedeniyle akarsularda, yeraltı suyunda, denizde kirlenme meydana gelmektedir" diye konuştu.
 
Anayasa Mahkemesi kararına rağmen...
 
TTKD Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz'ün verdiği bilgilere göre;
 
* Belek ormanları dünyanın en iyi ikinci doğal fıstık çamı ormanı
* Türkiye'nin en iyi fıstık çamı tohum meşceresi
* Kumul ve kıyı erozyonu nedeniyle erozyon kontrol amaçlı oluşturuldu
* 104 familyaya ait 574 tür tespit edildi
* Araştırma alanındaki bitkilerden 27'si tür düzeyinde, 1 tanesi ise alt tür seviyesinde endemik
* Nesli tehlike altında olan 109 kuş türü ormanda yaşıyordu
 
Belek ormanlarındaki tahsislerin iptali için birçok dava açıldığını kaydeden Gündüz, Antalya Barosu'nun açtığı dava sonunda, Anayasa Mahkemesi'nin 2007 Mayıs ayında 'Orman arazileri turizm amaçlı tahsis edilmemeli' yönünde karar verdiğini hatırlattı.
 
Hediye Gündüz, karara rağmen, yapılan tahsisler kapsamında Belek ormanlarında inşaatların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.