Bakır madeni için 6 bin ağaç kesilecek

Bakır madeni için 6 bin ağaç kesilecek

Artvin'deki Hatila Milli Parkı havzasında açılacak bakır madeni için 6 bin ağaç kesilecek. Bölge halkı ve çevre örgütleri bu hafta sonu büyük bir eylem yapacak.

Bakır madenine, bölgenin biyolojik değerlerine zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkan çevreciler 4 Kasım'daki eyleme hazırlanırken, işletme sahipleri madenin çevreye zarar vermeyeceğini savundu.
 
Hatila Milli Parkı Cerattepe mevkiinde bakır madeni işletmek isteyen Kanadalı şirket Inmet Mining Corporation'a, başta Yeşil Artvinliler Derneği olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu tepki gösteriyor.
 
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Erdoğan Gazihan, Cerattepe'de 1990'ların başında siyanürle altın çıkarmak için ruhsat alan Kanadalı Cominco Madencilik'in Artvinlilerin karşı koymaları üzerine bundan vazgeçip maden işletme hakkını yine Kanadalı Inmet Mining Corporation'a devrettiğini belirtti.
 
Gazihan, "Bu şirket, altın madeninin çıkarılmasını kolaylaştırmak için önce bakır madeni çıkarmaya karar vermiştir. Böylece, zaten tahrip edilmiş bir bölge olacak olan Cerattape'de, sonraları altın madeni çıkarmak daha kolay olacaktır" dedi.
 
Bakır madeni yetkilisi
 
Inmet Mining Corporation'un bir kuruluşu olan Artvin Bakır İşletmeleri A.Ş. Cerattepe Bakır Madeni Saha Müdürü Yüksek Makine ve Maden Mühendisi Yücel Bıçakçı ise, madenin doğaya zarar vermemesi için tüm tedbirlerin alındığını savundu.
 
Bıçakçı, 2 aydır bölgede aktif olarak madencilik yaptıklarını belirterek, "Bundan önce Erzurum mahkemesinin vermiş olduğu kararlar kapsamında bir durdurma kararı vardı. Bu karar Danıştay tarafından kaldırıldıktan sonra yasaların ve kanunların bize vermiş olduğu müsaadeler içerisinde burada madenciliğimizi yürütmeye çalışıyoruz" dedi.
 
Boyu 101 metre olan galerideki çalışmaların büyük ihtimalle kasım ayının sonunda tamamlanacağını belirten Bıçakçı, "Tadilatın tamamlanmasıyla ilerlemeye geçmeyi düşünüyoruz. 2009 yılı başına kadar cevhere inmeyi planlıyoruz. Aynı yılın ilk 3 ayı içerisinde de üretime geçmek istiyoruz" diye konuştu.
 
Firma, maden sahasında 100 eleman ile 50'nin üzerinde kamyon çalıştırmayı planladıklarını belirtti. Planlanmış üretimin günde 800 tonu bulması bekleniyor. Firma, alandaki cevher miktarının ise 1 milyon 400 bin tonun üzerinde olacağını tahmin ediyor.
 
Bölgede, siyanürle altın çıkarılacağı yönünde iddialar olduğunu ifade eden Bıçakçı, "Buraya geldiğim günden itibaren bu konuyu insanların kafasından silmek için elimden gelen her çabayı gösteriyorum. Ama maalesef çeşitli yörelerde bu tür siyanürlü altın olayları gündeme geldiği için insanlarımızın kafasından bunu bir türlü silemedim" diye konuştu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS