Baykal'dan Erdoğan'a: "Artık gereğini yap"

Baykal'dan Erdoğan'a: "Artık gereğini yap"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin yankıları sürüyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sınır ötesi operasyon konusunda iktidara "Artık gereğini yap" diye seslendi.

ABD Başkanı Bush'un PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesinin ve istihbarat işbirliği önermesinin önemine dikkat çeken Baykal "Perde arkasındaki görüşmelerde bir başka danışıklı dövüş yoksa, bir başka angajman yoksa, tablo Türkiye'nin müdahalesine yardımcı olmaktadır" dedi.
 
Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasında dün gerçekleştirilen görüşmeyi değerlendirdi.
 
CHP Genel Başkanı, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasındaki görüşmeden söz ederken, "Eğer görüşme, kamuoyuna yapılan açıklamalardan ibaretse, perde arkasındaki görüşmelerde bir başka danışıklı dövüş, angajman yoksa; tablo, Türkiye'nin müdahalesine yardımcı olacak bir tablodur" diye konuştu. 
 
Deniz Baykal, "Öyle umut ediyorum ki önümüzdeki dönemde bu konuda ciddi bazı gelişmeler ortaya çıkar, çıkmak zorundadır. Eğer çıkmazsa, bunun sorumluluğunu bu hükümet taşıyamaz" dedi.
 
"Önemsemek istiyorum"

Deniz Baykal, "ABD Başkanı George Bush'un, PKK'yı bir terör örgütü ve ABD'nin düşmanı olarak ilan etmiş olmasını önemsemek istiyorum" dedi.
 
Türkiye'nin yaşadığı terör olayları, bu saldırıların toplumda yol açtığı tepki, sınır ötesi operasyona ilişkin hükümete yetki veren tezkerenin Meclis'te ezici çoğunlukla kabul edildiği bir tablo içinde "tarihi bir görüşme" gerçekleştiğini ifade eden Baykal, "Şimdi yeni bir aşamaya geçmiş olduğumuzu düşünüyorum" diye konuştu.
 
Görüşmeyi siyasi parti ilişkilerinin, iktidar-muhalefet çekişmesinin konusu olmaktan soyutlayarak, Türkiye penceresinden bakarak değerlendirmek istediğini belirten Deniz Baykal, "İçinde bulunduğumuz durumun ortaya koyduğu tabloyu, bir partizanlık kaygısının ötesinde, milletimizin dikkatine, değerlendirmelerine sunmak istiyorum" dedi.
 
"Barzani-ABD-PKK ilişkisi nedir?"
 
"Kuzey Irak'taki tablo nedir? Orada PKK'nın konumu, durumu nedir? Barzani-PKK ilişkisi nedir? Barzani-PKK-ABD ilişkisi nedir?" diye soran Baykal, bunların çok dürüst, inandırıcı ve samimi şekilde ortaya konulması gerektiğini söyledi.
 
Baykal, "Bunu anlamaya hepimizin ihtiyacı var. Bu konu, birbirimizi aldatabileceğimiz, yanıltabileceğimiz bir konu değildir. Türkiye için yaşamsal önemi vardır. Bu konuda dürüstlüğü talep etmek hakkımızdır" diye konuştu.

CHP lideri Baykal, "PKK'ya bir terör örgütüdür" demenin yüklediği ağır sorumluluklar olduğunu belirterek, "Eğer onu bir terör örgütü olarak niteliyorsanız, o zaman yapabileceğiniz, yapmak zorunda olduğunuz ve yapamayacağınız şeyler var. 'Hem PKK'ya bir terör örgütüdür derim, hem de onun gereklerini yerine getirmem ve bunu sürdürebilirim'. Bu kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Barzani'nin, "PKK bir terör örgütüdür" diyemem dediğini anımsatan Baykal, Barzani, PKK'yı terör örgütü saymıyorsa, ABD-Barzani ilişkisi ne oluyor? 'PKK, bir terör örgütüdür' sözlerinin geçerliliği, anlamı, değeri ne oluyor? Bu kargaşa içinde tutarlı politika götürmek mümkün müdür?" diye sordu.
 
"Uzlaşma düşünülemez"

"PKK'ya terör örgütüdür" denildiğini, aynı zamanda Türkiye'ye "Siz, PKK ile sorunuzu, diplomasi ve müzakere yoluyla çözün. Masaya oturarak çözün" denildiğini ifade eden Deniz Baykal, "Eğer PKK bir terör örgütüyse, onunla sorunların müzakereyle, diplomasiyle çözülmesini talep etmek samimi olamaz. Terör örgütüyle sorunlarının uzlaşmayla çözülmesini bir yöntem olarak düşünülemez. El Kaide ile sorunlarını Amerika, diplomasi yoluyla mı çözmeyi deniyor, müzakere yoluyla mı çözmeyi deniyor, barış yoluyla mı çözmeyi deniyor, siyasi anlaşma yoluyla mı çözmeyi deniyor?" şeklinde konuştu.
 
CHP lideri, ABD Başkanı'nın bu görüşmede kamuoyu önünde aleni olarak 'sakın ha müdahale etmeyin' demediğini de tespit ediyoruz. Bu da çok önemli bir noktadır. Çünkü bugüne kadar ABD yetkilileri bir yandan PKK'nın terör örgütü olduğu söylerler ama öte yandan da 'sakın ha bu işe müdahale etmeyin, müzakere yoluyla bu işi çözün' derlerdi. Şimdi ABD Başkanı, Türkiye'de yükselen kararlılığı, tepkiyi, müdahale iradesinin ortaya çıkmış olmasını görerek, Türkiye'ye aleni olarak, açık olarak, orta yerde 'müdahale etmeyin' dememiştir" ifadesini kullandı.
 
Baykal, Bush'un herhangi bir askeri müdahaleye ilişkin işbirliğini prensip olarak kabul etmesinin de gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta olduğunu ifade ederek, "(Herhangi bir askeri müdahale yapılamaz) demiyor. 'Müdahale konusunda işbirliği lazım' diyor. Müdahale konusunda 'istihbarat paylaşımı, ortak çalışma' diyor. Bu da önemlidir. Amerikan Başkanı'nın "Evet müdahale olabilir' demesi anlamına gelir bu. Müdahalede Amerika'ya da yer biçmiş olması yine görmemezlikten gelemeyeceğimiz konudur" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS