Nükleer santrallerle ilgili yasa görüşüldü

Nükleer santrallerle ilgili yasa görüşüldü

TBMM Genel Kurulu'nda, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmesi için Meclis'e iade ettiği Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun görüşüldü.

Hilmi Güler: "Bu enerjiye sahip olacağız"
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerjinin bir teknoloji eşiği olduğunu ifade ederek, "Tarihi yapan bir milletiz. Dolayısıyla bu teknolojiye sahip olacağız" dedi.
 
Güler, hükümet adına yaptığı konuşmada, nükleer santrallerin güvenlik meselesini kesinlikle ihmal etmediklerini söyledi. Bunu, sadece Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) elemanlarıyla değil, aynı zamanda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) uzmanlarının denetimiyle gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade eden Güler, ÇED raporlarıyla da konunun çevre boyutunun ele alınacağını kaydetti.
 
Kömür, rüzgar enerjisi, derelerden elektrik elde edilmesi konusunda yapılan çalışmaları anlatan Bakan Güler, nükleer teknolojiye sahip olmak için bu düzenlemeyi yaptıklarını bildirdi.
 
Hilmi Güler, "Bu aslında bir santral kurma meselesi gibi görülebilir, buna da müsaittir yasa... Ancak bu, bir eşiktir, bir teknoloji eşiğidir. Bölgemizde de dünyada da güçlü bir devletiz. Tarihi yapan bir milletiz. Tarihi biz yaptık. Dolayısıyla bu teknolojiye sahip olacağız. Bu teknolojiyi tıpta, mühendislikte, veterinerlikte, tarımda, sağlıkta kullanacağız. Hedeflerimiz büyük" dedi.
 
Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Bakan Güler, nükleer santrallerle ilgili hiçkimseye ayarlama yapmalarının söz konusu olamayacağını söyledi, burada söz konusu olanın, en ucuzu, en kısa zamanda, en iyi teknolojiyi getirecek şirketlerin seçimi olduğunu ifade etti.
 
CHP: "Ülkeyi santral çöplüğü yapacaksınız"
 
Kanunun tümü üzerindeki görüşmelerde CHP grubu adına söz alan Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, düzenlemenin bu haliyle yürürlüğe girmesi durumunda sıkıntı yaşanacağını söyledi.
 
"Bu, nükleer enerji kanunu değil, nükleer santral kanunu, nükleer ihale kanunu" diyen Seyhan, nükleer teknolojinin geliştirilmesi konusunda bir düzenleme yapılmadan, yakıt ve atık teknolojisi açısından dışa bağımlı bir nükleer santral kurulmasının yanlış olduğunu söyledi.
 
Nükleer enerji konusunda eğitim eksikliği bulunduğuna işaret eden Seyhan, Türkiye'de denetleyici, düzenleyici ve uygulayıcı tek kurum bulunduğunu, bu konuda ayrım yapılmadan santral kurulmasının da hata olduğunu kaydetti.
 
Seyhan, nükleer teknoloji ve enerjinin geliştirilmesini istediklerini, ancak nükleer santral konusunun Türkiye'ye dayatılmasını uygun bulmadıklarını ifade ederek, "Şirketler öyle başınıza üşüşecek ki bu ülkeyi küçük nükleer santrallerle denetimsiz hale getireceksiniz, santral çöplüğü yapacaksınız" diye konuştu.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in enerji politikalarını anlatırken "devrim yaptıklarını" söylediğini anımsatan Seyhan, bu durumu "laf var ama icraat yok" diye niteleyerek, uygulanan politikaları eleştirdi.
 
Seyhan, "5 yıl enerji politikasını bu kadar kötü yönetip, tekrar bakan olmayı başardığı için kendisini kutluyorum" dedi.
 
"Bu yasayı geri çekin" çağrısında bulunan Seyhan, düzenlemenin, Türkiye'nin başına büyük sorunlar açacağını söyledi.
 
DTP: "Pahalı, kontrol edilmesi güç ve tehlikeli"
 
DTP grubu adına söz alan Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da, nükleer enerjinin, ne kadar pahalı, kontrol edilmesi güç ve yaşanılan nükleer felaketler sonucu ne kadar tehlikeli bir enerji kaynağı olduğunun Çernobil deneyimiyle anlaşıldığını söyledi.
 
Nükleer santral yasasının, acilen ve tekrar gündeme getirilmesinin çok düşündürücü olduğunu ifade eden Buldan, nükleer santrallerin ömrü bitince, ne boyutta bir bela olacağının bilinmediğini kaydetti.
 
ABD'deki nükleer santral yapımlarının en az 15 yıl, Arjantin ve Brezilya'daki son nükleer santral yapımlarının ise 25-26 yıl sürdüğünü ifade eden Buldan, 40 yıldır nükleer santral ihalesini yapamamış, şartnamesini bile kendi hazırlayamayan, ihalesinin kaç kere iptal edildiği bilinmeyen, ekonomik krizlerin kronikleştiği, yolsuzlukların en üst boyutta olduğu, dış borcu en fazla olan bir ülkede, 6-7 yılda nasıl hızlandırılmış nükleer santraller kurulacağını sordu.
 
"İran'ın başına gelen Türkiye'nin de gelir"
 
Buldan, "Maalesef iki hata, hiçbir zaman bir doğru yapmaz. Doğalgaz, petrol bağımlılığından ve lobisinden kaçalım derken, nükleer lobinin tuzağına düşülüyor" uyarısında bulundu.
 
Buldan, "Doğalgaz ve petrol dışa bağımlı da anahtar teslim nükleer teknoloji ve uranyum içe mi bağlıdır? Fosil kaynaklar tükeniyor da uranyum tükenmiyor mu? Petrol ve doğalgazda krizler yaşanıyorsa, fiyatları artıyorsa yakın gelecekte uranyumda ya da zenginleştirilme işleminde kriz yaşanmayacağının, uranyum fiyatının artmayacağının, ambargo uygulanmayacağının garantisini kim verebilir? İran'ın bugün başına gelenler, yarın Türkiye'nin de başına gelebilecektir" dedi.
 
Buldan, bu ülkenin insanlarının "acilen nükleer santral yapılmazsa karanlıkta kalınacağı masalını 40 yıldır çok dinlediğini" ifade ederek, enerji krizi değil enerjide yönetim krizi olduğunu kaydetti.
 
Gülpınar ile Genç arasında gerginlik
 
TBMM Genel Kurulu'nda, Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun'un görüşmeleri sırasında TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar ile Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç arasında gerginlik yaşandı.
 
Genç, yerinden kalkarak, "İçtüzüğe göre, Cumhurbaşkanınca iade edilen kanunların, sadece iade maddeleri üzerinde görüşme yapılabilir. Ancak biz kanunun tümü üzerinde görüşme yapıyoruz, Sayın bakan da konuşuyor. Sayın bakan neye göre konuşuyor? Burada içtüzük ihlali var" dedi.
 
Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Gülpınar ise Genç'e, "İçtüzüğü çiğneyen, ayaklar altına alan sizsiniz" karşılığını verdi. Başkanvekili Gülpınar'ın, Kamer Genç'in yanıt vermeye devam etmesi üzerine, "Sizinle dışarıda konuşuruz, orada anlaşırız" demesi, milletvekillerince gülerek karşılandı.
 
Gülpınar, konuşmaya devam eden Genç'i, bir kaç kez, "Dışarı çıkarırım" diyerek uyardı. Kamer Genç, uyarıları dinlemeyince Eyyüp Cenap Gülpınar, "Sizi son kez ikaz ediyorum, bakın. Dışarı atarım. Lütfen dışarı buyurun" diyerek, Genç'ten, Genel Kurul salonundan ayrılmasını istedi.
 
Kamer Genç'in, dışarı çıkmamakta ısrar ederek, "Çıkaramazsınız" demesi üzerine Gülpınar, idare amirlerinden Genç'i dışarı çıkarmasını istedi. Başkanvekili Gülpınar, Genç'in, Genel Kurul salonunu terketmemesi üzerine, birleşime ara verdi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS