"Operasyon için direktif bekliyoruz"

"Operasyon için direktif bekliyoruz"

Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon için hükümetten direktif bekliyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Operasyon için hazırız, hükümetten siyasi direktif bekliyoruz" dedi.

Gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Orgeneral Büyükanıt, 'operasyon için geç kalınıp kalınmadığı'na ilişkin bir soruya "Hiçbirşey çok geç kalmış değildir. Benim temel inancım budur" yanıtını verdi.
 
Orgeneral Büyükanıt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush ile Beyaz Saray'daki görüşmesi sonrası açıklanan gerçek zamanlı istihbarat konusuna da değindi.
 
Büyükanıt, ABD'den sıcak ve anlık istihbaratın şu ana kadar gelmediğini belirtti ve 'Gelince ne yapılacak?' sorusuna karşılık "İstihbaratın turşusunu kuracak değiliz. Gereken yapılacak" yanıtını verdi.

ABD-Türkiye arası üçlü askeri yapı
 
Büyükanıt, Washingtondaki görüşmede dile getirilen üçlü düzenleme konusunda da "Bu Edip Başer'in de içinde olduğu mekanizma gibi değil. Bu tamamıyla orada bir operasyon yaptığımızda Amerikan ve Türk uçaklarının karşı karşıya gelmemesi ve istenmeyen bir durum oluşmaması için en yüksek düzeyde bilgi paylaşımıdır. Askeri ve teknik bir düzenlemedir" ifadesini kullandı.
 
Büyükanıt'ın gazetecilerle görüşmesinde terör örgütü PKK'nın eline geçen, ardından serbest bırakılan 8 askerin içinde 'köstebek' olduğu iddiası da gündeme geldi.
 
Büyükanıt konuyla ilgili olarak, "Hiç sanmıyorum böyle birşey olduğunu. Bu konuda bir soruşturma yürütülüyor. Onun neticesinde gereği yapılacak. Ben askerlerin böyle bir konuyla, hiçbir bilgi olmaksızın suçlanmasından ve baskı altına alınmasından üzüntü duyuyorum" dedi.
 
Büyükanıt, "Bu konuda tartışma yapmak beni rahatsız eder. Bizim Anayasamıza aykırıdır. TSK içinde farklı etnik kökenden insanlar vardır ve biz her kökenden insanımıza güveniyoruz. O konuda tereddütümüz yok" diye konuştu. 
 
"Barzani ile görüşmemizin faydası yok"
 
Büyükanıt, "Barzani düşman mı?" şeklindeki bir soruya da, "Ben düşüncelerimi o gruplarla ilgili çok açık söyledim. Asker olarak bizim Barzani ya da diğer Kürt gruplarıyla görüşmemizin faydası yok" yanıtını verdi. 
 
Yaşar Büyükanıt bir gazetecinin, "Barzani ile hükümet görüşebilir mi?" şeklindeki sorusuna yönelik olarak da "Ben kimsenin siyasi iradesine ipotek koyacak durumda değilim" diye konuştu.
 
Büyükanıt, Demokratik Toplum Partisi'ne (DTP) ilişkin olarak da "O siyasi partinin adını ağzıma almak istemiyorum" dedi.
 
Kürt devletini PKK gibi tehdit olarak algılayıp algılamadığına ilişkin olarak ise Büyükanıt, "(ABD'lileri kastederek) Kuzeye çok özel bir statü tanındı. Böyle bir federe yapı kalıcı olamaz" dedi.   
 
"1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıktığı günden daha umutsuz değiliz" diyen Büyükanıt, "Atatürk'ün yerine kendimizi koyalım. O günkü koşulları bir düşünelim. Bugün Türkiye daha umutsuz bir durumda değil" diye konuştu. Büyükanıt, şehit ailelerinin metanetinden derinden etkilendiğini de belirtti.
 
Genelkurmay Başkanı ayrıca, "Terör örgütü uluslararası topluluğu kullanarak Türkiye ile savaş durumunda olduğunu göstermeye ve bundan nema elde etmeye çalışıyor. O yüzden askerlerimiz kaybolduğunda 'esir düştü' gibi ifadeler kullanılması bize çok zarar verdi" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS