Zafer Üskül: "Türban sorunu çözülmeli"

Zafer Üskül: "Türban sorunu çözülmeli"

TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, türbanlı öğrencilerin öğrenim hakkının, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve AİHM'in verdiği kararlar çerçevesinde üniversiteler tarafından engellendiğini söyledi.

Zafer Üskül, Mersin'de parti teşkilatını ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
TBMM'deki insan hakları çalışmalarına değinen Üskül, bazı kız öğrencilerin öğrenim hakkını kullanamamasının söz konusu olduğunu söyledi.
 
Öğrenim hakkı ve ihlallerin sadece türbandan ibaret olmadığına işaret eden Üskül, "Üniversite öğrencileri ile ilgili çok fazla sorun var. Bunların tamamı dün yapılan toplantıda dile getirildi. Bunların bir tanesi de türban" dedi.
 
Türbanlı öğrencilerin öğrenim hakkının Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve AİHM'in verdiği kararlar çerçevesinde üniversiteler tarafından engellendiğini belirten Üskül, "Ama burada bir insan hakkı ihlali olduğu ortada. Bunun da çözüme kavuşturulması gerekir" diye konuştu.

Taslak metin 2008'de  

Yaptıkları anayasa çalışmalarının sadece türban sorununu çözmeye yönelik olmadığını ifade eden Üskül, düzenlemelerin amacının Türkiye'de Avrupa standartlarında insan haklarının güvence altına alındığı sistemi getirmeyi amaçladığını söyledi.
 
Zafar Üskül, "Bu anayasayı yürürlüğe koyabildiğimiz zaman sorunların büyük ölçüde çözülebileceğini göreceğiz. Elbette anayasayı yürürlüğe koyduktan sonra birçok başka yasada değişiklik yapmak gerekecek. Üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde kamuoyunun tartışmasına açılacak" dedi.
 
AK Parti olarak kendi anayasalarını yapma arzularında olmadıklarını söyleyen Üskül, çalışmalarının sadece bir taslak olduğunu yineleyerek taslak metin üzerinde 3 ay boyunca tartışalacağını söyledi.
 
Bu dönem zarfında değişik kurumlardan görüş alınacağını açıklayan Üskül, "Taslak metin üzerinde gerekli düzeltmeleri, ortaya çıkan uzlaşma doğrultusunda yapacağız. Muhtemelen 2008'in ilk aylarında bir anayasa teklifi olarak Meclis'e sunacağız" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS