"301'inci madde revizyonu yakında"

"301'inci madde revizyonu yakında"

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TCK'nın 301'inci maddesinde yeni bir revizyon yapmayı düşündüklerini ve konunun bu yıl bitmeden Meclis gündemine gelebileceğini söyledi.

Şahin, AK Parti grup toplantısı öncesinde gazetecilerin, TCK'nın 301'inci maddesiyle ilgili soruları üzerine, Türkiye'nin AB süreciyle ilgili halletmesi gereken tek konunun 301'inci maddedeki değişiklik olmadığını söyledi.

Hükümet olarak geçmişte ve bugün, çok ayrıntılı araştırma ve inceleme yaptıklarını, birçok kişi ve kurumun, bu konuyla ilgili önerilerini topladıklarını ifade eden Şahin, konuyu Bakanlar Kurulu'nda da görüştükten sonra TBMM'ye sevkedebileceklerini belirtti.
 
Bakan Şahin, "Bunun kamuoyunda fazla gündem oluşturmasına da hiç ihtiyaç yok. Yeni bir maddedir. Uygulamada ortaya çıkan birtakım rahatsızlıklar, şimdi yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Hakimlerimiz ve savcılarımız, önlerine gelen davalara, artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde bakmaktadırlar. Ancak biz buna rağmen maddede yeni bir revizyon yapmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "(Kaldırılmasına gerek yok) diyorsunuz yani..." sözleri üzerine Şahin, "Hayır, kaldırılmasını düşünmüyoruz. Çünkü buna benzer maddeler AB ülkelerinin bir çoğunda var. Hatta bizim 301'inci maddeye benzer düzenlemeler de var. Bunlarla ilgili de arkadaşlarımız incelemelerini yaptılar. Hatta dün bana, bu konuyla ilgili yeni bir inceleme dosyası geldi. Avrupa'da bu konuyla ilgili nasıl bir yaklaşım varsa, bu yaklaşımın ortalamasını yakalamaya çalışıyoruz" dedi.

Adalet Bakanı Şahin, bu yıl bitmeden, konunun Meclis gündemine gelebileceğini düşündüğünü söyledi.

DTP Genel Başkanı'nın "çürük" raporu

"DTP Genel Başkanı'nın, Askerlik yapmamak için çürük raporu aldığına ilişkin haberlerin" anımsatılması üzerine Şahin, "Onları, devletin ilgili kurumları takip eder, inceler. Bu konularla ilgili yasalarımız, yönetmeliklerimiz, bu tür olayları hangi sonuçlara bağlamışlarsa, onları hep birlikte yaşar ve görürüz" dedi.
 
Bakan Şahin, "8 askerin ülkeye getirtilmesinden sonra, 'Bakan sevindi mi?' eleştirileri yapıldı, ne diyeceksiniz?" sorusuna, "Hepsine saygı duyuyorum. Lehte ve aleyhte fikir beyan eden herkese saygı duyuyorum. Türkiye açık toplum, herkes fikrini beyan edecek" yanıtını verdi.

"Bu açıklamalarınızdan sonra Başbakan'dan bir tepki aldınız mı?"sorusuna da "Hayır" karşılığını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS