İsrail ve Filistin liderleri bir araya geldi

İsrail ve Filistin liderleri bir araya geldi

Türkiye'de görüşen İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin için önemli bir sanayi bölgesinin deklarasyonuna imza attı. Liderler, ardından Meclis Genel Kurulu'na hitap etti.

Mahmud Abbas, bu sabah Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılandı. Gül ve Abbas, kısa bir süre başbaşa bir araya geldi.
 
Peres ve Abbas görüştü
 
Daha sonra Gül, Peres ve Abbas, Türkiye'nin öncülüğünde 2005'te başlatılan ve Filistin ile İsrail arasında güven artırıcı bir mekanizma olmayı amaçlayan Ankara Forumu'nda buluştu.
 
Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Ankara Forumu'nda Gül açılış konuşmasını yaptı. Peres ve Abbas da katılımcılara hitap ederek, forumun barış süreci için önemine dikkat çekti.
 
Liderlerin konuşmalarının ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu forumun nihai bildirisini okudu.
 
Batı Şeria için ortak imza
 
TOBB, Filistin Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu ile İsrail İmalatçılar Birliği'ni de bir araya getiren Ankara Forumu çerçevesinde daha sonra Gül, Peres ve Abbas, Batı Şeria'daki organize sanayi projelerini başlatacak olan çerçeve mutabakat anlaşmasına imza attı. İmza töreninin ardından üç lider el sıkışarak basına görüntü verdi. (Bildirinin detayları için tıklayın)
 


Projenin önemi
 
Proje çerçevesinde, Filistin'de orta ve uzun vadede bölge ekonomisinin gelişimi amaçlanıyor.
 
Gazze'de Erez geçiş kapısının yanında kurulu bulunan Filistin Serbest Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve 5 bin kişiye istihdam imkanı sağlayan 200'ün üzerinde şirket, İsrail'in Gazze'den geri çekilme sürecinin bir sonucu olarak bu bölgedeki faaliyetlerine son vermek zorunda kalmıştı.
 
* Organize Sanayi Bölgesi modelinin Ortadoğu ülkelerinde uygulanması, bu ülkelerdeki özel sektör geliştirme faaliyetlerine önemli katkıda bulunabilecek.
 
* Proje, Filistin'de istihdam yaratılmasına, bölgeye yatırımların çekilmesine, orta ve uzun vadede bölge ekonomisinin gelişiminin sağlanmasına hizmet edebilecek.
 
* Güvenlik sorununun büyük bir bölümünün yüksek işsizlik oranlarından kaynaklandığı Gazze'de binlerce kişiye istihdam imkanı sağlaması öngörülen proje, İsrail'in güvenliğine de katkıda bulunabilecek.
 
* İsrail ve Filistin arasında güvenin tesisine yardımcı olacak bir güven artırıcı önlem olacak.
 
Çok sayıda "donör" ülke (ABD, İngiltere vb.) ve kurum (Dünya Bankası, OECD, G8, Ortadoğu Dörtlüsü) bu projeyi destekliyor.
 
Gazze'de meydana gelen olaylar sonrasında paralel bir projenin Batı Şeria'da geliştirilmesi için çalışmalara başlandı. Bu çerçevede Batı Şeria'da belirlenen bir mevkide yeni bir sanayi bölgesi projesi geliştirilmesi kararlaştırıldı.
 
Ankara'da bugün yapılan toplantıda bu konu ele alınıyor ve karara bağlanması öngörülüyor.
 
Peres ne dedi?
 
Abbas'a "dostumuz" diye hitap eden Peres, kendisine içten ve derin bir saygı duyduklarını belirtti. Peres, "İmzaladığımız bu anlaşma bir kazan-kazan anlaşmasıdır" dedi ve anlaşmanın karar verme sürecinde olan bütün taraflarca desteklendiğini bildirdi.
 
Peres, bu projede sağlanacak başarının barış sürecine ciddi katkı yapacağına inandığını da belirtti.
 
Abbas ne dedi?
 
Abbas da, "Filistin ve İsrail arasında barış olursa, Filistin topraklarındaki ihlal sona ererse inanıyorum ki, İsrail de Ortadoğu bölgesinde barış, güvenlik ve istikrar denizinde yaşayacaktır. Zira bundan sonra savaşlar, düşmanlık olmayacaktır ve bölgede bütün halklar güvenlik ve istikrar içinde yaşayacaktır" dedi.
 
Peres, Baykal'ı kabul etti
 
Cumhurbaşkanı Peres, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı kabul etti. Görüşme, Peres'in isteği üzerine gerçekleşti. Şimon Peres'in ikametine tahsis edilen Camlı Köşk'te gerçekleşen basına kapalı görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.

Beraber öğle yemeği
 
Cumhurbaşkanı Gül, Peres ve Abbas, TOBB Üniversitesi'ndeki Ankara Forumu öğle yemeğinde de bir araya geldi. Gül, bu buluşmaların, Annapolis'te yapılacak toplantı öncesinde olumlu havayı besleyen, ona katkı yapan ve olumlu sonuç çıkmasını teşvik eden faaliyetler olarak görüleceğine inandığını belirtti.
 
Filistin ile İsrail arasında bir üniversitenin de kurulacağını belirten Gül, "Bu sefer araziyi İsrail tarafı verecek, ama Filistin'e açık olacak. 5 bine yakın insan istihdam edilecek. Bilkent Üniversitesi projeyi üstlendi. Rektör Ali Doğramacı, her türlü görüşmeyi yaptı ve desteği aldı. Üniversitede bir de hastane olacak. Hastane Filistinlilere hizmet verecek" dedi.
 
Yemeğe, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve çok sayıda davetli katılırken, yemeğe katılması öngörülen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılmadı.
  
TBMM'ye hitap
 
İki lider, TBMM Genel Kurulu'na da hitap etti. Cumhurbaşkanı Gül ile Meclis Başkanı Toptan da Genel Kurul'da komisyon sıralarına oturarak, Peres ve Abbas'ın konuşmalarını dinledi. (Liderler TBMM'de ne dedi?)
 
DÜNKÜ TEMASLAR

Peres-Erdoğan görüşmesi
 
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres dün akşam, Başbakan Erdoğan'ı kabul etti. Peres ve Erdoğan'ın Camlı Köşk'te baş başa başladıkları görüşmeye, daha sonra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı.
 
Erdoğan, görüşmede özellikle Türkiye-İsrail ilişkileri, Ortadoğu barışı ve Ankara Forumu sürecini ele aldıklarını söyledi. Peres de, Türkiye'nin dostları açısından zengin, düşmanları açısından ise yoksul bir ülke olduğunu belirterek, bu nedenle Türkiye'nin ilişkiler bağlamında orta yolu bulma konusunda etkili bir ülke olduğunu söyledi.
 
Gül, Peres onuruna yemek verdi
 
Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde İsrail lideri Peres onuruna yemek verdi. Gül, yemekte yaptığı konuşmada, Peres'in, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için sürekli çaba gösterdiğini belirterek, "Peres, Türkiye'nin uluslararası alandaki meselelerinde desteğini esirgememiştir" diye konuştu.
 
İsrail'in güvenliği ve tanınmış sınırlar içinde yaşama hakkına sahip olmasının, Türkiye'nin Ortadoğu politikasının değişmez önceliklerinden olduğunu belirten Gül, terörden çok çekmiş bir ülke olan ve hala terörle mücadelesini sürdüren Türkiye'nin, İsrail'in maruz kaldığı terör saldırılarını her zaman şiddetle kınadığını, terörizmin hiçbir biçimde meşru kılınamayacağını vurguladığını kaydetti.
 
Yemeğe, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS