Peres-Abbas'ın imzaladığı Batı Şeria bildirisi

Peres-Abbas'ın imzaladığı Batı Şeria bildirisi

Ankara Forumu'nun 7'nci toplantısının ardından, bir Türk yönetim şirketinin Batı Şeria'da Sanayi Bölgesi kurması konusunda sonuç bildirisi yayımlandı.

Bölgede sürdürülebilir barış ve refahın tesisini teşvik etme arzusunun dile getirildiği bildiride, Filistin halkının ekonomik kalkınması ve refahının gerekli olduğunun bilindiği ve yeterli düzeyde istihdam yaratmanın Filistin halkının ekonomik kalkınması açısından temel unsuru teşkil ettiğinin bilincinde olunduğu vurgulandı.
 
Bildiride, uygun bir sanayi ortamının oluşturulması yoluyla istihdam yaratılmasına sanayi sitelerinin olası katkılarına dikkat çekildi.
 
Bildiride, Batı Şeria'da en iyi uygulamayı sağlayacak sanayi parkı modelinin zaman kaybetmeden faal hale getirilmesinin ve bunun uzun vadede Filistin yönetiminin diğer sanayi siteleri için de örnek teşkil etmesinin istendiği kaydedildi.
 
Bildiride, kısa vadede sanayi sitelerinin ya da parklarının iyi işlemesinin, Batı Şeria'da hem sınai kalkınmayı, hem de istihdam yaratılmasını sağlayabileceği de belirtildi.
 
Bölgenin barış ve refahı için Türkiye'nin taahhüdünün memnuniyetle karşılandığının ifade edildiği bildiride, bu bağlamda sanayi parklarının kurulması ve bunların küresel olarak en iyi yönetiminin benimsenmesi konusunda Türkiye'nin deneyiminin ve teknik bilgisinin de takdir gördüğü kaydedildi.
 
Süreç içinde özel sektörün rolünün altının çizildiği bildiride, "Türkiye, İsrail ve Filistin arasında ekonomik işbirliği için Ankara Forumu", bu üç ülkenin iş çevreleri arasında diyalog ve koordinasyon mekanizması olarak kabul edildi.
 
Bildiride ayrıca, Ankara Forumu'nun somut projelerle Filistin özel sektörünün kalkınmasına katkıda bulunması arzusu desteklendi.
 
Türkiye ve Türk özel sektörün katkılarıyla Batı Şeria'da Tarkumya'da bir endüstri bölgesinin kurulmasına destek verilen bildiride, Türkiye ile TOBB'a, Filistin'de yatırım fırsatlarının teşvik edilmesindeki yardımlarından ve bölgede uygun yatırım ortamı yaratma sorumluluğundaki ilgili kurumların kapasitelerinin artırılmasına verdikleri katkılardan duyulan minnet ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS