Başbuğ: "Tezkere uygulanma aşamasında"

Başbuğ: "Tezkere uygulanma aşamasında"

Kuzey Irak'ta üstlenen terör örgütü PKK'ya karşı yapılacak olan olası sınır ötesi operasyon için "tezkere uygulanma aşamasında" diyen Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ, operasyon konusunda karar vericilerin rahat bırakılması gerektiğini söyledi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Sınır ötesi harekatın uygulanma sürecinde olunduğunu" belirterek, "Artık bu tezkerenin uygulaması ne zaman, ne olur tabii elbette o ayrı bir konu. Ama ben diyorum ki bu süreçte karar alıcıları özellikle medyamız rahat bıraksın" dedi.
 
KKTC'nin 24'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla dün Swissotel'de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Orgeneral Başbuğ, sınır ötesi harekatla ilgili tezkerenin TBMM'den çıktığını ve bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulu'na yetki verildiğini hatırlattı.
 
Başbuğ, "Şimdi hangi süreçteyiz? Şimdi bu sınır ötesi harekatın uygulanma sürecindeyiz öyle mi? Özellikle medyadan benim bir istirhamım var; artık bu süreçte karar vericileri rahat bırakın, serbest bırakın ki bu süreç sağlıklı olarak yürüsün" dedi.
 
"Dağlıca Taburu görevini yerine getirmiştir"
 
Orgeneral Başbuğ, Dağlıca olayında saldıran teröristlerin sayısının basında 200 olarak ifade edildiğini, değerlendirmelerine göre saldırıda bulunan terörist sayısının 100'den fazla olduğunu ve saldırının üç ayrı noktada aynı anda cereyan ettiğini belirtti.
 
"Dağlıca Taburu'nun kendisine verilen görevi yerine getirdiğini, bunda en ufak bir şüpheleri olmadığını" dile getiren Orgeneral Başbuğ, Dağlıca olayında en önemli noktanın bölücü terör örgütünün son 10 yılda bu kadar büyük çapta bir eylem gerçekleştirmemesi olduğunu söyledi.
 
Dağlıca'ya gelen teröristlerin hepsinin Irak'ın kuzeyinden gelmediğini ileri süren İlker Başbuğ, eylemin 3 ayrı istikametten gerçekleştirildiğini belirtti.
 
Başbuğ, "Dağlıca'da tabur merkezi var, taburun önünde de iki tane emniyet unsuru var. İşte bu saldırı, bu iki noktaya aynı anda oluyor. Hemen hemen saldıran teröristlerin adedi de birbirine çok yakın" dedi.
 
Tabur merkezinde zayiat olmadığını kaydeden Başbuğ, teröristlere de ağır bir zaiyat verildiğini ifade etti.
 
"Şehitlere haksızlık yapmayın"
 
O bölgede bulunan askerlerin saatlerce çatışmada bulunduğunu söyleyen Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ, "Şimdi biz 'o tepedeki personel görevini yerine getirmedi" dersek o şehitlere haksızlık yaparız. Buna kimsenin hakkı yok. Ayrıca o şehitlerden sonra orada canı pahasına mücadele eden, saatlerce mücadeleeden erbaş ve erlerimiz var. Onlara da haksızlık yaparız" dedi.
 
Dağlıca Taburu'nun kendisine verilen görevi yerine getirdiğini söyleyen Başbuğ, bunda en ufak bir şüphelerinin olmadığını belirtti.
 
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "ne yaptığını, ne zaman ne yapması gerektiğini bilen bir kurum" olduğuna dikkat çekerek, "Bunun çok örnekleri var. Elbette Dağlıca olayı da inceleniyor, incelenmeye devam edecek ve elbette bu olaydan bir sonuçlar çıkartacağız" dedi.
 
Sonuçları kimseyle paylaşmak zorunda olmadıklarını kaydeden İlker Başbuğ, herkesi kendi işine bakmaya çağırdı.
 
"Bilgi kirliliği içerisindeyiz"
 
Orgeneral Başbuğ, son günlerde "büyük bir bilgi kirliliği içinde" yaşanıldığını ifade ederek, "Hangi yanlışı düzelteceksiniz, hangi soruya cevap vereceksiniz? Gerçekten bu bilgi kirliliği içerisinde zor bir durum içerisindeyiz" diye konuştu.
 
Başbuğ, bu bilgi kirliliğinin nedenlerinin iyice araştırılması gerektiğini söyledi.
 
Dağlıca olayının 21 Ekim sabahı cereyan ettiğini ve aynı gün Genelkurmay Başkanlığı'nın Dağlıca olayıyla ilgili olarak ilk bilgilere dayanan bir açıklama yaptığını hatırlatan Başbuğ, "Daha sonra bu konuya ilişkin açıklamalar devam etti. Birkaç gün sonra bir gazetede bu olaya ilişkin bazı bilgileri basınla, medyayla paylaştım. Aslında bu resmi açıklamalara ve konuşmalara dikkatle bakılırsa, bugün aklınızda olan, sormak istediğiniz bazı sorulara, orada cevaplar bulabilirdiniz" dedi.
 
"Taburun takviye edilmesine gerek yoktur"
 
Dağlıca olayının tabur seviyesinde bir olay olduğunu ifade eden Başbuğ, bu olayın iyi değerlendirilmesi için oradaki arazi şartlarının çok iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı.
 
Başbuğ,"Görenleriniz varsa, bana katılacaksınız. O hemen hemen o bölgede bulunan en zor, haşin arazilerden biridir. Araziyi iyi bileceksiniz, olayın oluş şeklini iyi bileceksiniz" dedi.
 
Bütün bunlara dikkat etmeden yorum yapmanın yanlış olacağını belirten Başbuğ, 'Bölgede takviye geç oldu' yorumlarına katılmadığını belirterek, Dağlıca Taburu'nun kendi kendine yeterli bir birlik olduğunu ve ayrıca takviye edilmesine gerek olmadığını kaydetti.
 
İlker Başbuğ, "Şunu ifade edeyim; bizim bu bütün bölgedeki teknolojik olanaklar açısından ciddi bir sorunumuz yoktur ve bu konuda da bir kaynak sorunu da yok" dedi.
 
Teknolojik olanakların her şeyi çözemeyeceğini belirten Başbuğ, o bölgede hangi teknolojik olanakların var olduğunu ise açıklayamayacağını ifade etti.
 
"Irak hava sahasının kontrolü ABD'de"
 
Başbuğ, "Ayrıca 2003'ten beri Irak hava sahasının kontrolünün ABD'de olduğunu da ayrıca bir yere not edin. Dolayısıyla bizim bölgedeki teknolojik olanaklar açısından ciddi bir eksikliğimiz, yetersizliğimiz yok" dedi.
 
"Sınır ötesi harekat ile terör örgütünün tam etkisiz hale getirileceğini düşünmek ne kadar doğru değilse, hiçbir temele dayanmadan sınır ötesi harekatın gerekliliğini izah etmek de o kadar yanlış" diyen Başbuğ, televizyon ekranlarında sınır ötesi operasyon ile ilgili yorumlarda bulunanları da eleştirdi.
 
İlker Başbuğ, "Bu yorumları yaparken, onlara bir iki hususu tavsiye ediyorum. Birincisi, bu değerli yorumcular sınır ötesi harekatla ilgili yorumlarını yaparken 2 şeyin altını çizsinler. Bir, 'nasıl bir sınır ötesi harekat düşünüyorlar?' Yani yorumladıkları sınır ötesi harekat nedir? İki, 'bu harekatın başarılı olup, olmamasına yönelik kriterleri ne?' Bu ikisini söylemeden sınır ötesi harekatıyla ilgili yapılan bütün yorumlar açıkçası biraz havada kalıyor" dedi.
 
"Sınır ötesi harekatlar başarılıdır"
 
"TSK'nın yıllardır sınır ötesi harekat icra ettiğini ifade eden Başbuğ, TSK'nın Irak'ın kuzeyine ilk harekatının 1983 yılında, son harekatının da 2001 yılında olduğunu anımsattı.
 
Başbuğ, "TSK'nın 1983'ten 2001 yılına kadar icra ettiği bütün sınır ötesi harekatlar başarılıdır" dedi.
 
1995 yılındaki sınır ötesi harekatın planlanması ve icrasında bulunduğunu anlatan Başbuğ, bu operasyona ilişkin, "Peki bizim başarı kriterimiz neydi? bin 700 terörist vardı. Dedik ki 'biz bunun 4'de birini etkisiz hale getirirsek, bu harekat başarılıdır.' 550 terörist imha edildi. Başarılı oldu" değerlendirmesinde bulundu.
 
"8 askerle ilgili yargı süreci başladı"

Dağlıca saldırısından sonra kendilerinden haber alınamayan 8 askerle ilgili bir soru üzerine de Orgeneral Başbuğ bu konuda "bilgi kirliliği" bulunduğunu belirterek, "8 erle ilgili olarak Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı soruşturma emri verdi. Yani adli süreç başladı" dedi.
 
Bunun ilk olmadığını kaydeden orgeneral Başbuğ, "Daha önce yaşanılan buna benzer aynı olaylarda da aynı işlem sürecinin yapıldığını" söyledi.
 
Hazırlık soruşturması sürecinin gizli olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, "Ertesi gün bu 8 erin ifadelerinin basın yayın kanunu 19'uncu maddesine aykırı olarak basında yayımlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu bir suç değil mi? Aslında biz bu konuda Basın Konseyi'nin bu konuyla ilgili bir görüş belirtmesini özellikle bekliyoruz. Bu konu özellikle, hazırlık soruşturmalarının gizlilik çerçevesinde sürdürülmesinin kaçıncı ihlali" diye konuştu.
 
Başbuğ, hazırlık soruşturmasının devam ettiğini belirterek,"Konu yargı aşamasına gidecek. O halde hepimiz bu yargı sürecini bekleyeceğiz ve yargının vereceği kararları da herkes saygıyla karşılayacak" dedi.
 
Orgeneral Başbuğ, çeşitli yerlerde 8 erden bir tanesinin mahkemeye çıkarıldığının ifade edildiğini belirterek bunun doğru olduğunu, bu kişinin 2002 yılında mahkemeye verilmiş olduğunu söyledi.
 
İlker Başbuğ, "Peki mahkeme sonunda ne oluyor acaba? Bu çocuk beraat ediyor.Şimdi siz beraat eden bir kişiyi suçlu durumuna sokabilir misiniz? Hangi hukuk devleti anlayışına sığar" şeklinde konuştu.
 
Orgeneral Başbuğ, son zamanlarda yapılan değişikliklerle mahkemeye verilip beraat eden kişilerin kayıtlarının silindiğini de kaydetti.
 
Başbuğ, "Biz TSK olarak kendimize olan özgüvenimiz tamdır. Biz TSK olarak her konuda kararlıyız ve cesaretliyiz. Bu özgüvene dayanarak her türlü önyargıya dayanmayan iyi niyetli görüşlere,önerilere, tekliflere her zaman açığız" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS