Sinagog saldırısında ölenler anıldı

Sinagog saldırısında ölenler anıldı

15 Kasım 2003'te Neve Şalom Sinagogu'na düzenlenen bombalı saldırıda ölenler anıldı.

Anma programına İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Hahambaşı İshak Haleva, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, saldırıda ölenlerin yakınları ve yaralananlar katıldı.
 
Sinagogun bulunduğu sokağa yaptırılan Barış Anıtı önünde yapılan konuşmada Hahambaşı İshak Haleva, saldırıda ölen 25 kişinin acısını hala yüreklerinde taşıdıklarını belirterek "İçimiz hala kan ağlıyor. 25 masum canın kaybı yüreğimizi dağlasa da beden ve ruhlarında hala saldırının arızalarını taşıyanlar var. Bunlardan biri oğlum ve ben" dedi.
 
Yine de Tanrı'ya şükrettiğini belirten Hamambaşı Haleva, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi.
 
İshak Haleva, "Irk, dil, din, cinsiyet , renk farkı gözetmeden bir araya gelip saldırıları lanetliyor ve tek vücut olarak dikilebiliyoruz. Terörün belki ilk ve tek amacına teslim olmuyoruz" diye konuştu. Haleva konuşmasının sonunda dua etti.
 
Müftü Mustafa Çağrıcı ise Türkiye'de Müslüman, Hıristiyan ve Yahudilerin Anadolu medeniyetinin ortak kültürü olduğunu ifade ederek, "Terörün hedefi ortak değerler olan ibadethanelerdir. Bir başka yerde de camilere saldırı yapılıyor. Hedef varlığın en güzeli olan insan ve insan hayatı. Bazı insanlar ölümleri ile iyilik bırakırlar. Terör saldırılarında ölen insanlarda bize iyilik bıraktı ve bize birlikte olmayı telkim ediyor" diye konuştu.
 
Çağrıcı, sadece bugünlerde değil, yılın hergünün de her anda terörle mücadele edilmesi gerektiğini, din adamları aydınlar ve vatandaşlar olarak, bu mücadeleye destek verilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan da, "Terör olayları kişisel olmanın ötesinde toplumun birlikteliğini dinamitleyen hain saldırılardır. Bugün burada birlikte olmamız onların amaçlarının boşa çıktığını gösteriyor" dedi.
 
Karanfiller bırakıldı
 
Konuşmaların ardından patlamanın meydana geldiği sinagogun önüne gidildi. Yaklaşık 50 kişilik grup, patlamanın olduğu yere karanfiller bıraktı ve dua etti.
 
Sinagogun bulunduğu sokağın kırmızı halı serilmesi dikkat çekildi. Sokağa ayrıca saldırıda ölenlerin fotoğrafları asıldı.
 
Bu arada törenden önce saldırıda yaralandıktan sonra psikolojik sorunları oluştuğu öğrenilen bir kişi polisle tartıştı.
 
İstanbul'da terör
 
İstanbul 15 Kasım 20 Kasım 2003 günleri 4 ayrı bombalı saldırıyla sarsılmış,  teröristlerin ilk hedefi Neve Şalom ve Beth İsrael sinagogları olmuştu.
 
Bu saldırılardan 5 gün sonra ise, Beyoğlu'ndaki İngiliz Konsolosluğu ve Levent'teki HSBC Genel Müdürlüğü binası hedef alınmıştı. 4 ayrı saldırıda, teröristler de dahil 58 kişi ölmüş, 750 kişi yaralanmıştı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS