CHP'li Eşref Erdem istifa etti

CHP'li Eşref Erdem istifa etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliği de dahil olmak üzere partideki tüm görevlerinden istifa etti.

CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem, istifasını bildiren yazıyı CHP Genel Başkanlığı'na gönderdi.
 
Erdem, CHP'nin kimi önemli yöneticilerinin, ülkenin ve halkın ihtiyaçlarına yanıt verecek politikalar üretmek yerine, küçük çıkar hesapları içinde olmalarına, sorunu sadece delege hesapları olmaktan ibaretmiş gibi görmelerine tanık olmaktan büyük üzüntü duyduğunu belirtti.
 
Eşref Erdem, "Başta Ankara olmak üzere partiyi, bu tür küçük hesaplar yapan yöneticilerin vesayetinden kurtarmak kaçınılmaz bir ödev haline gelmiştir" dedi.
 
Erdem, çağdaş sosyal demokrasinin vazgeçilmez asli gücü olan emeğe, emeğiyle geçinen kesimlere yeterince sahip çıkılmamasının, CHP'nin, sol kimliğini yeterince vurgulamamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu belirtti.
 
"CHP sağ kuşatmanın etkisinde"
 
Yüzeysel ve konjonktürel politikaların, CHP'ye olan güvenin zedelenmesine, beklentilerin azalmasına yol açtığını ifade eden Erdem, CHP'nin giderek sınıfsal kimliğinden ve sol ideolojisinden uzaklaştığını, sağ bir kuşatmanın etkisine girdiğini savundu.
 
CHP lideri Deniz Baykal'ın son zamanlardaki açılımlarının geç olmakla birlikte, toplumun tüm kesimlerince alkışlandığını vurgulayan Erdem, ancak bu görüşlerin, henüz ham görüşler olduğunu, içinin doldurulması gerektiğini belirtti.
 
Erdem, "Çağdaş bir sol anlayışı ve sosyal demokrasiyi yerleştirebilmek, halkımızın özlemle beklediği CHP iktidarına bir an önce ulaşabilmek amacıyla sade bir üye olarak partime her türlü katkıyı sunacağımdan kimsenin şüphesi olmamalıdır" dedi.
 
Önder Sav ile tartışmıştı
 
CHP'nin iki gün önce yapılan MYK toplantısında Erdem ile Genel Sekreter Önder Sav arasında, görevden alınan Çankaya İlçe Başkanı Mustafa Yıldırım'ın itirazının görüşülmesi sırasında tartışma yaşanmıştı.
 
Görevden almaya karşı çıkan Erdem, tartışmanın ardından toplantıdan ayrılmış, yapılan oylamada ise Yıldırım'ın itirazı reddedilmişti.
 
Erdem, bir süre önce de TBMM Genel Kurulu'nda sınır ötesi operasyon konusunda hükümete yetki verilmesine ilişkin tezkere oylamasında, partisinden farklı bir yaklaşım sergileyerek "ret" oyu kullanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS