Haluk Koç'tan CHP yönetimine ağır itham

Haluk Koç'tan CHP yönetimine ağır itham

CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıklayan Samsun Milletvekili Haluk Koç, "CHP'deki değişimin, yenileşme talebinin önünde durmaları mümkün değildir" dedi. Koç, CHP içinde sabıkalı insanların olduğunu söyledi.

Koç, çalışmalarını yürüttüğü binada düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
Girişinde "Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi" tabelasının bulunduğu bina ve çalışma birimleri hakkında bilgi veren Koç, çalışmaların yürütüldüğü binanın "imece" usulü ile yaşama geçirildiğini anlattı.
 
CHP'nin yenileşmesi iddiasını ortaya koyduklarını ve bunu hayata geçirecek bir merkeze ihtiyaç duyduklarını kaydeden Koç, burada bir hukuk birimi de oluşturduklarını söyledi.
 
Koç, "Bu kurultay sürecinde CHP'nin tarihinde yaşanmamış biçimde hukuk ihlalleri yapılırken, hukuk katliamı yaşanırken bunlara seyirci kalmak mümkün değil" dedi.
 
Önemli bir kurultay sürecine girildiğini CHP'deki yönetim değişikliğinin hem parti hem de toplumun genelinin talebi haline geldiğini savunan Koç,"Zaten anti demokratik olan tüzüğün iyice kısıtlanarak her türlü hukuksuzluğun meşru hale getirme çalışmasının yapıldığı bir süreç yaşıyoruz. Bunu istifa eden Sayın Genel Başkan Yardımcısı da ifade etmişler açıklamalarında" diye konuştu.
 
"Türkiye'nin her yeri Çankaya"
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem'in partideki görevlerinden istifa etmesinin Çankaya İlçe Teşkilatı'ndaki sorunların ardından yaşanmasına da değinen Koç, "Çankaya ile sınırlı değil bu süreç.Türkiye'nin her yeri Çankaya. O açıklamaya Çankaya'nın yanı sıra bütün Türkiye'de yapılan hukuksuzluk denseydi çok daha anlamlı olacaktı" dedi.
 
Parti üst yönetiminin MYK kararı dahi almadan il ve ilçe teşkilatlarını görevden aldığını iddia eden Koç, "CHP'deki değişimin, yenileşme talebinin önünde durmaları mümkün değildir" görüşünü kaydetti.
 
"Parti üyeleri arasında sabıkalılar var"
 
CHP üst yönetiminin, tüzüğün 12'inci maddesine dayanarak çok sayıda kişiyi partiye üye yaptıklarını ifade eden Koç, bu yolla üye yapılan kişiler arasında çeşitli suçlardan hüküm giymiş kişilerin bile bulunduğunu iddia etti.
 
"Parti üst yönetimi arasında çeşitli mücadeleler yaşandığı, Merkez Yönetim Kurulu'nun bir kavga alanı haline geldiği" görüşünü dile getiren Koç, "Bunun partiye büyük zarar verdiğini, ülkenin muhalefetsiz olduğunu ortaya koyduğunu" savundu.
 
Kurultay sürecinde yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren Koç, bölge toplantıları yaparak düşüncelerini aktaracaklarını, sorunları yerinde dinleyeceklerini anlattı.
 
Koç, önce CHP'de sonra tüm Türkiye'de iktidarı hedeflediklerini belirterek bu yönde çalıştıklarını anlattı.
 
"Uyuşturucu ticaretinden hükümlü üye var"
 
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, bir soru üzerine, ilkelerinin belli olduğunu bu ilkeler doğrultusunda kendilerine katkıda bulunmak üzere gelecek herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.
 
Koç, partideki görevlerinden istifa eden Eşref Erdem'le görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine de kendisiyle görüştüğünü ve tebrik ettiğini söyledi.
 
Toplantıda söz alan CHP PM üyesi Erbaşar Özsoy da üst yönetimin CHP tüzüğünün 12'inci maddesine dayanarak kaydını yaptığı yeni üyeler arasında çeşitli suçlardan hüküm giymiş kişiler bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.
 
Özsoy, 20 Ekim-7 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu toplantılarında tüzüğün 12'inci maddesine dayanılarak toplam 16 bin 204 üye kaydedildiğini belirterek, 12'inci maddenin sadece istisnai durumlarda uygulanabileceğini bu nedenle yapılanan usulsüz olduğunu savundu.
 
Kahramanmaraş'tan üye kaydedilen bir kişinin uyuşturucu ticaretinden hükümlü olduğunu ileri süren Özsoy, bu tür yaklaşımların CHP'ye yakışmadığını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS