TSK'dan sınır ötesi ilk nokta operasyon

TSK'dan sınır ötesi ilk nokta operasyon

TSK'dan sınır ötesi ilk nokta operasyon

Terörle mücadele kapsamında, sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı, "Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini" duyurdu. Genelkurmay, "İhtiyaç olursa bölgeye diğer unsurlarla müdahale edilecektir" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari'nin Çukurca ilçesi yakınında, Irak sınırları içinde 50-60 kişilik bir terörist gruba, "ateş destek vasıtalarıyla yapılan uygulama sonucunda teröristlerin önemli ölçüde zayiat verdiğinin tespit edildiğini" bildirdi.
 
Genelkurmay ayrıca, operasyonun kapsamının da genişleyebileceği mesajı verdi.
 
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, şu bilgilere yer verildi:
 
"1 Aralık 2007 günü istihbari çalışmalar kapsamında, Hakkari ili Çukurca ilçesinin güneydoğusunda Irak hudutları içinde, 50-60 kişilik bir PKK'lı terörist grup tespit edilmiştir. Söz konusu teröristler üzerine, bölgeye yakın durumda bulunan ateş destek vasıtaları ile yoğun bir uygulama yapılmıştır.
 
Uygulama sonucunda terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiği, teknik vasıtalarla tespit edilmiştir. Bölgeye ihtiyaç duyulduğunda diğer unsurlarla da müdahale edilecektir."
 
Genelkurmay'dan ikinci açıklama:

Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, operasyona ilişkin ikinci bir açıklama daha yaptı. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), kendisine verilen yetki çerçevesinde, Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri alacağı, bu kapsamda ilk operasyonun bugün icra edildiği, elde edilen istihbarata bağlı olarak operasyonlara devam edileceği bildirildi.
 
Genelkurmay'ın ikinci açıklamasında şöyle denildi:
 
"Türk Silahlı Kuvvetleri 28 Kasım 2007 tarihinden itibaren sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri; kendisine verilen yetki çerçevesinde, Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri alacaktır.
 
Bu kapsamda; ilk operasyon 'bugün' icra edilmiş olup, elde edilen istihbarata bağlı olarak operasyonlara devam edilecektir. İcra edilecek operasyonlar, münhasıran PKK KONGRA-GEL terör örgütünü hedef almakta olup, Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne düşmanca bir harekette bulunmadıkları sürece, yerel gruplara karşı değildir."

20 kilometre içeride gerçekleşti
 
Askeri yetkililere göre, PKK'lı teröristlerin Türkiye sınırına yaklaşık 20 kilometre mesafede geçici bir kampta toplandıkları istihbaratı üzerine, sabahın erken saatlerinden itibaren 4 Süper Kobra tipi helikopter Çukurca'daki birliklerden havalanıp, kampı bomba atışına tuttu.
 
Süper Kobra helikopterlere karadan da topçu atışıyla destek verildi. Yaklaşık 100 kadar PKK'lı teröristin bulunduğu tahmin edilen kampa havadan ve karadan bomba yağdırılırken, bölgeye Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan yaklaşık 100 Bordo Bereli Timi indirildi.
 
Bölgede karadan da operasyon yapan Bordo Bereliler, daha sonra helikopterlerle alınarak Çukurca'daki birliklerine getirildi. Operasyonda kaç teröristin öldürüldüğü bilgisine henüz ulaşılamadığı kaydedildi.
 
Irak'taki ABD Kuvvetleri: "Bilgimiz yok"
 
Bu arada, Irak'taki Amerikan birlikleri sözcülüğünden Genelkurmay'ın operasyon açıklamasına ilişkin yanıt geldi.
 
Sözcü Binbaşı Winfield Danielson Reuters'a yaptığı açıklamada, "Sınır ötesinde Türk operasyonu konusunda bizde bilgi yok" dedi.
 
Pentagon: "Türkiye'nin kendini savunmaya hakkı var"
 
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Yarbay Almarah Belk de, "Türkiye'nin, teröristlere karşı kendisini savunmaya hakkı vardır" dedi.
 
Belk, Irak içindeki PKK teröristlerine karşı operasyon haberleri konusunda ayrıntılara ilişkin bilgisi olmadığı için bu konuda yorum yapmak istemediğini belirtti.
 
Belk, "Şunu söyleyebilirim ki, Türkiye'nin, teröristlere karşı kendisini savunmaya hakkı vardır ve askeri eyleme başvurmaya yönelik herhangi bir karar, Türk hükümetinin kararıdır" dedi.
 
Almarah Belk, "ABD, PKK'ya karşı uzun vadeli çözüm yolları bulma konusunda Türk ve Irak Hükümetleriyle yakın şekilde çalışıyor ve bu çalışma devam edecek" ifadesini kullandı.

TSK'ya yetki verildi
 
Genelkurmay Başkanlığı'nın bu açıklamasından az önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin 'Sınır ötesi operasyon yetkisi askere geç verildi' eleştirilerine tepki göstererek ''Sınır ötesi operasyonun zamanlamasını tezkereyi verenler yapmayacak'' dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım'da terör örgütü PKK'ya karşı olası sınır ötesi operasyon konusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 28 Kasım itibarıyla yetkilendirildiğini açıklamıştı
 
Geniş çaplı operasyon başlatıldı
 
Şırnak:
Şırnak'ın kırsal kesiminde de PKK'lı teröristlere yönelik geniş çaplı operasyon başlatıldı. Hava destekli operasyon Gabar Dağı, Bestler - Dereler bölgesinde sürüyor.
 
23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan Skorsky helikopterler teröristlerin bulunduğu ve kaçabileceği alanlara özel eğitimli komandolar indirdi.
 
Karadan çok sayıda komando teröristlerin bulunduğu alanları çembere aldı. Gabar ve çevresinde sıkıştırılan teröristlerin Kuzey Irak'a kaçma ihtimallarine karşı geçiş yollarının tümünün tutulduğu öğrenildi.
 
Bu arada, Şırnak'ın İkizce bölgesinde askeri birliğin geçiş için kullandığı yola teröristlerce döşenen mayın tespit edilerek, imha edildi.
 
Mehmetçik, Şırnak'ın Cizre, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde zırhlı araçlar eşliğinde yolda mayın taramasını bugün de sürdürdü.
 
Erzurum:
Erzurum'un Horasan ilçesinde dün güvenlik güçlerince yapılan yol kontrolünde saat 16.00 sıralarında terör örgütü mensubu bir terörist yakalandı. Terör örgütü mensubu çıkarıldığı adli makamlarca tutuklandı.
 
Mardin:
Mardin'in Nusaybin ilçesi dağlık arazi kesiminde dün icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında da saat 15.30 sıralarında güvenlik güçleri ile terör örgütü mensupları arasında temas sağlandı.
 
Kısa süreli çatışmanın ardından teröristler arazi şartlarından faydalanarak kaçarken, bölgedeki operasyona devam edildiği belirtildi.
 
Bingöl:
Bingöl'ün dağlık arazi kesiminde icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında ise terör örgütü mensupları tarafından araziye yerleştirilmiş bir adet patlayıcı madde düzeneği ile 150 kilogram muhtelif gıda maddesi ele geçirildi.
 
Bingöl'ün Yayladere ilçesi dağlık kesiminde de 1 adet jeneratör, 1 adet dürbün, 24 adet av fişeği, 2 adet çadır, 4 adet uyku tulumu ile çeşitli gıda maddeleri ve yaşam malzemeleri bulundu.