TSK'dan Kuzey Irak'a bir operasyon daha

TSK'dan Kuzey Irak'a bir operasyon daha

Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzey kesiminde, bugün öğlen saatlerinde tespit ve teşhis edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait önemli bazı hedeflerin Türk Hava Kuvvetleri'ne mensup savaş uçakları tarafından 14.25-15.00 saatleri arasında vurulduğunu açıkladı.

TSK'nın internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada, "Irak'ın kuzey kesiminde, bugün öğlen saatlerinde tespit ve teşhis edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait önemli bazı hedefler, Türk Hava Kuvvetleri'ne mensup savaş uçakları tarafından 14.25-15.00 saatleri arasında vurulmuştur" denildi.
 
Açıklamada, Türk jetlerinin görevlerini başarıyla tamamlayarak emniyetli bir şekilde üslerine geri döndüğü ve aynı hedeflerin sınıra yakın bölgelerde konuşlanan kara ateş destek vasıtaları tarafından da vurulduğu belirtildi.
 
Genelkurmay açıklamasında ayrıca 16 Aralık'ta Kandil Dağı bölgesine yapılan harekatın kamuoyunda başarılı bulunmasına rağmen, art niyetli bazı çevrelerin operasyonu küçümsediği hatırlatıldı.
 
"Milletçe teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi olumsuz etkilemeye yönelik bu yaklaşım, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ibretle ve esefle karşılanmaktadır" denilen açıklamada, TSK'nın yapmış olduğu operasyonların sonuçlarının önümüzdeki günlerde görsel olarak duyurulacağı kaydedildi.
 
Açıklamada vurulan mağara ve sığınaklardaki terörist sayısının tam olarak tespit edilemediğinden, öldürülen teröristlerin sayısının kesin olarak bilinmedeği vurgulandı.
 
Açıklamada, "Ancak, çeşitli kaynaklara dayanarak yapılan istihbarata göre, yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği de bir gerçektir. Operasyonların örgüt üzerinde ne kadar etkili olduğu, önümüzdeki günlerde daha iyi anlaşılacaktır. Bu kapsamda, benzer operasyonlar yurtiçi ve sınır ötesinde, arazi ve iklime bağlı kalmaksızın her hal ve şartta devam edecektir" denildi.
 
Karadan da top atışına tutuldu
 
Türk Hava Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik hava harekatına karadan da top atışıyla destek verildi. Operasyonun ardından özellikle Kuzey Irak'a sıfır noktadaki Hakkari'nin Çukurca ilçesinde hareketlilik gözlendi.
 
PKK teröristlerin kaçış noktlarında önlemler artırıldı. Çukurca Jandarma Sınır Taktik Alay Komutanlığı'ndan akşam saatlerinde bölgeye top atışı yapıldı. Bölgeye 10 dakika boyunca top yağdırıldı.
 
Bölgesel Kürt Yönetimi: "Yerleşim yerleri zarar görmedi"
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bugün Irak'ın kuzey kesiminde PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait bazı hedeflerin savaş uçakları tarafından vurulduğunu açıklamasının ardından, bölgesel yönetimin bir yetkilisi TSK'nın vurduğu yerleri açıkladı.
 
Peşmergelerin bağlı olduğu bakanlığın sözcüsü Cebbar Yaver, bombalanan yerlerin Türkiye'nin Kuzey Irak sınırında bulunan Amed bölgesinin Nerveve Rekan bölgeleri olduğunu söyledi.
 
Yaver, TSK'nın bombaladığı yerlerdeki yerleşim birimlerinin zarar görmediğini kaydetti. Kürt yetkiliye göre, bombalanan yerler daha önce 'boşaltılmış' bölgeler.
 
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye yakın Puk-Medya sitesinin yerel yetkililere dayandırdığı habere göre, operasyon sabah 10.00'da başladı ve 16.00'ya kadar sürdü.
 
TSK'ya yetki verildi
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım'da terör örgütü PKK'ya karşı olası sınır ötesi operasyon konusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 28 Kasım itibarıyla yetkilendirildiğini açıklamıştı.
 
TSK'dan sınır ötesi ilk nokta operasyon
 
Terörle mücadele kapsamında, sınır ötesinde ilk nokta operasyon 1 Aralık'ta yapılmıştı. Genelkurmay Başkanlığı, ''Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini'' duyurmuş ve ''İhtiyaç olursa bölgeye diğer unsurlarla müdahale edilecektir'' demişti.
 
Sınır ötesi ikinci operasyon ise 16 Aralık tarihinde yapılmıştı. Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS