Genelkurmay'dan açıklama

Genelkurmay'dan açıklama

Genelkurmay'dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik hava harekatlarında 200'ü aşkın hedefin vurulduğunu, 150-175 teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

Bugün internet sitesinde bir açıklama yayınlayan Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'nin "Hava harekatında birçok sivil öldü" açıklamasının da "gerçek dışı" olduğunun altını çizdi

Türk Silahlı Kuvvetleri, 16 ve 22 Aralık tarihlerinde Irak'ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesinde hava harekatları düzenlemişti.
 
Genelkurmay açıklamasına göre;

16 Aralık harekatı:
Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk'ta 22, Kandil Dağı bölgesinde 11 olmak üzere; her birinin içinde birçok tali hedef bulunan, ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edilen, defalarca doğrulanan ve sadece teröristlerin kullandığı tesislerden oluşan toplam 33 adet hedef grubu (200'den fazla münferit hedef) Türk savaş uçakları ve karada konuşlu ateş destek unsurları tarafından vuruldu.
 
En gelişmiş hedef tespit ve atış kontrol sistemlerinin kullanıldığı harekatta, ateş altına alınan tüm hedefler tam isabetle vuruldu.
 
PKK terör örgütünce kullanılan 3 adet komuta, 2 adet muhabere, 2 adet eğitim ve 9 adet lojistik tesisi ile 182 adet muhtelif sığınak/barınak, 10 adet uçaksavar mevzii (mürettebatı ile birlikte) ve 14 adet silah/mühimmat deposu tahrip edildi.
 
Söz konusu tesislerde bulunan çok miktarda silah, mühimmat ve malzeme tamamen kullanılamaz hale getirildi.

Hava harekatı sonucu çöken sığınak ve mağaralarda ölenlerin yanı sıra ilk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 terörist etkisiz hale getirildi.
 
Çok sayıda yaralı terörist, Irak'ın kuzeyindeki Erbil, Raniyah, Kaladiza ve Choman'daki hastanelere götürüldü.
 
22 Aralık harekatı:
Savaş uçakları ve ateş destek araçlarıyla düzenlenen harekatta, Zap bölgesinde bulunan PKK barınakları ve uçaksavar mevzileri vuruldu.
 
Bu harekata katılan uçaklar tarafından çekilen video görüntüleri basına dağıtıldı.
 
Barzani'nin sözlerine yalanlama
 
Genelkurmay, dün bir açıklama yapan Mesud Barzani'nin "Hava harekatında birçok sivil hayatını kaybetti" beyanatını yalanladı.
 
Açıklamada, "Bu beyanatlar tamamen gerçek dışıdır. İnsanlığın ortak düşmanı terörü cesaretlendirecek bu tür asılsız iddiaların, sadece sahiplerine zarar vereceği açıktır" denildi.
 
Genelkurmay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendisine verilen yetki çerçevesinde operasyonlarına kararlılıkla devam edeceğinin altını çizdi.
 
TERÖRİSTLERE AİT "AYAK İZLERİ"
 
TSK'nın harekat öncesine ait fotoğraflara, komuta ve lojistik binalarının yanı sıra Kandil Dağı'ndaki terör kamplarında eğitim yapan teröristler ile Hakurk bölgesinde bulunan teröristlere ait "ayak izleri" yansıdı.
 
Harekatın ardından elde edilen görüntü ve fotoğraflarda ise, terör örgütüne ait bina, sığınak, mağara ve çadırların yok edilişi belgelendi.
 
Genelkurmay Başkanlığı'nın dağıttığı 22 fotoğrafta;
 
- Zap bölgesindeki Kani Miran kampındaki 3 binanın
- Zap bölgesi barınma alanındaki 2 faal kamp binasının
- Zap bölgesi Dihuk güneybatısı barınma alanında kamufle edilmiş 3 barınağın
- Zap bölgesi HPG YJA kampındaki 3 binanın
- Razhava-Zap kampındaki 2 binanın
- Zap bölgesi Şivi kampındaki terörist barınakları, mağara ve çadırların
- Zap bölgesi Chameju kampınadaki 2 binanın
- Zap bölgesindeki 3 binanın
- Zap bölgesi Bibakir mevki güneydoğusundaki 2 kamp binasının
- Zap bölgesi Shaja kuzeyinde teröristlerin barındığı çadır ve mağaranın tahrip edilmesinden önceki ve sonraki durumları yer aldı.
 
Hakurk bölgesinde bulunan Resur kampından harekat öncesi alınan görüntülerde, teröristlerin "ayak izleri" açıkça görülürken, darbe sonrasına ilişkin fotoğrafta kamp binalarının tamamının kullanılamaz hale geldiği anlaşılıyor.
 
Kandil bölgesindeki tabur Kanicenge'den alınan harekat öncesi görüntüde gözetleme yerleri ile arazideki 1 terörist fark edilirken, harekatın ardından bölgedeki binaların tamamen tahrip edildiği görülüyor.
 
Yine, Kandil bölgesi Alatukan kampında eğitim yapan teröristler ile çevredeki binaların ısıtılmasında kullanılan ısı kaynağı da hava fotoğraflarında belirgin bir şekilde yer alıyor.
 
TSK'nın operasyonları
 
1 Aralık 2007: Terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay, 'Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini duyurdu.
 
16 Aralık 2007: Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) yapıldı. Genelkurmay, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıkladı.
 
17-18 Aralık 2007: Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan teröristlere müdahale edildi. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip yapıldı. Operasyon, Şemdinli Yeşilova bölgesinde sınırdan birkaç kilometre derinlikte gerçekleştirildi.
 
22 Aralık 2007: Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonda Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.
 
Operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu.