yaşam

Tiyatrocu Savaş Dinçel vefat etti

  1. Yaşam
  2. Diğer

Tiyatrocu Savaş Dinçel vefat etti

Tiyatrocu Savaş Dinçel vefat etti

Tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel, iç kanama sonucu vefat etti.

65 yaşındaki Dinçel, ambulansla kaldırıldığı İstanbul Memorial Hastanesi'nde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
 
Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Dinçel'in ağır iç kanama sonucu hayatını kaybettiğini, gece rahatsızlanan sanatçının, hastaneye getirildiğinde şoka girmiş olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. Sönmez, bir saat boyunca geri getirme çalışması yaptıklarını, ancak başarılı olamadıklarını açıkladı.
 
Sönmez, "Kendisi ekim ayında göğüs aort anevrizması nedeniyle hastanemizde ameliyat olmuştu. Ölümüne neden olan rahatsızlığın bu ameliyatla bir ilgisi yok" dedi.
 
Dinçel'in yoğun şekilde sigara içtiğini ifade eden Prof. Dr. Sönmez, sanatçının, ameliyattan sonra sigarayı bırakacağına söz vermesine rağmen bunu yapmadığını anlattı.
 
Hastaneye gelen tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen ile Mehmet Ali Alabora, Dinçel'in eşi Sumru Dinçel ve yakınlarına başsağlığı diledi. 
 
Savaş Dinçel'in cenazesi yarın toprağa verilecek
 
Evinde geçirdiği iç kanama sonucu hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel'in cenazesi, yarın Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapılacak tören ve Teşvikiye Camisi'nde öğleyin kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.
 
Dinçel için yarın saat 10.00'da Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde bir
tören düzenlenmesi de planlanıyor.
 
Dinçel'in cenazesi, daha sonra götürüleceği Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den başsağlığı
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçirdiği iç kanama sonucu hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel'in ailesine başsağlığı diledi.
 
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız, değerli tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel'in vefatı dolayısıyla ailesine bir telgraf göndererek, başsağlığı dilekleriniiletmiştir" denildi.

 
Başbakan da başsağlığı diledi
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel'in vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayınladı ve eşi Sumru Dinçel'e de taziye telgrafı gönderdi.
 
Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan mesajında, Türk tiyatrosuna çok önemli katkılarda bulunan değerli sanatçı Savaş Dinçel'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek, "Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine, Türk tiyatro camiasına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum" dedi.
 
Ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın, Savaş Dinçel'in eşi Sumru Dinçel'e de
taziye telgrafı gönderdiği bildirildi.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan başsağlığı
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçirdiği iç kanama sonucu hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel'in ailesine ve sanat camiasına başsağlığı diledi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre Bakan Günay, Dinçel'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.
 
Günay, mesajda şunları kaydetti:
 
"Değerli sanatçımız Savaş Dinçel'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Türk tiyatrosunun gelişimine yaptığı katkılar ve başarılı çalışmaları ile daima saygı ile anacağımız merhum Dinçer'e Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sanat camiamıza  başsağlığı dilerim."

Savaş Dinçel kimdir?

İstanbul'da 1942 yılında doğan Savaş Dinçel, tiyatro eğitimine İstanbulBelediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde başladı.

Tiyatro eğitiminin yanı sıra amatör olarak karikatür çizen Dinçel, tiyatrocu olarak ilk kez İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahne aldı.

1980'deki sıkıyönetim sırasında İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan uzaklaştırılan Dinçel, daha sonra Güldürü Eğitim Merkezi'nde karikatürist olarak çalıştı ve bir süre Günaydın Gazetesinde karikatüristlik yaptı. Dinçel, Danıştay kararı ile şehir tiyatrolarında tekrar çalışmaya başladı.

İki karikatür sergisi açan Dinçel, ayrıca "Çizgilerle Nazım Hikmet" adlı bir çizgi roman kitap hazırladı.

Ziya Öztan'ın yönetmenliğini üstlendiği "Kurtuluş" ve "Cumhuriyet" filmlerinde İsmet İnönü'yü canlandıran Dinçel, Ali Poyrazoğlu ve Münir Özkul ile birlikte çalıştı.

Şehir tiyatrolarında oyunculuk ve yönetmenlik yapan Dinçel, ayrıca amatör çizim ve afiş işleriyle uğraşıyordu.

Dinçel, "Dar alanda kısa paslaşmalar" adlı filmdeki rolü ile Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneğinden (ÇASOD), Sinema Yazarları Derneğinden (SİYAD) ve 20. İstanbul Film Festivali kapsamında "En iyi erkek oyuncu" ödüllerini aldı.

Savaş Dinçel, ayrıca "Bir İhtimal Daha Var", "Eve Dönüş", "Ağır Roman", "Hababam Sınıfı Güle Güle" gibi filmler ile "Bizimkiler" ve "Ekmek teknesi" gibi dizilerde de oynamıştı.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS