Microsoft'tan ücretsiz sanal teleskop

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Bilim
Microsoft'tan ücretsiz sanal teleskop
Microsoft'tan ücretsiz sanal teleskop

Microsoft'un yeni hizmetiyle, kıvrım kıvrım galaksiler, egzotik nebulalar ve patlayan yıldızlar, amatör gökbilimciler için sadece bir tık ötede.

Dünyanın bir numaralı yazılım firmasının yeni başlattığı "WorldWide Telescope" programı, Dünya'daki ve uzaydaki teleskoplarla elde edilen en iyi görüntülerden bir bölümünü, ücretsiz olarak meraklıların hizmetine sunuyor.

Uzaydaki Hubble ve Spitzer teleskoplarıyla Chandra X ışını gözlemevinden görüntülerin derlendiği yazılımı bilgisayarlarına indiren kullanıcılar, gece gökyüzünde gezegenleri arayıp, "zum" yapabilecekler (yakınlaştırma).

Harvard-Smithsonian Astrofizik merkezinden araştırmacı Roy Gould, "Kullanıcılar gökyüzünün X ışını görünüşünü görebilecek, parlak radyasyon bulutlarına zum yapabilecek ve binlerce yıl önceki bir süpernova patlamasının bulut kalıntılarını keşfedebilecekler" dedi.

California Technologie Enstitüsü'nden Roy Williams da, Microsoft'un yeni hizmetinin astronomiyle ilgilenen amatörler çok öğretici bir platform olduğunu söylerken, aynı zamanda profesyonel gökbilimcilerin de bunu kullanacağını sandığını belirtti.

Ücretsiz yazılımı indirmek için "http://www.worldwidetelescope.org" adresine girmek yeterli. 
 
Yükleme sorunları
 
Yazılımı yüklemeden önce Microsoft NET Framework 2.0 SDKs'yi yükleyip kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra yazılımı yüklerseniz "win 32 uygulaması" hatasıyla karşınıza çıkmayacaktır.
 
Bunları yapmanıza rağmen yine de böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız, Framework'ün yanlış versiyonunu indirmiş olabilirsiniz. Detaylı bilgiyi programın sitesinden ( "http://www.worldwidetelescope.org" ) edinebilirsiniz.
 


{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS