bilim-teknoloji

Nanoteknoloji ile sanayi devrimi

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Teknoloji

Nanoteknoloji ile sanayi devrimi

Nanoteknoloji ile sanayi devrimi

Avustralya Wollongnog ve İsviçre Lozan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gürsel Alıcı, nanoteknolojinin daha çocukluk evresinde olduğunu belirterek, "Öngörülen beklentileri karşılarsa, bir sonraki sanayi devrimi olabilir" dedi.

Alıcı, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen "Nanoteknoloji nedir, yeni bir sanayi devrimine doğru mu gidiyoruz?" konulu konferansta, bir ülkenin kalkınması için katma değeri yüksek ürünler üretmesi ve ihraç etmesi gerektiğini söyledi.

Nanoteknoloji ile maliyeti daha az ve ömrü daha uzun, orijinal ürünler üretilebileceğini ve firmaların dünya pazarlarında bir adım öne çıkacağını belirten Alıcı, Avrupa Birliği'nin nanoteknoloji için yılda 1 milyar euro harcadığına dikkati çekti.

Nanoteknoloji ile ilgili araştırmaları en çok AB, ABD, Japonya ve Çin'in yaptığına işaret eden Alıcı, araştırmalarının yüzde 70'e yakınını üniversitelerin, araştırma enstitülerinin ve dünyada ihracatında önemli pay alan büyük şirketlerin yaptığını anlattı.

Alıcı, nanoteknolojinin yeni bir teknoloji olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Nanoteknolojiden beklentiler çok fazla. Nanoteknoloji öngörülen beklentileri karşılarsa, bir sonraki sanayi devrimi olabilir. Ama daha alacağımız çok yol var. 
 
Prof.Dr. Gürsel Alıcı
Nanoteknoloji hala çocukluk evresinde. Türkiye de hedeflerini belirlemeli, nanoteknolojiden beklentilerini ortaya koymalı, ona göre parasal destek vermeli.
 
Nanoteknoloji, Türkiye'nin gelişmiş ülke statüsüne geçmesinde önemli bir basamak
olacak."

Gaziantep'te bir nanoteknoloji merkezi kurulmasının, sanayisine önemli ufuklar açacağını vurgulayan Gürsel Alıcı, "Teknoloji merkezi, sadece Gaziantep ve bölgenin değil Türkiye'nin uluslar arası araştırma geliştirmede önemli bir seviyeye gelmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

"İşletmeler en son teknolojiyi takip etmeli"

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cevdet Akınal da iletişim ve bilgi sektöründeki hızlı gelişmenin sonucunda dünyanın hızlı değişime uğradığını vurgularken, nanoteknolojinin de yeni bir imalat sistemi olarak günlük hayatımıza girmeye başladığını söyledi.

Akınal, "Nanoteknoloji, geleceğimizin en önemli imalat sektörü. İşletmeler; hem ucuz maliyetle imalat yaparak dış piyasalarda rekabet etmek hem de tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamak için en son teknolojiyi takip etmeliler. Nanoteknolojiye önem vermeli, gerekli bütçeyi ayırmalılar" diye konuştu.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS