RobotTurk, Microsoft'un gözbebeği oldu

RobotTurk, Microsoft'un gözbebeği oldu

Microsoft'un gözbebeği olan "RobotTurk" prototipini projenin mühendislerinden Oğuz Bayrakdar cnnturk.com'a anlattı.

İki türk mühendisi Oğuz Bayrakdar ve Ömer Çelik, Microsoft Robotics Studio altyapısı üzerinde geliştirilen ilk uçan aracı geliştirdiler.

İnsanlığa faydası nedeniyle "Heroes Happen Here" isimli fotoğraf kitabında dünya çapındaki 80 proje arasında yer verilen "RobotTurk" projesi, Microsoft'un da gözbebeği haline geldi.

Microsoft'un Başkan Yardımcısı ve Tüm Dünyadaki Satış, Pazarlama ve Servis Gruplarından sorumlu olan Kevin Turner'ın özel isteğiyle Ankara'da tanıtım filmi de çekilen prototiple doğal afet durumlarında yaşanan iletişim sorunlarının önüne geçilerek yardım faaliyetlerinin kolaylaştırılması planlanıyor.

RobotTurk (Afet Acil Video Sistemi) projesi, insansız hava araçlarının kameralarla donatılması ve yer kontrol sistemi vasıtasıyla afet yaşanan bölgelerden canlı video yayını yapması ve fotoğraf göndermesi ilkesine dayanıyor.

Ürün şu anda geliştirme aşamasında. RobotTurk'ün seri üretime geçişinde TÜBİTAK ve Avrupa Birliği desteklerinin kullanılması planlanıyor.
 
RobotTurk adlı kurtarma helikopteri prototipiyle ilgili projenin mühendislerinden Oğuz Bayrakdar ile okuyuculardan gelen sorular doğrultusunda elektronik posta vasıtasıyla kısa bir söyleşi de yaptık.
 
Geliştirdiğiniz prototipe göre helikopter ne kadar mesafe katedebilecek ve yerden ne kadar yüksekte uçabilecek?

- Şu an kullandığımız sistem tamamen prototip amaçlı olup, tamamlanmış modelin 25 kilometre (15 mil)'lik bir çemberde tarama yapabilmesi için geliştirmeler yapılıyor. Helikopterin amacı yükseklik değil de yakından ayrıntılı görüntü almak olduğu için 1 kilometre (3 bin 200 feet) gibi bir yükseklikte uçması planlanıyor.

Helikopterin kontrol mesafesi ne olacak? (Helikopterin kullanılabilmesi için merkez üssün afet bölgesine uzaklığı ne kadar olmalı?)

- Helikopter mobil bir platformla taşınabildiği için araçla götürüldüğü bölgeden kontrol edilecek şekilde çalışıyor. Sistem tek bir helikopterle çalışabildiği gibi birden fazla helikopteri de tek istasyondan kontrol edebilecek. İtfaiye istasyonlarında bulundurulması gibi bir durumda hızlı bir şekilde müdahale sağlanabilecek.

Peki, prototip hava koşullarından etkilenecek mi?

- 45 km/saat (24 knot)'lık rüzgarda görüntüyü engelleyecek çok fazla kar olmadığı sürece çalışmasında sorun yoktur. Termal kamera gibi farklı isteklere cevap verebilecek esnekliktedir.

Doğal afetlerde iletişim altyapısının aksadığının örneklerini gördük, eğer internet altyapısında da bir aksama olursa bir "b" planı mevcut mu?

- Sistem radyo frekansı üzerinden kendi altyapısında çalışıyor. Yer kontrol istasyonundan sonra internete gönderiliyor. İnternet vs. iletişim kanallarının çalışmaması durumunda yer istasyonu yeterli bağlantıyı sağlayabiliyor.

Projenin afet durumları dışında da kullanılabilirliği olacak mı, bu konuyla ilgili bir çalışmanız da var mı? (Örneğin son günlerde gündemde olan ABD'den alınan dış istihbarat konusunu hatırlatırsak bu proje istihbarat alma konusunda kullanılabilir mi ya da bu yönde geliştirilebilir mi?)

- Arama kurtarma (AKUT, sivil savunma vs.), orman yangınlarının kontrolünde ve şehir dışındaki sanayi bölgelerinde akarsulara atık bırakan fabrikaların denetlenmesi gibi konularda kullanılabilir. Askeri amaçlar için çalışması ise uzun vadede planlanmaktadır. Sistem kısa sürede bu amaçlar içinde yurtdışı alternatiflerine göre çok ucuz bir alternatif olarak düzenlenebilir.

Projenin dışında neler yapıyorsunuz?

RoboticsNedir.com üzerinden ve ODTU, Boğaziçi, Bilkent, Çankaya, Yıldız, Yeditepe gibi birçok üniversitemizde Türkiye'de robot bilincini artırmak için "Akılları Alan Robot seminerleri, eğitimleri düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS