bilim-teknoloji

"Canlı kitap" dönemi başladı

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Teknoloji

"Canlı kitap" dönemi başladı

"Canlı kitap" dönemi başladı

Özel bir yayınevi tarafından çocukların okuma alışkanlıklarını geliştirmek amacıyla hazırlanan ve "Canlı Kitap" adı verilen ürün sayesinde kitaptaki bilgiler, 3 boyutlu animasyonlar şeklinde bilgisayara yansıtılıyor.

Koza Yayın Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Özgür Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrenme sürecinde görsel unsurların yazılı ve sözel unsurlardan çok daha etkili olduğunun bilindiğini belirtti.

Gelişen bilgisayar teknolojisinin, temel bilgi kaynağı olan kitabın tamamlayıcı bir rolünü de üstlendiğini dile getiren Karaca, bu amaçla dünyada yepyeni bir teknolojik yaklaşım olan "Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi" uygulamasıyla görsel, yazılı ve sözel unsurların bir arada kullanıldığı ve "Canlı Kitap" olarak tanımladıkları bir ürünü geliştirdiklerini ifade etti.

TÜBİTAK'ın Teknoloji Destekleme Projesi (TEYDEP) kapsamında 2 yıldır Ortadoğu Teknik Üniversitesi Teknokent'e bağlı 2 teknoloji firmasıyla "Canlı Kitap" projesini geliştirdiklerini anlatan Karaca, "Canlı Kitap"ın okulda, evde veya içinde bulunulan ortamda mevcut standartlara sahip bir bilgisayar ve web kamerasıyla çalıştığını söyledi.

"3 boyutlu animasyon şeklinde..."

Ürünün 2 model şeklinde geliştirildiğini, "Canlı Kitap" olan bölümünün ilköğretim 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin derslerine kaynak olduğunu, "Canlı Masal" ismini verdikleri okumayı bilmeyen 4, 5, 6 ve 7 yaşlarındaki çocuklar için ise masal kitaplarını oluşturduklarını ifade eden Karaca, masallardan "Pinokyo" ve "Alaaddin ve Sihirli Lambası"nın hazır, "Noel Baba" ile "Yedi Cüceler"in ise hazırlık aşamasında olduğunu söyledi.

Özgür Karaca, ilköğretim öğrencileri için ise fen bilgisi alanında teknoloji dersi, "Vücudumuzu tanıyalım" bilgilerinin yer aldığını kitabın tamamlandığını, "Maddeyi tanıyalım", "Hareket ve kuvvet", "Gezegenimizi
tanıyalım" bölümlerinin ise yapım aşamasında olduğunu bildirdi.

Kitaplara yerleştirdikleri özel şeritler ve bilgisayara CD ile kurulan program sayesinde kitabın bilgisayardaki kameraya doğru tutulması halinde ürünün çalıştığını belirten Karaca, kitaplardaki görsel malzemenin 3 boyutlu animasyon şeklinde algılandığını, bilgilerin sesli olarak dinlenebildiğini vurguladı.

"Türkiye'de ve dünyada ilk defa bu sistem üzerinden bir ürün geliştirildi. Ürünle ilgili marka ve patent hakkını aldık" diyen Koza Yayın Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Karaca, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 1-9 Kasım arasında düzenlenen 27'nci İstanbul Kitap Fuarı'nda ürünü tanıttıklarını ve çocukların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını sözlerine ekledi.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS