Kuzey Irak'ta PKK hedefleri bombalandı

Kuzey Irak'ta PKK hedefleri bombalandı

Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya ait 70 hedefin bugün saat 03.00'den itibaren hava operasyonuyla vurulduğunu açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "Türk Hava Kuvvetleri'ne mensup savaş uçakları, Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefleri, 4 Şubat 2008 günü saat 03.00'den itibaren icra edilen etkili bir hava harekatı ile vurmuşlardır" denildi.
 
Açıklamada, "Hava taarruzu esnasında, istihbarat kaynaklarınca tespit ve teyit edilen 11 adet hedef grubu (yaklaşık 70 hedef) ateş altına alınmış ve görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız saat 15.15 itibarıyla emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir" ifadesi kullanıldı.
 
Harekatta terör örgütüne ait olduğu kesin olarak teyit edilen hedeflere taarruz edildiği, bölgedeki sivil halkın harekattan etkilenmemesi için azami hassasiyet gösterildiği vurgulandı.
 
Bu sabah Reuters haber ajansı, Iraklı bir sınır güvenliği yetkilisine dayanarak, Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak'ta üç PKK hedefini bombaladığını duyurmuştu.
 
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'nin internet sitesi 'Pukmedia' da, yerel bir yetkiliye dayanarak, sınırı geçen uçakların saat 10.00 gibi Soran, Lolan, Begavan, Karkuk ve Boli Dağı'ndaki bazı hedefleri bombaladığını iddia etmişti.
 
TSK'nın operasyonları
 
1 Aralık 2007: Terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay, 'Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini duyurdu.
 
16 Aralık 2007: Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) yapıldı. Genelkurmay, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıkladı.
 
17-18 Aralık 2007: Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan teröristlere müdahale edildi. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip yapıldı. Operasyon, Şemdinli Yeşilova bölgesinde sınırdan birkaç kilometre derinlikte gerçekleştirildi.
 
22 Aralık 2007: Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonda Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.
 
Operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu.
 
26 Aralık 2007: Sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde savaş uçaklarıyla operasyon düzenlendi. 8 mağaranın vurulduğu harekatta, büyük bir terörist grup etkisiz hale getirildi.

 
15 Ocak 2008: Kuzey Irak'taki Zap-Şivi, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen PKK'ya ait hedefler vuruldu. Genelkurmay, hava operasyonunda PKK'ya ait 60 hedefin tam isabet vurulduğunu açıkladı.

4 Şubat 2008: Genelkurmay, Türk savaş uçaklarının Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerindeki 70 PKK hedefini vurduğunu bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS