Erdoğan-Merkel 300 öğrenciyle görüştü

Erdoğan-Merkel 300 öğrenciyle görüştü

Almanya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. İki lider, Türk ve Alman 300 öğrenciyle görüşerek, onların sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Bir toplumun içinde yüzde 100 mutabakatı sağlayamazsınız. Bu olmaz, mümkün değil. Ama yüzde 100 mutabakat sağlanamaz da mutabakatın farklı yanında olana karşı saygı duyarsınız. Bu olur. Bunu sağlamak zorundasınız" dedi.
 
Başbakan, "Benim şahsen Türkiye olarak Sayın Şansölyenizden isteğim hep şu olmuştur: Bize düşen ne ise şu anda 2 milyon 700 bin Türk yaşıyor. Entegrasyon adına ne gerekiyorsa biz bunu yapalım" diye konuştu.
 
Türkiye'de Türk-Alman Üniversitesi'nin kurulması için çalışmalar yürütüldüğünü belirten Erdoğan, Türkiye'de Almanca eğitim veren liseler bulunduğunu, Almanya'da da Türkçe eğitim veren lise ve üniversiteler olması gerektiğini ifade etti.
 
MERKEL'DEN ÖĞRENCİLERE...
 
9 Türk'ün öldüğü yangın:
Merkel, toplantıdan önce, Ludwigshafen kentindeki yangında hayatını kaybeden 9 Türk'e saygı duruşu için tüm öğrencilerden ayağa kalkmalarını istedi.
 
Ludwigshafen yangınının korkunç bir olay olduğunu, Almanya'da ve Türkiye'de yaşayan herkesi sarstığını belirten Merkel, yangında hayatını kaybedenleri andıklarını ve yakınlarının acılarını paylaştıklarını kaydetti.
 
Merkel, yangının sebebinin en küçük ayrıntısına kadar aydınlatılması için her türlü çabayı harcadıklarını söyledi.
 
Türk toplumuna önyargı:
Merkel, önyargıların giderilmesi amacıyla Türklerin geleneklerinin öğrenilmesinin gerekli olduğunu belirterek, "Burada yaklaşık 3 milyon Türk'ün yaşaması nedeniyle Türk geleneklerinin öğrenilmesinin de önemli olduğuna inanıyorum" dedi.
 
Merkel, "Biri farklı göründüğü ya da farklı giyindiği zaman ilk başta bir yabancılık oluşur. Bence böyle birini gördüğünüzde hemen sorular sormalı ve bu kişi hakkında bilgi edinmelisiniz" ifadesini kullandı.
 
İnsanlar arasında hatalı dayanışmaların gösterilmemesi, bir insan hatalı olduğu takdirde sadece Türk ya da Alman olduğu için desteklenmemesi gerektiğini kaydeden Merkel, "Milliyetlere göre değil, doğru değerlere göre dayanışma gösterilmeli" diye konuştu.
 
Göçmen gençler:
Göçmen gençlerin bazı zorluklarla karşılaşmalarına rağmen iki dil ve kültürü tanımalarının avantajlarına da işaret ederek, "Göçmen kökenli olmanın hem zorlukları var, hem de çok büyük bir şans. Ne kadar çaba harcarsanız o ölçüde başarılı olursunuz" dedi.
 
Yabancılara eşit haklar:
Merkel, Almanya'ya gelen her yabancı kuşağın ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, bu nedenle kendisinin ülkenin başbakanı olarak sadece Almanların durumlarının iyi olmasından değil, yabancılara da eşit haklar sağlanmasından da sorumlu olduğunu söyledi.
 
Uyumun tek yönlü olmadığını, Almanya'da yaşayan insanların açık olması ve bir köşeye sinerek, 'bazı şeyleri yaparım, bazı şeyleri yapmam' dememeleri gerektiğini belirten Merkel, çocukların okula başlamadan önce dil sınavına tabi tutulmaları gerektiğini bir kez daha savundu.
 
Okula giden öğrencilerin dersi anlamasının önemli olduğuna dikkati çeken Merkel, çok sayıda Alman çocuğunun da okula başlarken kendi dillerini yeterli derecede konuşamadıklarını tespit ettiklerini, bunun da büyük bir sorun olduğunu kaydetti.
 
Başbakan RecepTayyip Erdoğan, "Farklılıklar bir toplumun zenginliğidir. Eğer bufarklılıkları zenginlik olarak kabul edersek zaten çok büyük bir adımatmış oluruz. Çok büyük bir mesafeyi almış oluruz" dedi.
 
ERDOĞAN'DAN ÖĞRENCİLERE...
 
Dilin önemi:
Toplantıda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, entegrasyon ile ilgili sorulan bir soru üzerine dilin önemine vurgu yaptı. İyi bir Almanca öğrenilebilmesi için özellikle göçmenlerin kendi dilini çok iyi bilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan,"Önce kendi dilini çok iyi bilmesi gerekir ki öğreneceği Almancayı da çok iyi öğrenebilme şansı olsun. Dil biliminin esası da budur" dedi.
 
Erdoğan, Türkiye olarak Almanya'ya Türk öğretmenler göndermek ve Türkçe eğitiminde bu öğretmenlerin aktif rol oynamalarını istediklerini belirtti.
 
Gettolaşma:
Dili, entegrasyonda önemsediklerini söyleyen Başbakan, "Aslında en önemli tehlike bana göre gettolaşmadır. Bu gettolaşmanın aşılması lazım. Peki gettolaşmanın altında yatan sebep nedir? Ona baktığımız zaman o aslında adını koyamadığımız ama bir korkudan kaynaklanan bir altyapıya, temel yapıya sahiptir. O korku aşıldığı zaman, korku bir kenara itildiği zaman gettolaşma ortadan kalkar" dedi.
 
Erdoğan, "Gettolaşmanın kalktığı yerde, Alman ve Türklerin bir arada aynı apartmanı rahatlıkla paylaşabildiği zaman inanıyorum ki o dil sorunu ortadan kalktığı gibi aradaki dayanışma da çok daha farklı bir olumlu istikamette yol alır. Bunu başardığımız takdirde de zaten entegrasyon büyük ölçüde sağlanmış olacaktır" ifadesini kullandı.
 
İnsanları olduğu gibi kabul etmek:
"İnsanları olduğu gibi kabuletmek durumundayız" diyen Erdoğan, "Farklılıklar bir toplumun zenginliğidir.. 'Ben ve ötekiler dersek' işte orada artık 'barış tehdit altında' demektir. Ötekileştirme anlayışının olmaması lazım" şeklinde konuştu.
 
Başbakan, 21'inci asrın küresel barış değil, küresel teröre giriş asrı olarak tehdit oluşturmaya başladığını söyledi.
 
Erdoğan, "Toplum içerisinde bu entegrasyonu başaramazsak, sağlayamazsak o zaman işte toplum içindeki ne yazık ki sokak kavgalarını ve birbirine farklı şekilde bakışları görürüz ki bu çok çok üzücü olur. Kim olursa olsun, bu bir Türk olabilir, Polonyalı olabilir, nebileyim bir Arnavut olabilir. Bosnalı, şu, bu... Kim olursa olsun değişmez" dedi.
 
İki başbakanın Berlin'deki Başbakanlık Binası'nda gerçekleşen ilk görüşmesinde; Almanya'da bulunan 3 milyona yakın Türk vatandaşını ilgilendiren konular ve ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri ile güncel, bölgesel ve uluslararası konular gündeme geldi.

Erdoğan'ın programı
 
Erdoğan'ın 9 Şubat Cumartesi günü de, 1960'lardan bu yana düzenlenmekte olan, Avrupa, transatlantik ve küresel güvenlik konularının ele alındığı Münih Güvenlik Konferansı'nın açılışını yapmak üzere Münih kentine geçecek.
 
Merkel, programının yoğunluğu nedeniyle konferansa katılamayacak.
 
Devlet Başkanları ve başbakanlar dahil olmak üzere üst düzey yetkililerin yer alacağı konferans çerçevesinde, Başbakan Erdoğan'ın bazı liderlerle ikili görüşmeler yapması öngörülüyor.
 
Başbakan Erdoğan, 10 Ocak Pazar günü de Köln kentine geçerek 18 bin kişilik "Köln Arena" adlı salonda vatandaşlara hitaben bir konuşma yapacak.
 
Erdoğan'ın konuşması öncesinde şarkıcı Kubat bir konser verecek, konserden sonra da 65 kişilik "Zümrüt-ü Anka" dans grubu sahne alacak.
 
Türkiye'deki ekonomik ve siyasi gelişmelerin konu edildiği bir sinevizyon gösterisi de yapılacak.
 
Başbakan Erdoğan ayrıca, "Köln Arena" salonuna ait diğer bir binada bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelecek ve aynı günün akşamı Türkiye'ye dönecek.
 
Başbakan Erdoğan, dün gittiği Almanya'nın Ludwigshafen kentinde yangında 9 Türk'ün hayatını kaybettiği evde incelemelerde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS