Hizbullah lideri Nasrallah intikam yemini etti

Hizbullah lideri Nasrallah intikam yemini etti

Hizbullah lideri Nasrallah intikam yemini etti

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bugün Hizbullah yanlıları ile iktidarın ve Batı'nın yandaşları, birbirlerine birkaç kilometre uzakta gövde gösterisi yaptı. Öldürülen Hizbullah komutanı İmad Mugniye'nin cenaze töreninde Hizbullah lideri Nasrallah intikam yemini etti.

Seyid Hasan Nasrallah, İsrail istiyorsa bu ülkeyle "açık bir savaş"a hazır olduklarını söyledi.
 
Nasrallah, Suriye'de öldürülen Hizbullah komutanı İmad Mugniye'nin cenaze töreninde kurulan dev ekrandan yayınlanan konuşmasında, "Siyonistler, bu türden bir açık savaş istiyorsanız, bütün dünya duysun ki istediğiniz olacak" dedi.
 
Hizbullah'ın İsrail'le geçmişte Lübnan topraklarında ve sınırda savaşmasına atıfla "Hacı İmad'ı doğal savaş alanının dışında öldürdünüz" diyen Nasrallah, "Her insan gibi biz de kendimizi korumak kutsal hakkına sahibiz. Ülkemizi ve halkımızı korumak için elimizden geleni yapacağız" dedi.
 
Mugniye'ye düzenlenen suikastın, İran'la yakın ilişkileri bulunan Hizbullah örgütüne büyük darbe vurduğu belirtiliyor.
 
Hizbullah ve Tahran saldırıdan İsrail'i sorumlu tutmuşlar, ancak İsrail bu suçlamaları kabul etmemişti.
 
Mugniye, 1980 ve 1990'larda Amerikan ve İsrail hedeflerine düzenlenen saldırılar nedeniyle FBI'ın en çok arananlar listesinde bulunuyordu.

İranlı Bakan cenaze töreninde
 
Bu arada, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Suriye'nin başkenti Şam'da önceki akşam öldürülen Hizbullah komutanı İmad Mugniye'nin cenaze törenine katıldı.
 
Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh ile beraber Mugniye'nin cenaze törenine katılan Mutteki, Hizbullah komutanının yakınlarına taziyelerini sundu.
 
Solunda Mugniye'nin babası Feyiz, sağında Hizbullah liderlerinden Şeyh Naim Kasım bulunan İranlı yetkililer, taziyeleri de kabul etti.
 
Hizbullah ve Tahran saldırıdan İsrail'i sorumlu tutmuşlar, ancak İsrail suçlamaları kabul etmemişti.
 
Beyrut'ta karşı tarafların gövde gösterisi
 
Hizbullah yanlıları Suriye'nin başkenti Şam'da önceki akşam öldürülen Hizbullah komutanı İmad Mugniye'nin cenaze töreni, Batı yanlısı iktidar yandaşları da eski Başbakan Refik Hariri'nin suikasta kurban gitmesinin 3'üncü yıldönümü için bir araya geldi.
 
Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri ve Dürzi lider Velid Canbolat'ın liderliğini yaptığı 14 Mart hareketinin düzenlediği mitingde, Lübnan bayrakları ve Hariri'nin posterlerini taşıyan binlerce kişi, Hariri'nin ölüm yıldönümü için başkentin Şehitler Meydanı'na aktı, Hariri'nin meydanın yakınındaki mezarı ziyaretçi akınına uğradı.
 
Hariri ve Canbolat, Hizbullah liderliğindeki muhalefete sert sözlerle yüklendi.
 
Canbolat, "Muhalefetin, Lübnan'ı, İran ve Suriye'nin karanlık dünyasına çekmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Güvenlik tedbirleri artırıldı
 
Taraflar arasında şiddet olayları çıkabileceği endişesiyle yetkililer binlerce asker ve polisi görevlendirirken, ana yollara barikatlar kuruldu.
 
Beyrut'taki Amerikan Büyükelçiliği, Lübnan'daki vatandaşlarına seyahat uyarısında bulunurken, başkentteki mağazalar Sevgililer Günü kutlamalarını erteledi.
 
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, Şam'da önceki akşam öldürülen Mugniye'nin yerine atama yaptığı bildirildi.
 
Hizbullah'la bağlantısı bulunan Essefir gazetesinin haberinde, Nasrallah'ın Mugniye'nin yürüttüğü gizli "Cihad Konseyi" başkanlığı görevine derhal yeni bir isim getirdiği belirtildi, ancak bu kişinin ismi açıklanmadı.
 
Hizbullah ve müttefiki İran, suikasttan İsrail'i sorumlu tutuyor. Ancak İsrail, suikastı desteklediğini bildirmesine rağmen, olayla ilgisi bulunmadığını belirtiyor.
 
ABD'nin arananlar listesinde bulunan Mugniye, 1985'te bir Amerikan donanması dalgıcının öldüğü TWA uçağının kaçırılmasının yanı sıra Hizbullah'ın güvenlik şefi olduğu 1980'lerde Lübnan'da 200'den fazla Amerikalının öldüğü saldırıları planlamak, 1992'te Arjantin'deki İsrail Büyükelçiliğine düzenlenen, 29 kişinin öldüğü saldırıya katılmak ve iki yıl sonra Buenos Aires'teki bir Yahudi merkezinde meydana gelen, 95 kişinin öldüğü patlamayla ilgisi olmakla suçlanıyordu.
 
Mugniye, düzenlenen saldırılar nedeniyle Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) en çok arananlar listesinde bulunuyordu. FBI Mugniye'nin başına milyonlarca dolarlık ödül konulmuştu.