Roj TV'ye 4 milyon euroluk vergi cezası

Roj TV'ye 4 milyon euroluk vergi cezası

Terör örgütü PKK'nın yayın organı Roj TV, Belçika Maliye Bakanlığı'nın vergi cezaları nedeniyle panik yaşıyor.

Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyen Roj TV sorumlularından Metin Yüce, Ahmet Dicle ve Manouchar Zonoozi, Maliye Bakanlığı'nın, şirketlerine 4 milyon euro vergi cezası kestiğini açıkladı.
 
Terör örgütü yandaşları, şirketlerinin tüm paralarına el konulduğunu açıklarken, Belçika'ya Türkiye, ABD ve bazı AB ülkelerinin baskı yaptığını, yayınlarının durdurulmasının hedeflendiğini ileri sürdü.
 
Belçika adaleti, terör örgütünün bazı yan kuruluşları ve yandaşları hakkında, 1996 yılında açılan soruşturmayı tamamlamış ve örgütün para kaynaklarını da hedef alan bir yargılama sürecini başlatmıştı.
 
Belçika polisi, 18 Eylül 1996'da düzenlediği "Spoutnik Operasyonu" çerçevesinde, Brüksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Med-tv stüdyolarını, 'Kürt parlamentosu' bürosunu ve terör örgütünün bazı yan kuruluşlarının temsilciliklerini basmıştı.
 
Bu baskınlar sırasında birçok belgeye ve video kasete el koyulmuş, 5 kişi tutuklanmış, 30 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
 
Brüksel Savcılığı, Belçika'daki Spoutnik Operasyonu çerçevesinde, terör örgütünün yan kuruluşlarının kara para aklama, insan kaçırma, haraç toplama, şantaj, sahte belge düzenleme ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçları üzerinde de durmuştu.
 
Türkiye'de tutuklu Abdullah Öcalan'ın da bu kapsamda Belçikalılar tarafından İmralı'da sorgulandığı biliniyor. Duruşmalarda, terör örgütü yandaşı televizyonun Lüksemburg bankalarında ele geçirilen kaynağı belirsiz paraları, yapılan çeşitli harcamalar, çocuk kaçırma olayları, haraç toplama gibi unsurlar ön plana çıkarılmış ve sanıklar bu konularda sorgulanmıştı.
 
Terör örgütünün kara para aklayarak elde ettiği ve televizyon lisansı için kullandığı 50 milyon euro değerindeki mücevherlere de İsviçre'de el konulmuştu.
 
Belçika, bu mücevherlerin iadesi için çaba harcıyordu. Yargı sürecinin uzaması üzerine, 2007 sonunda sanıklar zaman aşımı nedeniyle adli takibattan kurtulurken el konulan paraların da iade edileceği belirtilmişti.
 
Roj TV yöneticileri, Belçika Maliye Bakanlığı'nın cezaları üzerine şirketin mal ve araçlarını örgüt yandaşlarının isimlerine aktararak hacizleri önleme girişiminde bulunuyor.
 
Terör örgütü yandaşları, Roj TV yayınlarının bu gelişmelerden sonra engellenmesi halinde çalışmalarına Almanya'nın Wupperthal bölesindeki stüdyolarından devam edeceklerini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS