Son Dakika

Bakü-Tiflis-Erzurum hattındaki doğalgaz artırılacak

A A

04.06.2008 - 11:42

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ihtiyacı olan doğalgazın bir bölümünün Azerbaycan'dan karşılanması konusunda bu ülkenin gerekli kolaylığı göstereceğini söyledi.

Bakü-Tiflis-Erzurum hattındaki doğalgaz artırılacak

Başbakan Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.
 
Başbakan, görüşmelerde iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, askeri,kültürel, ticari, eğitim gibi alanlarda ilişkileri gözden geçirdiklerini belirtti.
 
Erdoğan, "Güney Kafkasya'da barış, istikrar ve refah ile işbirliğinin tesisi konusunda Sayın Aliyev ile aynı görüşleri paylaşıyoruz" dedi.
 
Başbakan Erdoğan, "Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde uluslararası hukuk ilkelerine uygun olarak şüphesiz ki artık çözüme kavuşturulması bizlerin de arzuladığı en önemli konudur. Bugüne kadar bu konuyu nasıl desteklediysek bundan sonra da aynı kararlılıkla desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.
 
Ekonomik ve ticari ilişkiler
 
Kıbrıs Türklerine özellikle Azerbaycan'ın verdiği destekten duyduğu memmuniyeti dile getiren Erdoğan, "Bugün Türkiye, Azerbaycan'ın petrol dışındaki sektörlerine en fazla yatırım yapan ülke konumuna gelmiştir. Türk yatırımlarının toplamı 5.5 milyar doları bulmuştur. Türk şirketleri şu anda yoğun bir şekilde bu çalışmalarını devam ettirirken inanıyorum ki bu süreç daha da güçlenerek artarak devam edecektir" dedi.
 
"Burada en önemli arzumuz Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dış ticaret hacmi 1.2 milyar dolar civarında. Şöyle iki yıl içerisinde bunu 3 milyar dolara ulaştırabilirsek ilişkilerimizi çok daha güçlü hale getirecektir" diyen Erdoğan, "Nahçıvan şu anda özellikle en büyük ticari ortağı olarak Türkiye ile işbirliğini sürdürüyor. Bir diğer konu da aramızdaki Bakü-Tiflis-Ceyhan, bir diğer tarafta Bakü-Tiflis-Erzurum Projeleri Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bağların ne denli güçlü olduğunu gösteriyor. Şimdi de Bükü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı da bu gelişmelerin en önemli adımlarından bir tanesi olacaktır" şeklinde konuştu.
 
"Bölgeye ve dünyaya mesaj..."
 
Başbakan Erdoğan, söz konusu projelerin, iki ülke stratejik ilişkilerin gücünü gösteren önemli bir gösterge olduğunu söyledi.
 
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Projesi'nin Türkiye kesiminin temel atma töreninin temmuz ayında gerçekleştirileceğini bildiren Erdoğan, bu projeyi de en kısa sürede tamamlamayı amaçladıklarını dile getirdi.
 
"Türkiye stratejik müttefik"
 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, Azerbaycan ve Türkiye'nin her konudaki tutumlarının "tamamen örtüştüğünü" belirtti.
 
Başbakan Erdoğan ile Nahçıvan'da görüşmelerinin tarihi ve siyasi açıdan önemli olduğunu vurgulayan Aliyev, "Çünkü Nahçıvan, Azerbaycan'ın Türkiye ile kara sınırı olan tek bölgesidir. Türkiye, 1990'lı yıllardaki kriz döneminde (Ermenistan tarafından yapılan) muhasara altındaki Nahçıvan için ciddi rol oynadı" dedi.
 
Aliyev, BM Genel Kurulunda Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki topraklarıyla ilgili bildirinin görüşülmesi sırasında Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği için teşekkür etti.
 
Erdoğan ile görüşmelerinde ekonomik ve siyasi konular ile ortak projelerin ele alındığını anlatan Aliyev, bu doğrultuda petrol ve doğalgaz boru hatlarını ve Kars-Tiflis-Bakü demiryolu projesi hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.
 
Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin en üst düzeyde olduğunu belirten Aliyev, Azerbaycan'ın yurtdışındaki en büyük sermaye yatırımının da yine Türkiye'de bulunduğuna işaret etti.
 
Aliyev, Türkiye'nin, Nahcivan'ın içinde bulunduğu ambargo durumundan kurtulması için gösterdiği çabaların da memnuniyet verici olduğunu kaydetti.
 
Erdoğan'ın ziyareti ve Aliyev ile görüşmesinin Bakü yerine Nahçıvan'da yapılmasının Azerbaycan için ciddi bir destek göstergesi olduğuna işaret eden diplomatik kaynaklar, görüşmede Nahçıvan'ın Kars-Tiflis-Bakü demiryolu projesi ve Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz hattına katılımının da ele alındığını söyledi.
 
Vize konusunda mutabakat
 
İki lider daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
İki ülke arasındaki vize uygulaması ile ilgili bir soruya Erdoğan, "Vize konusunu Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştük. Aramızda bir mutabakat var. Kendileri de zaten gerekli talimatları verdiler. Biz zaten biliyorsunuz Azeri kardeşlerimizden vize talebinde bulunmuyoruz. 1 aylıksüreyle girebiliyorlar. Fakat bu süreler gerekirse uzatılabilir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın talimatının yerine gelmesi halinde karşılıklı olarak ne kadar süre için geçerli olacak bunların hepsi belirlenecek ve adımlar atılacak" dedi.
 
Başbakan Erdoğan, Yukarı Karabağ sorunu ile ilgili Türkiye'nin ne tür bir rol alabileceği sorusunu yanıtlarken de bunun bir mutabakat konusu olduğunu kaydetti.
 
Yukarı Karabağ'da bir işgalin olduğunun ortada ve tescilli olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bunu BM Güvenlik Konseyi aslında tescil etmiştir. Ama bu tescile uyulmamaktadır. Bunun başarılması gerekir. Biz, bu konuda kurulmuş olan Minsk Grubu'nun bölge barışı için adil ve süratle çözüme katkıda bulunmalarını istiyoruz. Olması gerekli bir adımdır. Bu süreci de desteklediğimizi ayrıca ifade etmek istiyorum" dedi.
 
Enerji işbirliği
 
İki ülke arasındaki enerji işbirliğine ilişkin daha detaylı bilgi istenmesi üzerine de Erdoğan, "BTC ile ilgili olarak burada bir transit ülke konumundayız. Yoğun bir şekilde oradan dünyaya petrol dağıtımı devam ediyor ama Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Hattı ile ilgili olarak bizim de ihtiyacımız olan doğalgaz konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız gerekli kolaylığı bizlere gösterecekler" dedi.
 
"İhtiyacımızın belli birkısmını inşallah o hattan giderebilme imkanımız var. Bunun için Enerji bakanlarımıza talimat verdik" diyen Erdoğan, "Enerji bakanlarımız aralarında görüşerek bu miktarı belli bir yere oturtacaklar. Bunun dışında bir sıkıntı burada söz konusu değil. Bu arada NABUCCO olayını aramızda görüştük. Bu konuyla ilgili olarak da yine mevcut kapasiteye göre buradan NABUCCO'ya belli bir miktar da doğalgaz verme imkanı olacak" ifadelerini kullandı.
 
"İki ayrı devlet, tek millet..."
 
Başbakan Erdoğan, ikili ilişkilere yönelik bir soruyu yanıtlarken de Azerbaycan'ın Türkiye'nin 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini desteklediğini, Türkiye'nin de Azerbaycan'ın 2011-2012 BM Güvenlik Konseyi üyeliğine destek verdiğini ifade etti.
 
"Bizim dayanışmamız olmaması halinde o zaman bizim 'iki ayrı devlet, tek millet' anlayışı yerine gelmez" diyen Erdoğan, "Bunu her zaman yerine getirmemiz lazım" şeklinde konuştu.