"Fransa ziyareti dışa açılmamız için bir fırsat"

"Fransa ziyareti dışa açılmamız için bir fırsat"

"Fransa ziyareti dışa açılmamız için bir fırsat"

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bu hafta sonunda Fransa'ya yapacağı ziyareti, ülkesinin dışa açılması için tarihi bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Le Figaro gazetesinin sorularını yanıtlayan Esad, İsrail ile barış görüşmelerinin başarıyla sonuçlanması konusunda, ABD'de kasım ayında yapılacak seçimlerin ardından kurulacak yeni yönetime daha fazla güvendiğini belirtti.
 
Esad, "Fransa'nın uluslararası alanda önemli bir yeri var. Bu yüzden uluslararası alana açılmamız için burası büyük bir kapı özelliği taşıyor. Bu ziyaret Fransa ve Avrupa'ya açılmak için tarihi bir ziyaret" dedi.
 
Fransa'daki yeni yönetime övgü yağdıran Esad, bu yönetimin daha gerçekçi olduğunu ve iki ülkenin çıkarlarını daha fazla düşündüğünü, ikili ilişkilerin gelişmesi için sağlam bir temelin bulunduğunu kaydetti.
 
İsrail ile yürütülen aracılı barış görüşmelerine atıfta bulunan Esad, ABD'de bugünkü iktidar olduğu müddetçe, İsrail ile doğrudan görüşmenin imkansız olduğunu söyledi.
 
Suriye lideri, "ABD'deki iktidar, barışı gerçekleştirmek için ne vizyon, ne de iradeye sahip. Gelecek yönetime daha fazla güveniyoruz" dedi.