"Zap Bölgesi vuruldu"

"Zap Bölgesi vuruldu"

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'taki Zap-Şivi, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen PKK'ya ait hedeflerin vurulduğunu açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri'ne mensup savaş uçakları tarafından, 15 Ocak 2008 günü icra edilen hava harekatı ile etkili olarak vurulmuştur.
 
Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir.
 
Hava harekatında, örgüte ait olduğu kesin olarak teyit edilen hedeflere taarruz edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı'nca daha önce de açıklandığı gibi, bölgedeki sivil halkın operasyonlardan etkilenmemesi için azami hassasiyet gösterilmektedir.
 
Asker ve sivil ayırt etmeksizin herkesi hedef alan PKK-KONGRA-GEL terör örgütü, son eylemleriyle gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuş ve insanlığın temel değerlerini benimseyen tüm uygar dünyanın hedefi haline gelmiştir."
 
TSK'nın operasyonları
 
1 Aralık 2007: Terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay, 'Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini duyurdu.
 
16 Aralık 2007: Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) yapıldı. Genelkurmay, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıkladı.
 
17-18 Aralık 2007: Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan teröristlere müdahale edildi. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip yapıldı. Operasyon, Şemdinli Yeşilova bölgesinde sınırdan birkaç kilometre derinlikte gerçekleştirildi.
 
22 Aralık 2007: Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonda Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.
 
Operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu.
 
26 Aralık 2007: Sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde savaş uçaklarıyla operasyon düzenlendi. 8 mağaranın vurulduğu harekatta, büyük bir terörist grup etkisiz hale getirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS