'Yatan hastaya ilaç' sorunu çözülüyor

'Yatan hastaya ilaç' sorunu çözülüyor

Yatan hastalara ilaç ve tıbbi malzeme temininde yaşanan sıkıntıları çözmek üzere Maliye, Çalışma ve Sağlık Bakanları bugün üniversite rektörleri ile biraraya geldi. Üniversite hastaneleri yatan hasta ilaçlarını temin edebilmek için hükümetten istediğini aldı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, üniversite hastanelerinin yüzde 15 olan Hazine payının düşürüleceğini ve bununla ilgili çalışmanın 15 gün içinde tamamlanacağını bildirdi.
 
Unakıtan, tedavi ücretlerinin yeniden değerlendirilmesiyle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ve Sağlık Bakanlıkları ile üniversite temsilcilerinin yer alacağı bir komisyon kurulmasının kararlaştırıldığını belirtti.
 
Üniversite hastanelerinin, yatan hastaların ilaç ve malzemelerinin teminiyle ilgili uygulamadan kaynaklanan sorunlarının çözümü için Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bu 3 bakanlığın yetkilileriyle 7 üniversite rektörünün bir araya geldi.
 
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, Ankara Üniversitesi Rektörlüğünde gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, üniversite hastanelerinin geri ödeme problemlerinin çözümüyle ilgili çok önemli adımların atıldığını belirtti.
 
Üniversite hastanelerinin kamudan alacaklarının kısa bir süre içerisinde ödenmesi, yeni fiyatların rasyonel bir şekilde belirlenmesi ve diğer konularda önemli kararlar aldıklarını anlatan Aras, özellikle üzerinde durdukları, üniversite hastanelerinden alınan Hazine payının yüzde15'ten aşağıya çekilmesi konusunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın söz verdiğini söyledi.
 
Aras, bu konuda başlatılacak çalışmanın 2 hafta içerisinde tamamlanması konusunda prensip kararı alındığını bildirdi.
 
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da hastanelerinin yanı sıra üniversite hastanelerinin sorunlarını çözmenin de görevleri olduğunu belirterek, toplantıyı bu amaçla düzenlediklerini aktardı.
 
Üniversite rektörleriyle toplantıların devam edeceğini bildiren Unakıtan, "Ne kadar çok karşılıklı oturup konuşursak meseleleri de o kadar çok çözeriz" dedi.
 
Toplantıda, üniversite rektörlerinin, sorunlarını dile getiren 13 maddelik öneri paketi sunduklarını ifade eden Bakan Unakıtan, bu öneriler üzerinde bazı kararlar aldıklarını kaydetti.
 
Bilimsel Araştırma Payı gider olarak yazılacak
 
Unakıtan, rektörlerin öncelikle yüzde 15'lik Hazine payının düşürülmesini talep ettiklerini belirterek, "Biz de bu görüşe katılıyoruz. Ancak bu ne kadar olacak, bunun çalışmasını 15 gün içerisinde bitireceğiz ve hocalarımıza ileteceğiz" dedi.
 
Öneriler arasında Bilimsel Araştırma Payı'nın gider olarak gösterilmesinin de bulunduğunu ifade eden Unakıtan, bu öneriyi kabul ettiklerini açıkladı.
 
Bakan Unakıtan, tedavi ücretlerinin yeniden değerlendirilmesiyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ve Sağlık Bakanlıkları ile üniversite temsilcilerinin yer alacağı bir komisyon kurulmasının kararlaştırıldığını söyledi.
 
Unakıtan, yatan hasta ücretleri konusunda da detaylı bir araştırma yapıldıktan sonra konuyla ilgili karar verileceğini belirtti.
 
İlaç ve malzeme ihalelerinin yapılmasının önündeki engellerin kaldırılacağını belirten Unakıtan, "İhaleler yapılacak" dedi.
 
Üniversite hastanelerinin alacakları
 
Unakıtan, Sağlık Bakanlığı hastaneleriyle üniversite hastanelerinin döner sermaye mevzuatlarının paralel hale getirileceğini de kaydetti.
 
Üniversite hastanelerinin kamu kurumlarından alacaklarıyla ilgili bir mevzuat çalışması yapacaklarını ifade eden Unakıtan, bunu kısa sürede tamamlamak istediklerini dile getirdi.
 
Bunun dışında tek saymanlık kurulması gibi gibi bir iki öneri daha bulunduğunu anlatan Bakan Unakıtan, bu sorunların da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girdiğinde kendiliğinden çözüleceğini söyledi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın MEDULA sistemine uyabilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç bulunduğunu belirten Bakan Unakıtan, bakanlığın ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu konuda yoğun bir çalışma gösterdiğini ifade etti.
 
Görüş birliğine varılan konular:
 
Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan da toplantıdan sonra, yatarak tedavilerde ilaç ve malzemelerin temininde yaşanan sorunların çözümü için üzerinde görüş birliğine varılan konularla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Üniversite hastanelerinin döner sermayelerinin aylık cirosu üzerinden yüzde 15'lik Hazine payının düşürülmesi talebi geldiğini kaydeden Aktan, toplantıda bunun kabul edildiğini bildirdi.
 
Üniversite hastanelerinin döner sermaye gelirlerinin yüzde 5'inin araştırma faaliyetlerine ayrılma şartı bulunduğunu, üniversitelerden bunun döner sermaye gideri olarak yazılması isteği geldiğini kaydeden Aktan, bu isteğin de uygun bulunduğunu belirtti.
 
Aktan, yatan hastaların tedavi ücretlerinin fiyatlandırılmasıyla ilgili olarak Maliye, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile üniversite temsilcilerinden oluşturulacak bir komisyonun çalışma yürüteceğini söyledi.
 
Üniversitelerle Sağlık Bakanlığı hastaneleri arasında döner sermaye denek ücret alınmasıyla ilgili farklılıklar bulunduğunu kaydeden Aktan, üniversite hastanelerinde çalışan sağlık personelinin döner sermaye gelirleriyle ilgili limit ve kriterlerin Sağlık Bakanlığı personelininki gibi olması için prensip kararı alındığını, bunun bir yasal düzenlemeyle hayata geçirileceğini söyledi.
 
Üniversitelerin alacakları tek seferde ödenecek
 
Hasan Basri Aktan, üniversite hastanelerinin kamudan alacaklarının tek seferde ödenmesi için de yasal düzenleme yapılacağını bildirdi.
 
Bunun için üniversitelerin öncelikle 31 Aralık 2007 tarihi itibariyle tüm alacaklarının bir listesini hazırlayıp kendilerine ileteceklerini anlatan Aktan, "Biz de üzerinde anlaşacağımız indirim oranında bunları bir seferde defaten ödeyeceğiz. İskonto oranının ne kadar olacağını aramızda konuşacağız" dedi.
 
Aktan, bununla ilgili düzenlemenin şubat ayı içinde hayata geçirilmesinin öngörüldüğünü belirtti.
 
Uygulama sorunlu başlamıştı
 
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yayımladığı tebliğ uyarınca, 1 Ocak'tan bu yana yatan hastaların ilaç ve tıbbi malzemelerinin hastaneler tarafından karşılanması öngörülüyor.
 
Ancak özellikle üniversite hastaneleri, maddi sıkıntı yüzünden ilaç stoğu yapamadıklarını ve bu yüzden sistemin işlemediğini belirtiyor.
 
Hastaneler kamudan alacaklarını düzenli olarak tahsil edemediklerini iddia ediyor.
 
Hükümet ise, üniversite hastanelerine kamunun büyük miktarlarda borcu bulunmadığını, ödemelerin düzenli bir takvim çerçevesinde yapıldığını söylüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS