Gönül'den insansız uçaklara övgü

Gönül'den insansız uçaklara övgü

Türkiye'ye iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile biraraya gelen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail'in insansız uçakları sayesinde Güneydoğu'da ve sınırötesi harekatta önemli bilgiler elde ettiklerini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye ile İsrail arasında gitgide büyüyen işbirliğinin, bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunduğunu bildirdi.
 
Gönül, son zamanlarda Güneydoğu'da ve sınır ötesi harekatta İsrail insansız hava araçlarıyla elde edilen bilgilerin de fevkalade faydalı olduğunu söyledi.
 
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti.
 
Gönül, konuk Bakan Barak'ı Milli Savunma Bakanlığı'na gelişinde askeri törenle karşıladı.
 
İki bakan, daha sonra Gönül'ün makamında gerçekleşen görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.
 
Vecdi Gönül, Barak'ın Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, "Kendileri çok müstesna bir kariyere sahip. Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İşçi Partisi liderliği ve Başbakanlık gibi çok önemli görevlerde bulunmuş bir devlet adamı ve asker" dedi.
 
Silahlı kuvvetler arasında askeri işbirliği faaliyetlerinin üst seviyede olduğunu, Türkiye-İsrail Yüksek Seviyeli Askeri Diyalog toplantılarının 1996 yılından beri düzenli olarak yapıldığını ifade eden Gönül, bölgesel konularda ülkeler arasında ortak bir anlayış geliştirmeye katkıda bulunan bu toplantıların iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmeye de büyük bir destek sağladığını anlattı.
 
Gönül, "Türkiye-İsrail arasında gitgide büyüyen işbirliği, bölgenin barış ve istikrarına elbette katkıda bulunmaktadır. 15 adet anlaşma, Bakanlığımız ile Genelkurmay ve askeri alanda İsrail makamları arasında imzalanmıştır ve bunlara dayalı olarak ortak askeri hareketler icra edilmektedir" dedi.
 
Bugüne kadar askeri eğitim ve öğrenim kurumlarında 810 askeri personele eğitim verildiğini ifade eden Gönül, iki ülke hava kuvvetleri arasında icra edilen Alçak İrtifa Uçuş Eğitimi, Elektronik Harp Eğitimi ve Anadolu Kartalı Eğitimi'nin her iki ülkenin hava kuvvetlerinin eğitimine katkıda bulunduğunu dile getirdi.
 
Gönül, 1995-2006 yılları arasında iki ülke hava kuvvetinin 28 Alçak İrtifa Uçuş Eğitimi ve Elektronik Harp Eğitimi gerçekleştirdiğini, Barış İçin Ortaklık (BİO) ve Akdeniz Diyaloğu kapsamında Ankara'daki BİO merkezinde düzenlenen kurslara da şimdiye kadar 13 İsrail personelinin katıldığını, bu kurslarda daha fazla İsrailli personel görmekten de mutluluk duyacaklarını söyledi.
 
Ankara'da 25-26 Aralık 2007 tarihlerinde icra edilen 13'üncü Yüksek Düzeyli Askeri Diyalog toplantısında, askeri eğitim faaliyetleri ve İsrail 2008 uygulama programının görüşüldüğünü belirten Gönül, belli kararlara varıldığını hatırlattı.
 
"İnsansız uçakların faydası çok oldu"
 
Vecdi Gönül, savunma sanayi alanında çok önemli işbirliğinin gerçekleştirildiğini ifade ederek, bunların en önemlilerinin, F-4 ve F-5 uçakları ile M-60 tanklarının modernizasyonu ve "MALE" tipi insansız hava aracı olduğunu kaydetti.
 
Gönül, "Son zamanlarda Güneydoğu'da ve sınır ötesi harekatta Amerika'nın verdiği bilgi ve enformasyon yanında, İsrail insansız hava araçlarıyla elde edilen bilgiler de fevkalade faydalı olmuştur. Bu cihazları, yer ekipmanlarını ve takımlarını Türkiye'ye göndermiş olmalarından dolayı Sayın Bakan'a teşekkür ediyorum" dedi.
 
Milli Savunma Bakanı Gönül, bir gazetecinin, "Görüşmede istihbarat amaçlı casus uydusu alımı konusu gündeme geldi mi? Türkiye, bu projeye İsrail'i davet edecek mi?" sorusu üzerine, "O konu gündeme gelmedi. Zaten teknik seviyelerde görüşülüyor. Savunma Sanayii Müsteşarımız ile İsrail Savunma Bakanlığı'nın Direktör Generali bunu görüşecekler" cevabını verdi.
 
Barak: "Türkiye güven duyulan bir ülke"
 
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da, Türkiye'nin, bölgenin istikrarına katkıda bulunan ve bölgedeki birçok ülkeyle bağlantı içinde olduğuna işaret ederek, bu bağlantıları, işbirliğini ilerletme ve taraflar arasındaki korkuları azaltma yönünde kullanması halinde bunun çok pozitif bir davranış olacağını söyledi.
 
Türkiye'yi, Avrupa ile Ortadoğu arasında köprü olarak gördüklerini belirten Barak, tarihleri boyunca Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini ifade etti.
 
Barak, Türkiye'nin bölgede ılımlılık, işbirliği ve uzlaşma yönünde rol oynayan, bölgedeki tüm hükümetler ve halklarla ilişki içinde olan, herkes tarafından güvenilen ve saygı duyulan bir ülke olduğuna dikkati çekti.
 
Türkiye'nin bölgenin istikrarına yönelik katkılarına minnettar olduklarını kaydeden Barak, Afganistan, Irak, Hizbullah, Lübnan meseleleri gibi birçok sorunla kuşatılmış bir bölgede Türkiye'nin bir "istikrar kaynağı" olduğunu ifade etti.
 
Barak, Türkiye'nin, Filistin halkına yardım etmeye yönelik projelerine de teşekkür ederek, Türkiye'nin, Ortadoğu tarihini ve farklı milletlerin karakterini iyi anlayan büyük bir Müslüman ülke olduğunu söyledi.
 
Savunma Bakanı Gönül ile görüşmesine ilişkin bilgi de veren Barak, görüşmede, iki ülke savunma bakanlıkları arasında işbirliği konusunu ele aldıklarını belirtti.
 
İki taraf arasında bu alanda uzun süreden beri yürütülen bir işbirliği olduğunu ve her iki tarafın da çıkarına olan bu işbirliğini daha da artırmak istediklerini ifade eden Barak, ortak proje ve girişimlere olan desteğini dile getirdi.
 
Barak, önümüzdeki dönemde iki ülkenin daha fazla proje ve işbirliği içinde olmasını hedeflediklerini kaydetti.
 
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, bir soru üzerine, Hamas'ın Gazze Şeridi'nden İsrail'e yönelik füze saldırılarına devam etmesi halinde, İsrail'in de oradaki askeri operasyonunu güçlendirmek zorunda kalacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan-Ehud Barak görüşmesi 

Ehud Barak daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kabul edildi. Başbakanlık Merkez Bina'da basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1saat 45 dakika sürdü.
 
Erdoğan'ın İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'la görüşmesinde Türkiye-İsrail ilişkileri, Ortadoğu Barış Süreci ve Erez Sanayi Bölgesi Projesi'nin ele alındığı belirtildi.
 
Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret dolayısıyla Ankara'da bulunan İsrail Savunma Bakanı Barak'la görüşmesinde, Türkiye'nin Ortadoğu Barış Süreci'ne her katkıyı vermeye devam edeceğini belirtirken, Erez Sanayi Bölgesi Projesi'ne de büyük önem ve destek verildiğini dile getirdi.
 
İsrail Savunma Bakanı Barak da Türkiye'nin çabalarına değer verdiklerini ifade etti.
 
Barak, Erez Sanayi Bölgesi Projesi'nde bazı sorunlar yaşandığını, ama bunların aşılması için konuyu şahsen takip edeceğini söyledi.
 
Gündemde casus uydu satışı ve insansız uçaklar var
 
Savunma Bakanı ve İşçi Partisi lideri Barak, Ankara temasları çerçevesinde önce Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya geldi.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yarın kabul edeceği Barak, yarın ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile bir araya gelecek.
 
Barak'ın gündeminde, Türkiye'ye İsrail yapımı casus uydu satışı ve Gazze Şeridi'ndeki durum yer alıyor.
 
Ehud Barak, 2 günlük ziyareti boyunca İsrail'in ürettiği 300 milyon dolarlık casus uydu satışı için görüşmelerde bulunacak.
 
Barak'ın gündeminde, Türkiye'nin İsrail'den alacağı 10 insansız hava aracı 'Heron' da var. Sistemlerin teslimatında teknik sorun çıkınca, Kuzey Irak'taki PKK operasyonlarında İsrail'den kiralanan üç uçak istihbarat amaçlı kullanılmıştı.

İsrail Savunma Bakanı ve İşçi Partisi lideri Barak, görüşmelerini tamamlanmasının ardından yarın Ankara'dan ayrılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS