Son Dakika

Büyükanıt: "Üniformamı çıkartırım..."

A A

03.03.2008 - 16:00 Son Güncelleme:

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kuzey Irak'taki kara harekatının ABD etkisiyle bitirildiği iddialarını yalanlayarak, "ABD çık dedi, Türkiye çıktı iddiası tamamen asılsız. İspat ederlerse üniformamı çıkartırım" dedi.

Büyükanıt: "Üniformamı çıkartırım..."

Büyükanıt ayrıca, operasyonun hedefinin Zap kampı olduğunu belirterek, Kandil'in planda olmadığını kaydetti.
 
Orgeneral Büyükanıt, bugün Genelkurmay karargahında gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerine bir brifing vererek eleştirileri yanıtladı.
 
İnönü Salonu'ndaki toplantıya kuvvet komutanları ve Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da katıldı.
 
CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Yavuz Oğhan'ın aktardığına göre; Org. Büyükanıt, yaklaşık 2 saat süren brifingin 1 saati boyunca eleştirileri yanıtladı.
 
Büyükanıt, operasyonun kısa sürmesiyle ilgili eleştirilerin "yanlış anlama" ve "yanlış algılama"dan kaynaklandığını söyledi.
 
Sınır ötesi operasyonların ihtiyaç duyuldukça yapılacağının altını çizen Büyükanıt, kara harekatında hedefe ulaşıldığını bildirdi.
 
Yaşar Büyükanıt, "Bu operasyon şüphesiz yapacağımız operasyonların sonu değildir. Bu operasyonlar gerektiğinde devam edecektir. Çünkü başka vereceğimiz dersler de var. Ulusumuzda şöyle bir hava oluşmasın; 'kara operasyonu yapıldı bitti', bu yanlış bir yargıdır. Bu operasyon bir safhadır. İhtiyaç duyulduğu sürece de operasyonlar yapılmaya devam edecektir" diye konuştu.
 
240 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirten Büyükanıt, "Ancak değerlendirmelerimize göre teröristlerin zayiatı çok daha fazladır. Çünkü bu rakama Hava Kuvvetleri'nin verdirdiği zayiat dahil değildir" dedi.
 
ABD etkisi:
Operasyonun erken bitmesinde ABD etkisi olduğu iddialarını kesin bir dille yalanlayan Büyükanıt, "ABD çık dedi, Türkiye çıktı iddiası tamamen asılsız. Eğer ispat ederlerse üniformamı çıkartırım" ifadesini kullandı.
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Ne Amerika ne içerimizdeki herhangi bir şey 'harekatı sonlandır' diye bize imada dahi bulunmadı. Siyasi söylemler oldu yakın zamanda, fakat bunlar bizim uygulamamıza hiç tesir etmedi" dedi.
 
Bu tür yaklaşımları yalnız Silahlı Kuvvetler'e değil Türkiye Cumhuriyeti'ne de yapılan bir haksızlık olarak gördüğünü vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, "Yani 'ABD bölgeyi verdi, gittik, 'vur' dedi vurduk, 'dön' dedi döndük'. Yani ben inanamıyorum, böyle bir şey nasıl olur? O zaman biz bu üniformaları çıkartalım. Bunu kanıtlasınlar bu üniformayı çıkartırım. Bunu bu kadar kesin söylüyorum" diye konuştu.

Büyükanıt, ne ABD'den ne içeriden "harekatı sonlandır" diye imada bulunan bile olmadığını, siyasi söylemler olduğunu ancak bunların kendilerini etkilemediğini vurguladı.
 
"Bu planlamayı biz yaptık" diyen Büyükanıt, "Giriş tarihini, çıkış tarihini biz belirledik. Kimsenin etkisi olmadı" dedi.
 
Büyükanıt, "Bu yalnızca TSK'ya değil Türkiye Cumhuriyeti'ne de yapılan çok seviyesiz bir saldırıdır. Askerimizin döktüğü kana saygısızlıktır" diye konuştu.

Hedef Zap'tı:
Genelkurmay Başkanı, operasyonun hedefinin Zap kampı olduğunu belirterek, "Başta taktik yanıltmalar yaptık; diğer kampları da hedef aldık. En büyük hedefimiz örgütün eylem açısından beyni olarak gördüğümüz Zap'tı" dedi.
 
Büyükanıt, operasyonda Kandil'in hedeflenmediğinin de altını çizerek, medyada çıkan haberleri eleştirdi.

Hükümetle koordinasyon:
Genelkurmay Başkanı, kara harekatının bittiğinden hükümetin habersiz olduğu yönündeki eleştirileri de, "Ben kimsenin avukatı değilim ama Ulusa Sesleniş'ten yola çıkarak, Başbakan ve TSK'ya yönelik eleştiriler doğru değil. Tüm kurumlarla koordinasyon sağlandı, tamdı" diye yanıtladı.
 
Büyükanıt, "(Ulusa Sesleniş) kaydı 27 Şubat Çarşamba günü yapılmıştır. Bu kaydın yapıldığı tarihte birliklerimizin önemli bir bölümü daha operasyon bölgesindeydi ve faaliyetler devam ediyordu. Başbakan'ın o söylediği tarih itibariyle o ibare doğru ibaredir. Çünkü birliklerimiz harekata devam ediyordu" dedi.
 
Büyükanıt, TSK'nın devlet terbiyesine sahip olduğunu belirtti ve herkese haber verildiğini vurguladı.  

Harekatın önemi: 
Büyükanıt, bunun TSK tarihindeki en önemli harekatlardan biri olduğunu belirterek, "Bu bir ilkti" dedi.
 
Büyükanıt, operasyonun kış şartlarında yapılmasının bazı dezavantajları olduğunu, ancak bunların avantaja dönüştürüldüğünü kaydetti.
 
Büyükanıt, "Hareket alanlarını daralttık. Gece hareket edebiliyorduk. Hiçbir araç kullanılmadı. Operasyona tüm personel yaya katıldı. İlk kez gece şartlarında alay seviyesinde uçarbirlik harekatı yapıldı. Çok fazla gece çatışması yaşandı; çok ciddi üstünlük sağlandı" dedi.
 
Arazi ve iklim koşulları dikkate alınarak operasyonun en az zayiatla ve en kısa zamanda bitirilmesinin kararlaştırıldığını ifade eden Orgeneral Büyükanıt, "Neden 8 günde geldiniz? Öyle planladık. Koşulları değerlendirdik" dedi.
 
"Yaz aylarında bu sonuca belki birkaç ayda ulaşabilirdik" diyen Orgeneral Büyükanıt, bu kadar sürede icra edilen en etkili operasyon olan bu harekatı gölgelemeye kimsenin hakkı olmadığını kaydetti.
 
Operasyon belli bir aşamaya geldikten sonra koşullar, ortam, arazi dikkate alındığında daha fazla kalınması halinde idari zayiata da uğranabileceğini ifade eden Orgeneral Büyükanıt, "Bakın gururla söylüyorum. Bu dönem içinde o zor koşullarda ne bir patlayıcıya basılmıştır, ne de bir idari zayiat verilmiştir. Hiç yaşanmamıştır. Bu aynı zamanda o operasyonu yapan birliklerin yüksek disiplin seviyelerinin de bir göstergesidir" şeklinde konuştu.

Medyaya eleştiri:
Operasyon sırasında medyada çıkan bir takım haberleri de eleştiren Büyükanıt, beklentilerin büyütüldüğünü söyledi ve bunu "Musul-Kerkük niye alınmadı, diye sorabilirler..." sözleriyle vurguladı.
 
"Bizim hedefimiz Zap'tı ve etkisiz hale getirdik" diyen Büyükanıt, medyada yer alan bazı haberlerde "bu operasyonla PKK'nın bitirilebileceği" kanısı uyandırıldığını söyledi.
 
Kürt yönetiminin tavrı:
Genelkurmay Başkanı, bugün harekat bölgesinin Kuzey Iraklı yetkililer tarafından gazetecilere gezdirilmesine de atıfta bulunarak, "O bölgeler hani kontrol dışıydı" eleştirisinde bulundu.
 
Büyükanıt, "Bu gezi, organik bağ olduğunu göstermez mi?" sözleriyle de Kürt liderleri hedef aldı.
 
Siyasi çözüm:
Büyükanıt, terör sorununun çözümü için "siyasi çözüm" önerenlerin bu önerilerini açık ve net bir şekilde dile getirmesini istedi.

TSK'nin birlik bırakması:
"TSK, çıkarken birlik bıraksın" şeklindeki değerlendirmelere de yanıt veren Orgeneral Büyükanıt, "Bunu söyleyenler oradaki koşulları bilmiyor. TSK olarak sığınacak mağara mı arayalım? Bunları söyleyenleri orada 2 gün misafir edelim" dedi.
 
Büyükanıt,  "Kendilerini vatansever olarak tanımlayan bir kısım kişilerin askerin yaptığı bu harekatı kendi tatminsizlikleri nedeniyle farklı yönlere çekerek Silahlı Kuvvetler'e karşı olumsuz davranmaları TSK tarafından ibretle ve dehşetle izlenmektedir" dedi.
 
Terör uzmanlarına uyarı
 
Orgeneral Büyükanıt, konuşmasında, "terör uzmanları"na yönelik uyarılarda da bulundu.
 
Son yıllarda Türkiye'nin terörle mücadelede yoğunlaşması üzerine çok miktarda terör uzmanının ortaya çıktığına dikkati çeken Büyükanıt, hepsine saygı duyduklarını, ancak bilginin en çabuk bozulan tüketim maddesi olduğunu söyledi.
 
Büyükanıt, "Ancak dikkatli olunması lazım. Bazen yapılan yorumlar terörle mücadelemize de bildiğinizi sandığınız akademik bilgiler eski olabilir. Terörle hiç karşılaşmamış olmanız nedeniyle bölgeyi hayal bile edemez yanlış yorumlarda bulunabilirsiniz" dedi.