Genelkurmay'dan sert açıklama

Genelkurmay'dan sert açıklama

Genelkurmay'dan sert açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne haksız ve seviyesiz saldırılar yapıldığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "bugün basın dışından Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alan söylemlerin, ülke adına terörle mücadele eden ve şehitler veren bir kuruma haksız ve seviyesiz saldırılar olarak değerlendirildiği" kaydedildi.
 
Açıklamada "Siyasi kişi ve kurumlarla hiçbir zaman polemiğe girmek istemeyen Türk Silahlı Kuvvetleri, 24 yıldan bu yana devam eden terörle mücadele sürecinde, ilk defa bu tür anlamsız saldırılara hedef yapılmak istenmektedir. Bu saldırılar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir" denildi.
 
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada 3 Mart 2008 tarihinde düzenlenen basını bilgilendirme toplantısında Irak'ın kuzeyine düzenlenen harekatla ilgili olarak basın temsilcilerine geniş bilgiler aktarıldığı belirtildi.
 
Açıklamaların en anlaşılır ve yalın bir dille yapıldığını belirten Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında "Tüm bu iyi niyet ve şeffaflığa rağmen, 04 Mart 2008 günü basın dışından Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alan söylemler, ülke adına terörle mücadele eden ve şehitler veren bir kuruma haksız ve seviyesiz saldırılar olarak değerlendirilmektedir" denildi.
 
Açıklamada siyasi kişi ve kurumlarla hiçbir zaman polemiğe girmek istemeyen Türk Silahlı Kuvvetleri'nın 24 yıldan bu yana devam eden terörle mücadele sürecinde, ilk defa bu tür anlamsız saldırılara hedef yapılmak istendiği kaydedildi.
 
"Bu saldırılar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir" denilen açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin maruz kaldığı bu tür saldırıların değerlendirilmesini, Türk milletinin engin sağduyusuna havale edildiği ifade edildi.
 
Siyasi parti liderleri bugünkü grup toplantılarında kara harekatının kısa sürmesini ve Genelkurmay Başkanlığı'nın yapmış olduğu açıklamaları eleştirmişlerdi.
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanlığı'nın operasyonlara ilişkin yaptığı yazılı açıklamalarda kullandığı dili eleştirmiş ve bu dilin PKK'ya imaj ve prestij kazandırabileceğini savunmuştu.
 
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, kara harekatına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, "Ben, TSK'nın o güç coğrafyada, bu kış koşullarında, en ağır koşullarda başarıyla vermekte olduğu mücadeleyi sadece 8 gün sürdürebileceğine, onun ötesine taşımaya muktedir olmadığına inanmıyorum" demişti.