Son Dakika

MHP'den Genelkurmay'a yazılı yanıt

A A

05.03.2008 - 14:10 Son Güncelleme:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanlığı'nın eleştirilerine yazılı açıklama ile yanıt verdi. Açıklamada, "Kimse MHP'yi hainlerden daha fazla ülkesine zarar veren bir kurum olarak göremez" denildi.

MHP'den Genelkurmay'a yazılı yanıt
Açıklamada, "40 yıldır siyaset sahnesinde görev yapan MHP'nin Türkiye'nin milli birliğini ve toprak bütünlüğü konularındaki milli duruşu iyi bilinmektedir. Görevi ve konumu ne olursa olsun hiçkimse MHP'nin hainlerden daha fazla ülkesine zarar veren bir kurum olarak takdim etme hakkını kendisinde göremeyecektir" denildi.

"Her kurum sınırlarını bilerek hareket etmeli. Bu açıklamaların muhatabı siyasal sorumluluk taşıyan hükümettir" denilen açıklamada, "Hiçkimse muhatabı olmadığı konularda durumdan vazife çıkarmaya kalkmamalıdır" ifadesi kullanıldı.
 
Açıklamadan öne çıkan diğer başlıklar şöyle:
 
* "TBMM'nin 17 Ekim 2007 tarihinde verdiği yetkinin amacı Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidinin bitirilmesidir. Kanlı terörün yurtiçinde ve yurtdışında kökünün kazınması Türk milletinin ortak beklentisidir. Bu konuda gerekli siyasi iradeyi göstermek ve bunun için gereken bütün tedbirleri almaktan sorumlu olan hükümettir. MHP'nin bu konudaki siyasi değerlendirmelerinin muhatabı ve bu konuda cevap verecek durumda olan da siyasi sorumluluk taşıyan hükümettir."
 
* "Hiçkimse, muhatabı olmadığı konularda durumdan vazife çıkarmaya çalışmamalıdır. MHP, bu konudaki görüş ve değerlendirmelerini bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de aziz milletimizle gerekli gördüğü şekilde paylaşacaktır."
 
* "Bu konuda ne söylediysek, bugün de bunların arkasında olduğumuzu herkesin bilmesinde yarar bulunmaktadır. Milliyetçi hareketin ne dediği iyi okunmalı, doğru anlaşılmalı ve sağlıklı bir biçimde değerlendirilmelidir. Bu bakımdan, MHP'nin yersiz ve yakışıksız benzetmelerle yapılan anonim ithamların muhatabı olması hiçbir şart altında kabul edilemeyecektir."
 
* "Görevi ve konumu ne olursa olsun hiçkimse MHP'nin hainlerden daha fazla ülkesine zarar veren bir kurum olarak takdim etme hakkını kendisinde göremeyecektir. Herkes ve her kurum görev ve sorumluluğunun bilinci içinde olmak, bu sınırlar içinde kalmak ve buna göre hareket etmek durumundadır."
 
Genelkurmay'a ilk yanıt CHP'den
 
Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün yapılan açıklamaya bugün ilk yanıt CHP kanadından geldi. 
 
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP, ''Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tartışmaların dışında tutmak sadece siyasilerin görevi değildir. Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız'' değerlendirmesinde bulundu.
 
CHP Genel Başkan İletişim Koordinatörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "demokratik bir tartışma yapıldığı, muhatabın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu" belirtildi ve "Kimse araya girmek için özel bir gayret sergilemesin" denildi.
 
Açıklamada, "Biz demokratik bir tartışma içindeyiz. Muhatabımız Başbakan'dır. Kimse araya girmek için özel bir gayret sergilemesin. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tartışmaların dışında tutmak sadece siyasilerin görevi değildir. Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız. Tam tersine hakaret, haksızlığın karinesidir" denildi.
 
Açıklama, "Cumhuriyet Halk Partisi 'Manzara-i Umumiye'yi tarih penceresinden ibretle seyretmektedir" ifadesiyle son buldu.

Bugün CNN TÜRK'e konuşan MHP ve CHP'li yetkililer de, Genelkurmay'ın ''Türk Silahlı Kuvvetleri'ne haksız ve seviyesiz saldırılar yapılıyor'' açıklamasını üzerlerine almadıklarını bildirdi.
 
Genelkurmay'dan sert açıklama
 
Genelkurmay Başkanlığı, 4 Mart akşamı internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne haksız ve seviyesiz saldırılar yapıldığını bildirdi.
 
Açıklamada, "Basın dışından Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alan söylemlerin, ülke adına terörle mücadele eden ve şehitler veren bir kuruma haksız ve seviyesiz saldırılar olarak değerlendirildiği" kaydedildi.
 
Açıklamada ayrıca, "Siyasi kişi ve kurumlarla hiçbir zaman polemiğe girmek istemeyen Türk Silahlı Kuvvetleri, 24 yıldan bu yana devam eden terörle mücadele sürecinde, ilk defa bu tür anlamsız saldırılara hedef yapılmak istenmektedir. Bu saldırılar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir" denildi.