Son Dakika

Muhalefet TSK açıklamasını üstüne almadı

A A

05.03.2008 - 09:45 Son Güncelleme:

Genelkurmay Başkanlığı'nın "Türk Silahlı Kuvvetleri'ne haksız ve seviyesiz saldırılar yapılıyor" açıklamasını MHP ve CHP üzerine almadı.

Muhalefet TSK açıklamasını üstüne almadı

CNN TÜRK Ankara Haber Müdürü Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan MHP ve CHP'li yetkililer, "Eleştirilerimiz TSK'ya sınırlı yetki veren AK Parti hükümetine yönelik" mesajı verdi.
 
MHP ve CHP'nin dünkü grup toplantılarında liderler, sınır ötesi kara harekatında çekilme zamanlamasıyla ilgili olarak hükümetin yanı sıra Genelkurmay'ı da eleştirdi. Bu eleştirilere asker kanadından yanıt gecikmedi.
 
Genelkurmay'dan dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada, "basın dışından TSK'yı hedef alan haksız ve seviyesiz saldırılar olduğu, bu saldırıların TSK'nın terörle mücadele azmine hainlerden daha fazla zarar verdiği" kaydedildi.
 
CNN TÜRK konuşan CHP'li Öymen ve MHP'li Bölükbaşı, açıklamayı değerlendirdi.

Operasyonun süresi eleştirileri
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen:
"Biz bu açıklamayı üstümüze alınmıyoruz. Biz bu açıklamayı bize muhatap bir açıklama olarak görmüyoruz. CHP'ye tarihi boyunca hiçkimse seviyesiz lafını yakıştıramamıştır. Biz bu sözleri kabul etmiyoruz. Muhatabının kim olduğunu bilmiyoruz."
 
"Bizim Kuzey Irak politikamızda en ufak kırılma yoktur. Kuzey Irak'tan PKK terörü temizlenmeli. Türkiye'nin bunu yapacak imkanı var. Ancak yurtdışından gelen baskı ve engellemeler var. Büyük devler baskı yapıyor. Türkiye'de eksik olan tek şey bu baskıları aşacak siyasi iradedir."
 
MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı:
"Bizim Genelkurmay Başkanlığı'yla ilgili bir polemiğe girmemiz söz konusu olmaz. Genelkurmay'ın açıklamasının hedefinin biz olduğunu sanmıyoruz. Sınır ötesi operasyon yetkisini verirken TSK'nın önüne PKK terörünü o bölgeden söküp atma hedefi belirlendi. Ancak AKP hükümeti ve Başbakan belli tedbirler almakla yetindi. Bu açıdan bizim eleştirilerimizde muhatabımız o bakımdan Başbakan."
 
Operasyonun kapsamı
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen:
"Baştan beri terörün temizlenmesinde sınırlı operasyon yeterli değildir dedik. Aynı şeyi Sayın Genelkurmay Başkanı'mız ABD ziyaretinde de söyledi. Bundan ne sonuç çıkıyor? Hükümet Meclis'ten aldığı yetkiyi Genelkurmay'a yönlendirirken belli sınırlar çizmiştir. Aynı dönem Financial Times'da çıkan bir haberde, ABD diyor ki "Biz Türkiye'ye kapsamlı bir harekat için izin vermedik. Biz bu haberi defalarca söyledik ama hükümetten bu konuda açıklama gelmedi"
 
"Daha ABD Savunma Bakanı Robert Gates Türkiye'ye gelmeden demeç üstüne demeç veriyor. Eğer operasyonu bitirmezseniz istihbarat paylaşımınızı keseriz diyor. Ertesi gün de operasyon bitiyor. Şimdi makul zekaya sahip bir insan bunu nasıl yorumlar? Madem sınırlı-kısıtlı bir operasyondu o zaman niye bu beyanlar verildi?"
 
"Terörü temizleyecek gücümüz var, imkanımız var. 34 sene Kıbrıs'ta karşımızda Rumlar vardı, 45 derece ısı vardı,  EOKA vardı, çeteler vardı. Ve Türk askeri bir tek çeteci bırakmadan 2 operasyonla bütün Kıbrıs'ı temizledi. O zaman gücümüz vardı da şimdi mi yoktur?"
 
"Kara harekatı belli bir sınır içinde oldu. Bunun başarısı mükemmeldir dedik. Bunu yapabilecek 3-4 ordu vardır dedik. Genelkurmay'a yönelik eleştirileri en önce biz püskürttük"

MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı:
"Sayın Bahçeli daha önceki açıklamalarında 'Eğer o bölgede terörü tamamen temizlemek istiyorsanız bölgenin bir süre TSK unsurları tarafından izlenmesi gerekmektedir' demişti. Ancak hükümet Genelkurmay'ın önüne sınırlı bir hedef koyduysa bu olamaz tabii."
 
"Sayın Başbakan ısrarla kara harekatını Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya özen göstermiştir. AKP'nin konuya bakışı bizim açımızdan oldukça nettir. AKP terörle mücadele askeri tedbirlerin belli noktaya getirildiktensonra belli siyasi açılımlar yapmaya hazırlanmaktadır. Erdoğan 5 Kasım 2007'de ABD'de Bush ile yaptığı görüşmede bu siyasi boyutu da olacak şekilde tartışılmıştır. AKP bunun için uygun zaman-zemin kollamaktadır. Sayın Genel Başkanımızın dünkü konuşmasının odağında da bu vardı."

AKP ve terörle mücadele
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen:
"AKP'nin 5 yıldan beri terörle mücadele performansı oldukça kötüdür. İki kere Meclis'ten yetki aldılar. İkisini de yapamadılar. Niçin yapamıyorsunuz? Belli ki birileri sizi engelliyor. Sınır ötesi operasyon yapmama konusunda Dubai'de ABD ile anlaşma imzalıyorlar. Anlaşmayı da Babacan imzalıyor. Hükümette terörle mücadele iradesi yok."
 
"Teröristler ne istiyor, bir bölgeyi Türkiye'den koparıp almak istiyorlar. Buna evet diyecek insan var mı acaba Türkiye'de? Onların siyasi çözüm anlayışı bu."
 
MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı:
"AKP'nin siyasi irade eksikliği var. Terörle mücadelenin gereklerini yerine getirme konusunda irade eksikliği var AKP'de. Türkiye'nin karşısına siyasi senaryo çıkarılmaya çalışılıyor, önce teröristlere genel bir af çıkarılacak sonra da diğer tavizler..."
 
Talabani'nin Ankara ziyareti
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen:
"Talabani'nin 2 şapkası var. 1'i Kürt liderlerden biri olması diğeri de Irak Cumhurbaşkanı olması. Siz niye alelacele onu davet ediyorsunuz Ankara'ya? Yanlış bir iş yaptınız da onu mu açıklayacaksınız? Gelecek şimdi Türkiye'ye. Ne diyeceksiniz? Daha önce geldiğinde burada bir terörle mücadele anlaşması bile imzalayamadı. Bizim hiçkimseye karşı siyasi zaaf göstermememiz lazım. Türkiye bunlara pabuç bırakırsa terörle mücadele edemez"
 
"İnsaflı olalım bugün Güneydoğu Anadolu yeterince gelişmemişse bu terör tehdidi yüzündendir. Mühendislerimizi öldürüp, sanayi tesislerimizi yakıyorlar. Terörü tasfiye etmeden oraya hangi doktoru, mühendisi göndereceksiniz? Ekonomik tedbir gerekli ama tek başına yeterli değil. Terörü tasfiye etmeden bunu gerçekleştirme şansınız azdır."

Barzani ve politikaları
 
MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı:
"Barzani'nin niyetleri ortada. Türkmenlerle ilgili hesapları ortada. Barzani'yi siyasi muhatap alarak Türkiye hükümeti eğer terörle mücadelede bir zemin kazanacağını düşünüyorsa bu yanlıştır. Barzani önce terörle mücadelenin gereklerini Kuzey Irak'ta yerine getirmelidir. Teröre kucak açmanın çok ağır bir  bedeli olduğunu bilmeli ve Türk hükümeti de bunu göstermelidir. Tek eksiklik bu yönde siyasi irade gösterecek bir hükümettir."
 
Muhalefet ve asker ilişkileri
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen:
"Biz muhalefetle askerin ilişkilerinin gerildiğini düşünmüyoruz. TSK'nın başından beri izlediği çizgiye ters değildi bizim açıklamalarımız. Türkiye'de niye müdahale ediyorsunuz? Canlı kalkan oluruz diyen partiler de vardı. Bir demokraside muhalefetin hükümeti eleştirme hakkı yokmu? Niçin askere kısıtlı yetki veriyorsunuz diye soramayacak mıyız?"
 
MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı:
"Türkiye'nin kurtuluşu AKP'den kurtulmaktan geçiyor."