İsrail-Suriye aracılı görüşmeleri sürecek

İsrail-Suriye aracılı görüşmeleri sürecek

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye aracılığındaki İsrail-Suriye görüşmelerinin önümüzdeki dönemde periyodik olarak devam edeceğini söyledi.

Burkina Faso Dışişleri ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Djibril Yipene Bassole ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Babacan, İsrail ile Suriye arasında yapılan aracılı görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Ortadoğu barış sürecinin İsrail-Suriye hattının yaklaşık 13 yıllık aradan sonra resmen tekrar açıldığını söyleyen Babacan, sürecin Türkiye'nin gözetiminde devam edeceğini kaydetti.
 
Babacan, geçen pazartesi, salı ve dün 3 gün boyunca İstanbul'da süren görüşmelerin "ortak bir zemin oluştuğu konusunda her iki tarafı da tatmin ettiğini" belirtti.
 
Dışişleri Bakanı, heyetlerin bugün itibarıyla İstanbul'dan ayrıldığını, görüşmelerin bundan sonraki dönemde de periyodik olarak devam edeceğini bildirdi.
 
İsrail-Suriye aynı masaya oturacak mı?
 
Babacan, görüşmeler çerçevesinde Türk heyetinin İsrail ve Suriye heyetleriyle ayrı ayrı görüştüğünü söyleyerek, İsrail ve Suriye heyetlerinin aynı masada görüşebilmesinin ancak süreçte sağlanacak tatmin edici somut ilerlemeler sonrası mümkün olabileceğini kaydetti.
 
Bakan Babacan, görüşmelerde hangi konuların ele alındığının sorulması üzerine, temel felsefenin BM Güvenlik Konseyi kararları ile toprak için barış ya da barış için toprak olduğunu bildirdi.
 
Detaylar açıklanmıyor
 
Babacan, her iki tarafın bunun ötesinde görüşmelerin detayının kamuoyu önünde yürütülmemesi gibi güçlü bir tercihi bulunduğunu vurguladı.
 
Ali Babacan, konunun hassas olduğunu ve nihai sonuca ulaşana kadar basın mensuplarının detaylarla alakalı fazla bir beklentisinin olmaması gerektiğini belirtti.
 
Babacan, görüşmelerin varlığının bilineceğini ama içeriğiyle ilgili fazla bir bilgi paylaşımının söz konusu olmayacağını, iki tarafın isteğinin de bu yönde olduğunu ve Türkiye'nin de buna saygı duyacağını kaydetti.
 
Şimdilik görüşme yeri İstanbul
 
Ali Babacan, görüşmelerin mekanlarının değişebileceğini, ama şimdilik yer olarak İstanbul'un göründüğünü, görüşmelerin bir yıldır her üç ülkede de sürdüğünü ve bu nedenle mekanın değişmesinin de mümkün olduğunu bildirdi.
 
ABD'nin rolünün sorulması üzerine Babacan, Türkiye'nin kolaylaştırıcı rol üstlenmesinin her iki ülkenin de tercihi olduğunu bildirdi.
 
Suriye, İsrail'in ciddiyetini sorguluyor
 
Suriye'deki resmi yayın organı Syria Times gazetesi, İsrail'in Suriye ile barış hakkındaki niyetinin "ciddi olup olmadığının" sorgulandığını yazdı.
 
İngilizce yayımlanan gazetede, İsrail ile Suriye'nin Türkiye aracılığıyla dolaylı barış görüşmeleri yaptığının açıklanmasından birgün sonra yapılan yorumda, Şam'ın İsrail'in işgal ettiği Golan Tepeleri'nin tamamına dönmekten başka bir seçeneği kabul etmeyeceği kaydedildi.
 
Suriye'nin barış için "iyi niyet" ve "güçlü arzuya" sahip olduğu belirtilen yorumda, "İsrail'in bu konudaki ciddiyetinden kuşku duyulduğu" ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS