Ankara'dan bir telekulak iddiası daha

Ankara'dan bir telekulak iddiası daha

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, eski Bolu Valisi Ali Serindağ ile görüşmesinin, 'devlet içinde örgütlenmiş bir şebeke tarafından dinlenerek bir gazeteye servis edildiğini' iddia etti. CHP, olayı Meclis'e taşıyacağını açıkladı.

Önder Sav'ın "Görüşme detayı servis yapıldı" dediği gazete Vakit olan Vakit, önceki gün "Sanki CHP valisi" başlığıyla çıkmıştı.
 
Sav ile Serindağ'ın geçtiğimiz cuma günkü görüşmesinin ayrıntılarının gazete yer alması üzerine parti merkezinde dinleme cihazı arandı, ancak birşey bulunamadı.
 
CHP'li Sav, bugünkü gazetelerde yer alan açıklamasında dinlemenin dışarıdan düzenekle yapılabileceğini söyledi, "CHP Genel Sekreteri'ni dinleme cüret ve ahlaksızlığını göstermeleri ibret vericidir. Devletin hangi birimi bu kadar pervasız olabilir?" dedi.
 
Halen merkezde görev yapan eski Bolu Valisi Ali Serindağ ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.
 
Anadol: "Meclis'e getireceğiz"
 
CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay, grup yönetim kurulu üyeleriyle TBMM'de basın toplantısı düzenledi.
 
Kemal Anadol, Önder Sav'ın dinlenildiğine ilişkin iddialar konusunda, "Bunu, ya gensoru ya da Meclis soruşturması biçimde en kısa zamanda Meclis gündemine getireceğiz" dedi.
 
Anadol, Önder Sav'ın makamında yaptığı özel görüşmenin, "Sanki Meclis tutanağı gibi noktasına, virgülüne kadar aynen yayınlandığını" ifade ederek, Anayasa ve içtüzüğün CHP'ye verdiği olanakları kullanacaklarını söyledi.
 
"Watergate Türkiye'de tekrarlanıyor"
 
Anadol, "Bir ortam dinlemesi olayıyla karşı karşıyayız. Watergate olayı, yıllar sonra Türkiye'de pervasızca tekrarlanmaktadır" dedi.
 
Türkiye'nin klasik demokratik rejimden hızla uzaklaştığını, evrensel hak ve özgürlüklerin tehlikeye düştüğü bir dönemin yaşandığını ileri süren Kemal Anadol, AK Parti'nin hızla Türkiye'yi polis devletine dönüştürdüğünü savundu.
 
Anadol, başka bir demokratik ülkede hükümetlerin yıkılmasına, başkanların çekilmesine, çok önemli siyasal gelişmelere yol açan bir takım özgürlük ihlallerinin artık vakai adiye haline geldiğini savundu.
 
Anadol, "Türkiye nereye gidiyor? Yani 340 kişilik Meclis çoğunluğuna dayanarak, bu iktidar 'Ben, her istediğimi yaparım' anlayışını bu kadar pervasızca ne zamana kadar sürdürecek? Yani ABD'de başkanların düşmesine neden olan bir olay, Türkiye'de bu kadar hafife alınabilir mi ve yapılan tespitte, CHP genel merkezinde 'Böcek' tabir edilen dinleme cihazı bulunamamıştır.
 
Bu şu acı gerçeği ortaya koyuyor: Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün dinlenilme olayı ve orada kullanılan yöntem, CHP Genel Sekreteri ve genel merkezini dinleme yöntemi olarak aynen uygulanmıştır. Yani ortam dinlemesi. Binaya yakın bir yerde dinleme cihazı getirilerek, oradan CHP genel merkezindeki herhalde bütün konuşmaların, genel sekreterin dinlenildiği gibi, mutlaka genel başkan, merkez yönetim kurulu üyeleri ve diğer görevli ve yetkili arkadaşların da bu şekilde dinlendiğini gösteriyor" dedi.
 
Kılıçdaroğlu: "Kuşkular haklı çıktı"
 
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da toplumun, "Acaba büyük bir kulak tarafından dinleniyor muyuz?" kuşkusuna, son 1.5-2 ayda yaşanan olayların haklılık kazandırdığını söyledi.
 
Türkiye'de herkesin artıkyargı kararı olmadan dinlendiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, "CHP genel merkezini ve genel sekreterini dinleme talimatını kim vermiştir?Dinlemeden sonra ortaya çıkan konuşma metnini, AKP'ye yakın medyaya kimler servis etmiştir?" diye sordu.
 
Kılıçdaroğlu, hükümetin bu kuşkuları giderecek açıklamayı derhal yapması gerektiğini belirterek, "Bu olay, üstü örtülecek olay olmaktan çıkmıştır. Ya demokrasiye, insan haklarına 'evet' diyeceğiz ya da bunları görmemezlikten geleceğiz ve insan hakları ihlallerini sıradanlaşmış bir olay olarak kabul edeceğiz" dedi.
 
Okay: "Utan verici tablo"
 
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da "Bu, Türkiye'de demokrasi skandalı, rezaletidir. Utanç duyulacak bir tablodur" dedi.
 
Sav'ın özel görüşmesinin içeriğini yayınlayan gazetedeki bir köşe yazarının "Kendilerine bu konuşma bandının servis edildiğini" yazdığını anlatan Okay, kimin servis ettiğini sordu.
 
Okay, Cumhuriyet savcılarının olaya derhal el koyması gerektiğini belirterek, "Buradan, CHP Grup Başkanvekili olarak suç duyurusunda bulunuyorum" dedi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın istifasını istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS