CHP'den tele-kulak iddiası için suç duyurusu

CHP'den tele-kulak iddiası için suç duyurusu

CHP, Önder Sav'ın parti genel merkezindeki odasının dinlenmesiyle ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Genel Sekreter Önder Sav'ın makam odasının dinlendiği iddiasını yineleyerek, bu konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
 
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Deniz Baykal'ın başkanlığında toplandı.
 
Genel Sayman Mustafa Özyürek, yaklaşık 4 saat süren süren toplantının ardından yaptığı açıklamada, MYK'nın gündeminde ağırlıklı olarak "CHP'nin dinlenmesi ve bu olayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Beşyir Atalay ve AK Parti Genel Başkan Yarımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın açıklamalarının" yer aldığını söyledi.
 
Bakan Atalay'ın konuya "bir misafir sanatçı gibi yaklaştığını ve" sorumluluktan kaçan bir tavır sergilediğini" ileri süren Özyürek, hassasiyetlerinin CHP'nin dinlenmesinden değil, haberleşme özgürlüğüne ve özel yaşama müdahalenin artık doğal karşılanır hale gelmesinden kaynaklandığını söyledi.
 
Özyürek, uzmanlardan ve daha önce Emniyet'te çalışmış, ayrılmış ya da pasif görevlerde bulunan bazı kişilerden aldıkları bilgiye göre böylesine teknik dinleme araçlarının sadece emniyet istihbaratında bulunduğunu iddia etti.
 
Mustafa Özyürek, "Bu dinleme de Emniyet tarafından yapılmıştır. Telefonla dinleme olayları alışık olduğumuz bir yöntemdi. Artık bunun da ötesine geçilerek ortam dinlemesi yapıldığına hep birlikte tanık olduk. Öyle anlaşılıyor ki Hükümet bu tip olayları bilmektedir ve doğal karşılamaktadır" diye konuştu.
 
"Fırat AKP sözcüsü değil, korkutmanın sözcüsü"
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fırat'ın konuya ilişkin açıklamalarını da eleştiren Özyürek, "Korkunç, ciddiye alınamayacak, kendisinin paranoya içinde olduğunu gösteren açıklamalar... Fırat, bir süreden beri AKP sözcüsü gibi değil, korkutmanın sözcüsü gibi bir tavır sergiliyor" dedi.
 
Özyürek, bu konunun Başbakan Erdoğan'ın GAP'a yönelik açıklamalarıyla ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını belirtti.
 
Bu konuyla ilgili olarak bir MHP yöneticisinin yaptığı açıklamayı hatırlatan Özyürek, "Herkes, bütün kurumlar dinlenir hale gelmiştir. Umarım iktidar bu yanlış yoldan döner. Herkesi izlemek, dinlemek gibi insan haklarını ihlal eden girişimlerden vazgeçer" diye konuştu.
 
Özyürek, konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını da bildirdi.
 
Mustafa Özyürek, bir gazetecinin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fırat'ın, "Baykal'ın açıklamasının peşini bırakmayacağız, yargıya taşıyacağız. Yargı önünde Sayın CHP Genel Başkanı ile hesaplaşacağız" sözlerini hatırlatması üzerine "Yargıda hesaplaşmaya hazırız. Söylediğimiz her sözün arkasındayız, ama böyle üst perdeden tehdit ederek, korkutarak bir yere varılamayacağını Sayın Fırat'ın görmesi gerekir" dedi.
 
Söz konusu iddialarla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın inceleme başlattığının hatırlatılması üzerine de Özyürek, savcının incelemesinden sonuç alabilmesi için iktidarın yardımcı olması gerektiğini kaydetti.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat bugün bir basın toplantısı yaparak, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın konuyu mahkemeye taşımadığını söylemişti.
 
Önder Sav'ın dinlendiği iddiası
 
Başkent, ikinci tele-kulak iddiasıyla çalkalanıyor. CHP Genel Sekreteri Önder Sav, eski Bolu Valisi Ali Serindağ ile görüşmesinin, 'devlet içinde örgütlenmiş bir şebeke tarafından dinlenerek bir gazeteye servis edildiğini' iddia etti.
 
CHP lideri Deniz Baykal da, ''Ana muhalefet partisinin genel merkezinde, Genel Sekreter'in odası devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendi ve derhal bir dinci gazeteye servis yapıldı'' dedi.
 
AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat ise, iddia için "Yargı önünde hesaplaşacağız. Söylediklerini ispat edemedikleri takdirde, CHP'nin boynuna bir daha çıkarılmamak üzere müfteri (iftiracı) yaftasını asacağız" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS