"İsrail barışa hazırsa bunu açıklamalı"

"İsrail barışa hazırsa bunu açıklamalı"

"İsrail barışa hazırsa bunu açıklamalı"

Suriye Başbakanı Naci Itri, Suriye'nin adil ve geniş kapsamlı barış için çağrıda bulunduğunu belirterek, "Eğer İsrail barışa hazırsa bu konuya dair açıklamada bulunmalı" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, bugün başlayacak Türk-Arap Ekonomi Forumu öncesinde Filistin, Suriye ve Somali Başbakanları onuruna verdiği yemekte konuşan Naci Itri, Türkiye'ye dost değil, "kardeş" diye hitap edeceğini ifade etti.
 
Kalkınma ve barışın birbirine bağlı iki unsur olduğunu vurgulayan Itri, adil ve geniş kapsamlı barış olduğu takdirde bunun kalkınmayı ileri götüreceğini söyledi.
 
Itri, iki ülkenin ortak işbirliğinden bahsedilirken tarihin sürekliliğinden bahsedildiğini ve atalarının çizdiği yolda ilerlediklerini belirterek, Türkiye'de hiçbir zaman kendisini yabancı hissetmediğini, kendisini Suriye'de, Halep'teymiş gibi hissettiğini dile getirdi.
 
Kalkınma ve barışın birbirine bağlı iki unsur olduğunu vurgulayan Itri, adil ve geniş kapsamlı barış olduğu takdirde bunun kalkınmayı ileri götüreceğini söyledi, "Eğer İsrail barışa hazırsa bu konuya dair açıklamada bulunmalı" dedi.
 
Filistin'de uygulanan saldırılar nedeniyle bu barışın amaçlandığından şüphe duyduğunu ifade eden Itri, "Buna rağmen Türkiye'deki kardeşlerimizin harcadığı çabalardan dolayı memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliği ve Arap Ligi Genel Sekreterliği resmi desteğinde düzenlenen "Türk-Arap Ekonomi Forumu (TAF'08)" başladı.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Arap ülkelerinin bulunduğu coğrafyadaki sorunların göğüslenmesinde, bölge ülkelerine tarihi bir sorumluluk düştüğünü belirterek, "Bölgemizin sorunları asla çözümsüz değildir. Bütün sorunların, bütün meselelerin üstesinden gelebilir, dayanışma ve yardımlaşma ile bütün engelleri aşabiliriz" dedi.
 
Filistin Başbakanı Selam Feyyad da İsrail'in işgaline karşılık Türkiye'den destek beklediklerini belirterek, Filistin'de yaşamın çok zor ve trajik olduğunu anlattı.
 
Bu durumu değiştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Feyyad, Filistin halkı için daha iyi bir yaşam temin etmeye çalıştıklarını söyledi.
 
Filistin'in Türkiye ile ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediğini belirten Feyyad, "Siyasi gerçekleri de değiştirmek istiyoruz. Bu konuda en büyük engel İsrail işgalidir. Desteğe ihtiyacımız var. Biz de bağımsız bir ülkede özgür yaşamak istiyoruz" dedi.
 
Irak Başbakan yardımcısı Berham Salih de, foruma katılmak üzere Türkiye'ye geldi. Salih, Türk-Arap Ekonomik Forumu'nun bölge için önemine dikkat çekti.
 
Bölgedeki yatırım imkanlarının ve ticari ilişkilerin daha da artırılması gerektiğinin altını çizen Berham Salih, Türkiye-Irak ilişkileri hakkında, "Son dönemde Irak-Türkiye arasında ticari ilişkilerde gelişmeler yaşanıyor. Kuşkusuz bu ilişkiler çok iyi gidiyor. Ancak istenilen seviyede değil" dedi.
 
"Türkiye, Irak için çok önemli bir ortak" diyen Salih, "İki ülke arasındaki bu ortaklık bölge için çok yararlı olacaktır. Yarından itibaren yapılacak Türk-Arap Ekonomik Forumu'na katılacak olan tüm liderler ve bakanlar bu bölgedeki yatırım imkanlarını görüşecekler" ifadesini kullandı.