Son Dakika

Türk askeri Lübnan'da 1 yıl daha kalacak

Türk askeri Lübnan'da 1 yıl daha kalacak

Türk askeri Lübnan'da 1 yıl daha kalacak

Lübnan'da, BM Geçici Görev Gücü (UNIFIL) bünyesindeki Türk askerinin görev süresinin, 5 Eylül 2008'den itibaren 1 yıl daha uzatılması için hükümete izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM'de kabul edildi.

Tezkerede, BM Güvenlik Konseyi'nin 11 Ağustos 2006 tarihinde kabul ettiği 1701 sayılı karar ve TBMM'nin 5 Eylül 2006 tarihinde bir yıl için verdiği izin çerçevesinde Türkiye'nin, UNIFIL'e Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarıyla katkı sağladığı anımsatıldı.
 
Söz konusu izin süresinin, TBMM'nin 29 Mayıs 2007 tarihinde verdiği bir kararla 5 Eylül 2007 tarihinden itibaren 1 yıl uzatıldığı ifade edilen tezkerede, Türkiye'nin, UNIFIL'e katılımının bölgede barış ve istikrarın korunmasına yönelik politikasının sürdürülmesine önemli katkıda bulunduğu belirtildi.
 
Tezkerede, UNIFIL'in görev süresinin, 31 Ağustos 2008 tarihinde sona ereceği, görev süresinin 31 Ağustos 2008 tarihinden sonraki dönem için yenilenmesi yönünde BM Güvenlik Konseyi tarafından ağustos ayı içinde bir kararın kabul edilmesinin beklendiği bildirildi.
 
Tezkerede, şöyle denildi:
 
"Lübnan'daki siyasi ve güvenlik ortamının ülkedeki askeri unsurlarımızın görevlerini sürdürmeleri bakımından uygun olduğu düşünülmektedir.
 
Bu hususlar ışığında, Lübnan makamlarının doğrudan talepleri ve bölgedeki güvenlik koşulları da dikkate alınarak, BM Güvenlik Konseyi'nin UNIFIL'in görev süresinin uzatılması yönünde karar alması durumunda, hudut, şümul ve miktarı hükümetçe belirlenecek TSK unsurlarının, 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı ve TBMM kararı ile tespit edilen ilkeler kapsamında, 5 Eylül 2008 tarihinden itibaren bir yıl daha UNIFIL harekatına iştirak etmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılması için Anayasanın 92'nci maddesi uyarınca izin verilmesi beklenmektedir."
 
Gönül: "Tanzanya bile giriyorsa..."
 
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Lübnan'daki Türk askerlerinin görev süresinin uzatılmasının önemine işaret ederek, "Tanzanya'nın bile barış gücüne katılması halinde, Türkiye'nin katılmamasının nasıl sakil bir durum yaratacağını takdirlerinize sunuyorum" dedi.
 
TBMM'deki görüşmelerde hükümet adına söz alan Gönül, "TBMM'nin çalışma programını göz önünde tutarak, Türkiye'nin katkı süresinin UNIFIL'e paralel olarak uzatılması için şimdiden izin istediklerini" söyledi.
 
Lübnan'da, UNIFIL bünyesindeki Türk askerlerinin görevlerini açıklarken, "Bizim tahsis ettiğimiz güç asayişte kullanılmayacaktır" diyen Gönül, yapılan sivil işler hakkında da bilgi verdi.
 
Türkiye'nin 20 milyon dolar acil insani yardımda bulunduğunu, 10 milyon doların eğitim ve sağlık projelerine harcandığını belirten Gönül, taahhüt edilen 58 prefabrik okuldan 25'inin inşaatının tamamlandığını, 3 sağlık ocağı yapıldığını, 1 hastane inşaatının ise devam ettiğini kaydetti.