Ahmet Türk DTP Genel Başkanı seçildi

Ahmet Türk DTP Genel Başkanı seçildi

Ahmet Türk DTP Genel Başkanı seçildi

Ahmet Türk Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) liderlik koltuğuna oturdu. Parti içinde sertlik yanlısı olanlar ve olmayanlar ayrımı da kongre sürecinde geride bırakıldı.

İki kanadın da ortak adayı olan Ahmet Türk, kongrede 574 oyla genel başkan seçildi. Türk, kongrede sağduyu çağrısı yaptı ve "Gerginliklerin tarafı olmamak için sağduyulu yaklaşımımızı sürdüreceğiz" dedi.

DTP'de kongre süreci sancılıydı. Bir yanda Anayasa Mahkemesi'nde devam eden kapatma davası, diğer yanda şahin-güvercin ya da sertlik yanlısı ve olmayanlar ayrımı.
 
DTP'nin kongre sürecine de işte bu ayrım damgasını vurmuştu. Ama kongreye giderken iki kanat anlaştı. Emine Ayna adaylığını koymadı, Ahmet Türk iki kanadın ortak adayı oldu. Kongrenin ilk saatlerinde Türk'ün karşısına çıkan Mahmut Alınak da adaylıktan çekildi.
 
Tek lider adaylı kongre Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. Seçimde, 916 delegenin 587'si oy kullandı. Oyların 574'ü geçerli, 13'ü geçeriz sayıldı. Türk, geçerli oyların tümünü aldı.

Seçimin sonuçlanmasının ardından teşekkür konuşması yapan Türk, "DTP'nin eş genel başkanı olmanın ağır bir sorumluluk olduğunu" söyledi.

Göreve layık olmaya çalışacağını belirten Türk, parti meclisi üyeleriyle kolektif bir çalışma yapacaklarını anlattı.

Türk, "Kim ne derse desin, barış, demokrasi ve özgürlük için Türk halkıyla birlikte yaşamanın koşullarını oluşturmak için barış ortamını yaratmaya her zaman hazırız" diye konuştu.

Beş yıllık siyasi yasağı dün sona eren Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani de parti meclisi üyesi oldu. Kongrede, Hamit Geylani'ye parti rozeti de takıldı. Geylani'nin katılımıyla DTP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 21'e yükseldi.

Ayna'dan köy korucularına ihanetçi suçlaması
 
Kürsüye önce bir süredir partinin genel başkan vekiliğini yürüten DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna çıktı. Konuşmasında sert bir üslup kullandı, köy korucularına "ihanetçi" dedi.
 
Bundan önceki kongrede Nurettin Demirtaş ile "eşbaşkan" seçildiklerini ifade eden Ayna, "Ancak Demirtaş seçildikten sonra baskıya maruz kaldı ve zorla askere götürüldü" diye konuştu.

Partisine, bazı platformlarda "Türkiye'nin başka meselesi mi yok", "Sürekli Kürt sorunundan söz ediyorsunuz" diye eleştiriler yöneltildiğini anlatan Ayna, ülkede birçok sorun olduğunu bildiklerini kaydetti.

Emine Ayna, "Türkiye'nin tam anlamıyla demokratikleşmesi için tek millet, tek dil ve tek milliyet yaklaşımını terk etmesi gerektiğini" savundu.

"Ergenekon" soruşturmasına da değinen Ayna, bunun "darbeci zihniyetlerin tasfiye edilmesi ekseninde ele alınan argümanının doğru olduğunu" ifade ederek, "Ancak zemin yanlış" dedi.

Ayna, "Kürt sorunu tartışılırken PKK yokmuş gibi yaklaşılmasının gerçekçi olmayacağını" savunarak, geniş kapsamlı toplumsal bir af çıkarılmasını istedi.
 
"Çözüm için koşullar, her zamankinden daha elverişlidir
 
Ahmet Türk, Ayna'dan sonra kürsüye çıktı, sağduyu çağrısı yaptı. Ancak Türk de tıpkı Emine Ayna gibi Abdullah Öcalan'a "Sayın" sözüyle hitap etti, İmralı'dan gelen çağrılara kulak verilmesini istedi.
 
Türk, "Kürt sorunu, Cumhuriyet tarihinin en büyük sorunu ve geldiğimiz aşama itibarıyla demokratik ve barışçıl çözümü en acil olan sorundur. Bugün artık çözüm için koşullar, her zamankinden daha elverişlidir" dedi.

Türk, partiyi kurarken, "demokratik toplum" sloganıyla yola çıktıklarını ancak 4 yıllık süreçte genişleme ve halkın temel sorunları gibi konuları ülke gündemine taşımada eksiklikleri olduğunu söyledi. Türk, "Bu anlamda rolümüzü tam anlamıyla oynayabildiğimizi söyleyemeyiz" dedi.

Partisinin TBMM'ye girdiğinde, "gerginlik ve gerilim tarafı olmayacaklarını" açıkladıklarını anlatan Türk, "Buna karşın, Meclis'te parti gruplarına karşı iktidar ve muhalefetin blok oluşturduğunu" öne sürdü.

DTP hakkında kapatma davası açıldığını anlatan Türk, "Bugün partimizi kapatabilirsiniz. Hatta bizleri tutuklayıp cezaevine de atabilirsiniz ama şu bir gerçektir ki; Kürtleri asla ve asla susturamazsınız. Siyaset alanlarını daraltmak, partileri kapatmak yerine gelin Kürtlerle diyaloğa girin ve DTP'ye kapattığınız diyalog kapıların açın. Silahı bir hak arama aracı olmaktan çıkartalım. Demokratik ve barışçıl bir siyaset alanı yaratalım. Bu, her şeyden önce Türkiye'yi büyütecektir ve Türkiye'nin önünü açacaktır" dedi.

Ahmet Türk, Türkiye'nin, tarihin en büyük krizi ile karşı karşıya olduğunu öne sürerek, bunun yapısal sorunlardan kaynaklandığını savundu.

"İmralı'dan çağrılar..."

Kürtlerin, "çözümün adresi olarak Ankara'yı, çözüm merkezi olarak da Meclis'i gördüğünü" ifade eden Türk, "Kürtlerin kimliklerinin tanınmasını, ana dillerini kamusal alanda ve eğitimde kullanmayı, yerinden yönetim ve ademi merkeziyetçiliği geliştirecek olan demokratik özerklik modelini talep ettiklerini" söyledi.

Türk, yeni bir anayasanın çözümün anahtarı olacağını savunarak, şunları kaydetti:

"Toplumsal ve siyasal yaşama dönüşün önünü açacak yasal düzenlemeler, silahların bırakılması yolunda önemli bir adım olacaktır. Bakınız, İmralı'dan bu konuda yapılan çağrılar var.

Sayın Öcalan, 'Farklı kimlik ve kültürler anayasal güvence altına alınsın, silahlar bir ayda bırakılır' diyor. Bu, son derece önemli ve tarihi bir çağrıdır. Bu çağrıya kimse kulaklarını tıkayamaz.

Uzatılan bu barış eline, ağırlaştırılan tecrit politikalarıyla ve onur kırıcı uygulamalarla karşılık verilmesi tam bir provokasyondur ve çözümsüzlüğü derinleştirmektedir.

Bu uygulamalardan bir an önce vazgeçilmelidir. Toplumsal hassasiyete dikkat edilmelidir. Bu yolla gösterilecek bir tavır ve tutumu, Kürt sorununu çözme niyeti konusunda bir ölçü olarak kabul ederiz.

Şimdi bu ülkeye yeni bir ruh, yeni bir siyasal anlayış gerekiyor. Türkiye'nin, ezilenleri, emekçileri, farklı kültürlerine bir arada özgürlük talep edenleri buluşturacak bir çatı partisine ihtiyacı vardır. Türkiye'nin normalleşmesine, demokratikleşmesine katkıda bulunacak bu çatı partisine biz de destek vereceğimizi söyledik."
 
Alınak: "Kedimce genel başkan adayı idim"

Bu arada, daha önce genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Mahmut Alınak, adaylıktan çekildiğini açıkladı. Alınak, yaptığı konuşmada, "Kendimce genel başkan adayı idim. Sonra gördüm ki değerli ağabeyim Ahmet Türk de aday. Türk'ün, hepimizi üzerinde çok büyük emekleri var. Onun olduğu yerde ben olamazdım. Türk'ün lehine genel başkanlık adaylığımından feragat ediyorum" diye konuştu.

"İmralı Cezaevini biz kapatacağız" diyen Alınak'ın konuşması sırasıda sık sık terör örgütü ve elebaşı lehine slogan atıldı.

Kongreden notlar
 
Ankara Atatürk Spor Salonu'ndaki kongrenin açılışında, önce divan başkanlığı ve divan üyeleri için seçim yapıldı.
 
Kongre salonda konuşmaların yapıldığı platform üzerinde "Demokratik Türkiye için demokratik özerklik" yazısı yer aldı. Salonda, ayrıca terör örgütünün işaretlerini taşıyan bezler ile terör örgütü elebaşının posterleri asıldı.
 
DTP Genel Başkan adayı Ahmet Türk ve parti yöneticilerinin salona girişi sırasında, salonda bulunanlar terör örgütü elebaşı için "sayın" ifadesinin kullanıldığı sloganlar attı.
 
Kongreye terör örgütü elebaşının kardeşleri Fatma ve Mehmet Öcalan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, KESK Genel Başkanı Sami Evren ile bazı Avrupa ülkelerinden gelen parlamenterler de katıldı.
 
Bu arada, Alman parlamenter Ulla Yelpke, yaptığı konuşmada, teröristlerce kaçırılan Alman dağcıların serbest bırakılmasına değinerek, "Bunu çok anlamlı buluyoruz. Kürt hareketinin terörist bir hareket olmadığını tüm Alman halkına anlatmak bizim görevimizdir" dedi.