Son Dakika

21 üniversiteye rektör ataması yapıldı

A A

05.08.2008 - 18:00 Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 21 üniversiteye rektör atadı. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Cemal Taluğ atandı.

21 üniversiteye rektör ataması yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 130'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13. maddesi uyarınca YÖK'ün önerdiği adaylar arasından rektör atadığı bildirildi.
 
Cumhurbaşkanı atamalarda YÖK'ün gönderdiği listeye birebir uymadı. Gül, türban düzenlemesini içeren anayasa değişikliği tartışmaları sırasında sert açıklamalarda bulunan Üniversiteler Arası Kurul Eski Başkanı Mustafa Akaydın'ı ilk sırada olmasına rağmen atamadı.
 
Cumhurbaşkanı, Akdeniz Üniversitesi ile birlikte toplam 4 üniversitede YÖK'ün gönderdiği listeye uymadı, ikinci sıradaki adayları atadı.
 
Cumhuriyet Üniversitesi'nde YÖK'ün listesinde ikinci sırada yer alan İlyas Dökmetaş rektör oldu.
 
9 Eylül Üniversitesi'nde de Cumhurbaşkanı, ikinci sıradaki isim Mehmet Füzün'ü tercih etti. Gül ,19 Mayıs Üniversitesi için de insiyatif kullandı ve yine ikinci sırada yer alan Hüseyin Akan'ı atadı.
 
Cumhurbaşkanı'nın onayladığı listede dikkat çekici dengeler de  var. Ankara Üniversitesi'ne rektör atanan Cemal Taluğ aynı zamanda CHP Bilim Kurulu Üyesi.
 
Erciyes Üniversitesi Rektörü olan hasan Keleştemur ile 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Hüseyin Akan ise  "Üniversitede türbana özgürlük" bildirisine imza atan profesörler arasında.

Yeni rektörlerin ikisi kadın. Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne 22 Temmuz'da AKP Diyarbakır Milletvekili adayı olan Ayşgül Jale Saraç getirildi. Ege Üniversitesi Rektörü de yine bir kadın profesör Candeğer Yılmaz oldu. Gül, 17 üniversiteye ise YÖK'ün liste başı gönderdiği rektör adaylarını atadı.
 
Rektör atanan üniversiteler ve rektörlerin isimleri şöyle:
- Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe,
- Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Cemal Taluğ,
- Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Hikmet Koçak
- Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Kadri Özçaldıran,
- Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. İlyas Dökmetaş,
- Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Alper Akınoğlu,
- Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç,
- Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mehmet Füzün,
- Ege Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Candeğer Yılmaz,
- Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur,
- Fırat Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Ahmet Feyzi Bingöl,
- Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Rıza Ayhan,
- Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun,
- İnönü Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Cemil Çelik,
- İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Muhammed Şahin,
- Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. İbrahim Özen,
- Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Hüseyin Akan,
- ODTÜ Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Ahmet Acar,
- Trakya Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Enver Duran,
- Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Medet Mete Cengiz,
- Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. İsmail Yüksek.
 
Gül: "Üniversitelerimizden beklentimiz büyüktür"
 
Rektör atamaları ile ilgili yazılı açıklamasında görüşlerini de bildiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bilgi ve teknoloji üretiminin yapıldığı, tüm düşüncelerin özgürce ifade edildiği evrensel kurumlar olan üniversitelerimizden beklentilerimiz büyüktür" dedi.
 
"Ülkelerin ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel gelişimlerinde büyük rolü bulunan üniversiteler, bilim merkezi olmalarının yanında, kalkınma ve gelişmenin lokomotifidirler" diyen Gül, bilgi ve teknoloji üretiminin yapıldığı, tüm düşüncelerin özgürce ifade edildiği evrensel kurumlar olan üniversitelerden beklentilerin büyük olduğunu dile getirdi.
 
Gül, "Üniversitelerimizin kendi aralarında olduğu gibi dünyanın saygın üniversiteleriyle de bilimsel çalışmada bir rekabet ve yarış içerisine girmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan ve geleceğe dönük projeksiyonlar sunan Strateji Belgesi'ni önemsiyorum" dedi.
 
Mustafa Akaydın'dan tepki
 
AA'ya atanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü'ne atanan Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, "Bize düşan görev; Bundan sonra bilimi, ilimi öne katarak, Türkiye'nin önünü açmaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı tarafından AÜ Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. Kurtcephe, AÜ'nün Türkiye'nin en saygın ve değerli üniversitelerinden biri olduğunu belirterek, amacının, AÜ'yü dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında önemli bir yere getirmek olduğunu söyledi.

Bu arada Yüksek Öğretim Kurulu'nca (YÖK) Cumhurbaşkanı'na gönderilen listede ilk sırada yer alan ancak atanmayan AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın da atamaya ilişkin üzüntüsü olmadığını söyledi. Atanmaması için mantıklı hiçbir gerekçe olmadığını savunan Akaydın, "Bir tek siyasi gerekçe vardı" dedi.

Rektör adayları arasında en uzun mesleki deneyimin ve en iyi araştırma dosyalarının kendinde olduğunu ifade eden Prof. Akaydın, "Atanmamayı göze alarak mücadele ettim. Türkiye Cumhuriyeti'nin, başta laiklik olmak üzere ilkelerini savundum. Bunun için hiçbir hayıflanmam yoktur... Hiçbir pişmanlık duymuyorum. Bugün ÜAK Başkanı olsam ve aynı olaylar yine yaşansa gene aynı şeyleri yapardım" diye konuştu.
 
Akaydın, Cumhurbaşkanı'nca AÜ Rektörlüğü'ne atanan Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin "iyi bir arkadaş" olduğunu ve çok güzel bir üniversiteye rektör olduğunu belirterek, "Mensup olduğu güzelliğin farkında olmasını diliyorum" dedi.