türkiye

Burhaniye Cezaevi'nde isyan çıktı

  1. Türkiye

Burhaniye Cezaevi'nde isyan çıktı

Burhaniye Cezaevi'nde isyan çıktı

Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki kapalı cezaevinde mahkumlar sabaha karşı isyan çıkardı. Mahkumlar, koşulların olumsuzluğu ve af gerekçesiyle çıkardıkları isyanda 5 gardiyanı rehin aldı. Olaylar "ikna" yoluyla sona erdirildi.

3 koğuşta olay çıkaran 30 tutuklu ve hükümlü, jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri çerçevesinde cezaevine gelen nakil araçlarıyla  Kırıkkale, Çanakkele, Bilecik, Kütahya ve Bandırma cezaevlerine gönderildi.

Nakiller sırasında basın mensuplarının görüntü almalarına izin verilmedi.

Olayların ardından bir açıklama yapan Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu da, olayın kimsenin burnu kanamadan, müdahaleye gerek  kalmadan sonuçlandığını bildirdi.

Olayın başlamasının ardından cezaevine gelerek yetkililerle bir toplantı  yapan Hatipoğlu, eylem sona erdikten sonra Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Burhaniye Cumhuriyet Başsavcısı Mhemet Şafak ve Balıkesir Emniyet Müdür Yardımcısı Ümit Demirkıran ile birlikte dışarı çıkarak gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hatipoğlu, eylemin saat 02.30 sıralarından cezaevi infaz koruma memurları ve diğer personelin koğuşlara sahur yemeği dağıttıkları sırada başladığını belirtti.

Hatipoğlu, "İl Jandarma Komutanlığımıza ait güvenlik birimleri, emniyet teşkilatımız, cumhuriyet başsavcılığımız ve cezaevi yönetimi olağanüstü tedbir alarak, belediyemizden de iş makinelerinin katkısıyla müdahaleye hazır hale gelmiştik. Ancak biz de kuleye çıkarak, eylem yapanlara konuşma yaparak, onların da bazı talepleri vardı, onları çözeceğimizi ifade ettik. Onlar da olumlu yaklaştı ve
eylem sonuçlandı. Sayım da yapıldı, herhangi bir eksiklik yok. Geçmiş olsun" dedi.

5 infaz koruma memurunun durumu iyi

Hatipoğlu, tutuklu ve hükümlülerin taleplerinin sorulması üzerine, "Koğuşların kalabalık olduğu yönünde. Bunun dışında cezaevi şartlarının ağır olduğu ve bunların iyileştirilmesi yönünde talepleri vardı" diye konuştu.

Burhaniye Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte bu konuda değerlendirmeler yapıldığına dikkati çeken Hatipoğlu, "Eksiklikler zaten gideriliyordu. Her koğuşumuzda çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon var. Tek sorun koğuşların kalabalık olması. Koğuşun bir kısmında yangın meydana gelmişti. Yatakları tutuşturmuşlar. O da söndürülmüş durumda. Şu anda önemli bir durum söz konusu değil. Herhangi bir yaralı yok ve rehin alınan 5 infaz koruma memuru da sağsalim durumda. Herkes koğuşlarına çekilmiş durumda" diye konuştu.

"Anlaşma söz konusu değil"

Hatipoğlu, "tutuklu ve hükümlülerle herhangi bir anlaşma yapıldı mı" yönündeki soruyu, "Herhangi bir anlaşma yapılması söz konusu değil. 3 koğuşu kapsayan bir direniş, bunu 20-25 kişi yönlendiriyordu. Bu kişiler de daha sonra cumhuriyet başsavcılığımızın cezaevi yönetimiyle yapacağı araştırma sonucunda ortaya çıkacak" şeklinde yanıtladı.

Bir gazetecinin "Kuleden mahkumlara nasıl seslendiniz" şeklindeki sorusuna da Vali Hatipoğlu, "Ramazan Bayramı arefesinde bu tür bir hareketi insani görmedik. Talepleri varsa da bunlar hepimizin sıkıntısıdır. Çözeriz noktasında kendileriyle konuştuk ve olumlu karşıladılar" yanıtını verdi.
 
"174 kişi kapasiteli cezaevinde 250 kişi kalıyor"

Hatipoğlu, cezaevinde bayram nedeniyle açık görüşe izin verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine ise, "O, Burhaniye Cumhuriyet Başsavcılığımızın yetkileri dahilindedir. Tabii şu anda görüyorsunuz koku var orada (cezaevinde). Yanmadan dolayı koku var. Onun tedbirlerini alacaklar mutlaka bir sonuca varılır. Mahkumların en büyük talebi ya da sorunu kalabalık cezaevi. Şu anda 174 kişi kapasiteli ama 250 kişi kalıyor. Dolayısıyla yoğunluktan dolayı da bir sıkıntı var. o da aşılmaya çalışılacak" yanıtını verdi.

Balıkesir Valisi Hatipoğlu, açıklamasının ardından beraberindekilerle yeniden cezaevine döndü.

Olayların ardından Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ile Ayvalık, Gömeç ve Edremit'ten de takviye ekiplerin geldiği öğrenildi.

Cezaevinde arama yapılıyor

Olayın sona ermesinin ardından jandarmanın cezaevinde yaptığı aramada çok sayıda kesici ve delici alet ele geçirildiği, aramaların devam ettiği bildirildi.

Bu arada, tutuklu ve hükümlülerin olay sırasında koğuşlardaki televizyon, buzdolabı ve dolapları da kırdıkları ve bahçeye attıkları gözlenirken, cezaevinde yanan yataklar yine tutuklu ve hükümlüler tarafından el arabalarıyla taşınarak çöp alanına götürülüyor.

Öte yandan, olayı haberi alarak cezaevi önüne gelen tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının bekleyişleri sürüyor.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS