bilim-teknoloji

Kuzey ışıklarının muhteşem fotoğrafı

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Bilim

Kuzey ışıklarının muhteşem fotoğrafı

Kuzey ışıklarının muhteşem fotoğrafı

Bir İngiliz fotoğrafçı yalnızca kutup dairelerinde görülebilen "Kuzey Işıkları"nı Norveç'te fotoğrafladı.

Esrarengiz yeşil ışık ve şeritleri muhteşem bir fotoğrafta görüntülemeyi başaran 44 yaşındaki fotoğrafçı Mark Humpage, -35 derecede yol alarak yeryüzünün manyetik alanlarına yaklaştı.

Fotoğrafladığı manzaranın çok güzel olduğunu belirten Humpage, Trömsö'den başlayarak kar üzerinde 7 saat boyunca seyahat ettiklerini anlattı.

Kendini iyi hissettiğini söyleyen Humpage, şansının yaver gittiğini ve fotoğraf sırasında hava koşullarının ideal olduğunu belirtti.

Kuzey ışıkları

Kuzey ışıkları, Dünya'nın manyetik kuzey ve güney kutup dairelerinde gözlenebilen bir gök olayıdır.

Aurora sırasında görülen ışıklar, Güneş'ten gelerek yaklaşık 450 km/saniye hızla ilerleyen yüksek enerjili elektronların atmosferdeki gaz molekülleriyle çarpışması sonucunda ortaya çıkar.

Çok yüksek enerjili yeni bir elektron kazanan atomlar, kapasitelerinin çok üstünde enerjiyle yüklenirler. Normal şartlarda bir atom veya molekül yüksek düzeyde enerjiyle yüklendiğinde, bu enerjiyi diğer atomlara çarparak hızla kaybeder.

Ancak, molekül yoğunluğunun santimetreküp başına birkaç atom olduğu 80-150 km arası yüksekliklerde bir atomun çarparak enerjisini aktaracağı bir diğer atoma rastlaması düşük bir olasılıktır. Bu yüzden atomlar fazla enerjiyi ışık halinde yavaşça yayarlar.

Dünya'nın çekirdeğinin hareketi dolayısıyla tam yeri sürekli değişen manyetik kutupların yakınlarında, manyetik alan çizgileri farklı yönlerden gelip tek bir noktaya giren bir ters koni oluşturduklarından, yerden yükseldikçe manyetik alan zayıflar, hatta yerden birkaç kilometre yukarıda Dünya'nın manyetik alanının etkisi sıfırlanır. Kuzey ışıkları da yalnızca kutup dairelerinde görülür.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS