Kapatılan Gabile.com TİB'e dava açıyor

Kapatılan Gabile.com TİB'e dava açıyor

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) iki eşcinsel sosyal ağına olan erişimi tedbir kararı alarak engellemesinin ardından tepkiler sürüyor. "Fuhuşa teşvik" gerekçesiyle erişimi engellenen siteler ise bu gerekçeyi reddediyor. Bu sitelerden Gabile.com'un Servis Yöneticisi Duman Doğan, TİB'e dava açacaklarını hukuk mücadelesi başlatacaklarını açıkladı.

Gabile.com'un Servis Yöneticisi Duman Doğan CNN TÜRK ekranlarına konuk olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın erişim engellemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Doğan, 5651 sayılı yasa gereği yurtdışında host edilen sitelerin bildirim yapmadan erişimlerinin engellenebildiğini, kendi sitelerinin de yurtdışında host edildiği için uyarılmadan kapatıldığını söyledi.

Kapatılma kararının cuma günü alındığını, durumu ertesi gün farkedip pazartesi günü TİB'le yazışmalara başladıklarını anlatan Duman Doğan, TİB'in kendilerine sitenin anasayfasında iletişim bilgileri olmadığı için kapatıldığını söylediğini açıkladı.

Bunun üzerine iletişim bilgilerini hazırlayıp siteye koyduklarını belirten Duman Doğan, TİB'in bu kez de sitedeki bazı profillerin "fuhuşa teşvik" nedeni olduğunu belirttiğini ve siteyi erişeme açmadığını kaydetti.

TİB'in 3 profili öne sürdüğü ve bu profillerin benzeri olan tüm profillerin de kapatılması istediğini savunan Doğan, TİB'in gösterdiği profillerin mayolu fotoğraflar olduğunu ve Türkiye'de mayolu fotoğrafların suç olmadığını söyledi.

Bu profilleri kapamayacaklarını TİB'e bildirdiklerini söyleyen Doğan hukuki mücadeleye karar verdiklerini açıkladı.

Sitelerinde 30 editörün çalıştığını anlatan Doğan, fotoğrafların tek tek kontrol edildiğini ve gerekliliklere uygun olmayan fotoğrafların yayınlanmasına izin vermediklerini de kaydetti.

Buna rağmen "suç olmayan" mayolu fotoğraflar nedeniyle itham edildiklerini anlatan Gabile.com Servis Yöneticisi Duman Doğan, TİB'in isteğinin ucu açık olduğunu bu nedenle Türkiye'de ilk kez Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Doğan, TİB hakkında 5651 sayılı yasaya aykırı hareket etmek, öne sürülen delillerin 5237 sayılı yasayla uyuşmaması nedeniyle iftira eyleminde bulunmak ve sitenin aynı zamanda haber sitesi olması ve engelleme nedeniyle haberlerin de engellenmiş olmasının Basın Kanunu'nda yer alan iletişim ve halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlanamaması ilkesine aykırılık gibi nedenlerle suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

TİB'in eylemini LGBT bireyleri olarak homofobik bulduklarını da belirten Doğan, bu engellemenin Türkiye'nin yurtdışındaki itibarını da zedelediğinin altını çizdi.

Konuyla ilgili CNN TÜRK'e konuşan İnternet Stratejisti Atıf Ünaldı ise olayın hukuksal boyutta devam eden bir işlem olmasının her şeye rağmen sevindirici olduğunu söyledi.

Ünaldı, yasanın yoruma açık sonuçlar doğurduğunun altını çizerek yasa çıkarken yürütmenin bu noktaya geleceğini tahmin edemediklerini belirtti.

Uygulamada tüm sitenin kapatılması yerine soruna neden olan içeriğin engellenmesi gerektiğini bunun da daha teknik bir yapılanma gerektirdiğini ifade eden Ünaldı, sorunlar çözerken hep kolay yöntemlerin seçildiğini anlattı.

Neden kapatıldı?

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın Gabile ve Hadigayri isimli sosyal ağ siteleriyle ilgili aldığı kararı, kurulun sitesinde yer alan sorgulama ekranında arattığımızda gerekçe olarak aşağıdaki bilgiler yer alıyor:

"5651 sayılı yasa uyarınca katalog suçlar kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuksal değerlendirme sonucunda; bu internet sitesi (gabile.com - hadigayri.com) hakkında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 02/10/2009 tarih ve 421.02.02.2009-272446 nolu kararı gereğince İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

Her iki siteye de "aynı karar numarasıyla" idari tedbir uygulandığı ve sitelerin erişimlerinin engellendiği anlaşılıyor. "Peki ama niye?" sorusuna gelince...

TİB'in gerekçesi "fuhuşa teşvik"

Telekomünikasyon İletişim Kurumu'nun Basın Müşaviri Güleser Aykara CNNTurk.com'a telefonda yaptığı açıklamada "fuhuşa teşvik" gerekçesini doğruladı.

Aykara yaptığı açıklamada "5651 sayılı kanun" gereği fuhuşa teşvik durumunda sitelerin erişimlerinin mahkeme kararı olmadan TİB tarafından resen engellenebildiğini ve bu sitelerin de bu hakka dayanarak engellendiğini belirtti.

Erişim yeniden nasıl sağlanır?


Aykara sitelerin tekrar açılması için site sahiplerinin şikayet konusu içeriği kaldırması ya da düzeltmesi gerektiğini, bu düzeltmenin ardından kendilerine başvurulması durumunda inceleme yapılacağı ve düzeltmenin yerine getirildiği onaylanırsa sitelere erişimin yeniden sağlanabileceğini ekledi.

Yurtdışından tepki yağıyor

Dünya Basını haberi skandal olarak nitelerken, Amsterdam Homoloket LGBTT aileleri ve yakınları inisiyatifi bir protesto mektubu yayınlanarak kararı “homofobik” bulduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz Cuma günü habersizce uygulanan erişim engellemesi, KAOS GL tarafından duyurulmuştu.

İngiltere Siber Haklar ve Özgürlükler Organizasyonu Üyesi, Leeds Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaman Akdeniz, kararı kişisel blog'unda tartışmaya açarak uygulamayı eleştirdi.

Uluslararası Haber Örgütlerinin takip ettiği Cyber Right'da yayınlanan haberde, uygulanan sansür, "rezalet" olarak nitelendi. Türkiye'de iki büyük eşcinsel ağına usulsüz ve homofobik bir kararla erişimin engellendiğini duyuran Cyber Right, Türkiye'nin sansürde sınır tanımadığını yazdı.

İspanyol ve İtalyan Haber Örgütlerinin de yer verdiği haberde Newstin Ulusal Haber Örgütü'nün haberi kaynak gösterildi. Dünya basını, eşcinsel bireylere yönelik iki büyük sitenin sansürlenmesinin homofobik bir girişim olduğunu ifade etti.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS