Aliyev ve Sarkisyan prensipte anlaştı

Aliyev ve Sarkisyan prensipte anlaştı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ABD'nin Prag Büyükelçiliği'nde üç saate yakın bir süre görüştü. Görüşmeye ev sahipliği yapan ABD temsilcisi Büyükelçi Matthew Bryza, "iki ülke arasındaki sorunların çözüm yöntemleri konusunda mutabakat sağlandığını" söyledi.

Aliyev ve Sarkisyan görüşmenin ardından basına açıklama yapmadan Büyükelçilikten ayrılırken, Minsk Grubu, "sorunun çözüm yöntemleri üzerinde mutabakat sağlandığını, bunların ayrıntılarının daha sonraki görüşmelerde belirleneceğini" açıkladı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde, Yukarı Karabağ sorununun çözümü amacıyla kurulan Minsk Grubunun eşbaşkanları ABD temsilcisi Matthew Bryza, Fransa temsilcisi Bernard Fassier ve Rusya temsilcisi Yuri Merzlyakov basına yaptıkları ortak açıklamada, "iki cumhurbaşkanı arasındaki görüşmenin yapıcı ve yararlı olduğunu" bildirdi.

Görüşmeye ev sahipliği yapan ABD temsilcisi Büyükelçi Matthew Bryza, "İki ülke arasındaki sorunların çözüm yöntemleri konusunda mutabakat sağlandığını" söyledi; ısrarlı sorular üzerine, "görüşmede belirlenen çözüm yöntemlerinin neler olduğunu açıklamayla mezun olmadığını" bildirdi.

Bryza, görüşmede belirlenen çözüm yöntemlerini detaylandırmak üzere Minsk gurubu eş başkanları olarak birkaç hafta içinde Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceklerini belirtti.

Fransa temsilcisi büyükelçi Bernard Fassier de Minsk Grubu eşbaşkanları olarak Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarıyla Haziran ayı başında bir araya gelebileceklerini kaydetti.

Öte yandan bir soru üzerine Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin "ayrı bir süreç olduğunu ve kendi sahasında devam ettiğini" ifade eden ABD temsilcisi Bryza, "Türkiye-Ermenistan ilişkilerini, Ermenistan-Azerbaycan ilişkileriyle karıştıramayız. İki ayrı süreç kendi sahalarında devam ediyor. Birinin ilerlemesi diğerine yardımcı olabilir tabii ama, bu iki süreci ayrı değerlendirmeliyiz" dedi.

Büyükelçi Bryza, Azerbaycan ile Ermenistan cumhurbaşkanları arasında ilk defa bir görüşme yapılmadığını anımsatarak, "İki cumhurbaşkanının daha önce de görüştüklerini, ancak bugünkü çerçevede ilk kez biraraya geldiklerini" söyledi.

Ermenistan: "Yararlı bir görüşme oldu"

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Samvel Farmanyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Prag görüşmesinin yararlı olduğunu ve tarafların sorunun çözümünde temel ilkeler konusundaki görüşlerinin bir birine yaklaşmasında yardımcı olduğunu söyledi.

Farmanyan, görüşmenin sonuçlarına ilişkin olarak, her iki liderin dışişleri Bakanlarına AGİT Minsk Grubu eş başkanlarıyla koordinasyonu sürdürme ve bir sonraki görüşmenin hazırlıklarını gerçekleştirme talimatı verildiğini kaydetti.

Merkezi Erivan'da bulunan Mediamax ajansının haberine göre, Farmanyan, Sarkisyan'ın son Moskova ziyaretini hatırlatarak, bu ziyaret sırasında Yukarı Karabağ'ın statüsünün, çözümün öncelikli konuları arasında yer aldığının vurgulandığını söyledi.

Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşme sürecini desteklediklerini bildirdi.

Farmanyan'ın açıklamasına göre, Merkel, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Prag'da yaptığı görüşmede "Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi yönündeki çabaları desteklediklerini"kaydetti.

Sarkisyan'ın Prag'da bir araya geldiği Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler yetkilisi Benita Ferrero-Waldner de, Türk-Ermeni ilişkilerinde normalleşmeyi desteklediklerini kaydetti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada 2009 Kafkas sorunu çin fırsat yılı  kaçırmayalım" dedi.

ABD'nin Prag Büyükelçiliği'ndeki görüşmenin ardından Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ile Serj Sarkisyan, AB dönem başkanlığı çerçevesinde yapılan AB-Doğu Ortaklığı zirvesine katıldı.

Aliyev ve Sarkisyan'ın bugün geç saatlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de ayrı ayrı birer görüşme yapmaları bekleniyor.

Görüşmede öne çıkanlar

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki Minsk Grubu'nun eş başkanlarından ABD'nin önderliğinde başlayan Aliyev-Sarkisyan görüşmesinde, diğer iki eşbaşkan Fransa ile Rusya'nın temsilcileri de yer aldı.

Görüşmenin başında kısa süre görüntü almak üzere içeri alınan gazetecilerin ısrarlı çağrılarına rağmen Aliyev ve Sarkisyan el sıkışmadı.

Görüşme masasında soğukluk izlenirken, gazeteciler iki dakika içinde salondan çıkarıldı.

Bugünkü görüşme, Türkiye ve Ermenistan arasındaki yakınlaşma sürecinin başlangıcından bu yana, Ermeni ve Azeri liderler arasındaki ilk temas.

Aliyev ile Sarkisyan arasındaki görüşmeye ABD adına Matthew Bryza, Rusya Federasyonunu temsilen Büyükelçi Yuri Merzlyakov ve Fransa'yı temsilen de Büyükelçi Bernard Fassier katıldı.

AGİT bünyesinde faaliyet gösteren Minsk grubu yıllardan beri başta Azerbaycan ve Ermenistan olmak üzere bölgedeki anlaşmazlıklara çözüm bulmak üzere arabuluculuk görevini yürütüyor.

Ermenistan ile Türkiye ilişkilerinin normale dönmesi için başlatılan diplomatik girişimlerin ardından ABD'nin de ağırlıklı olarak devreye girdiğini anımsatan diplomatik kaynaklar, "Ermenistan işgali altındaki Yukarı Karabağ bölgesinin Azerbaycan'a geri verilmesi başta olmak üzere, iki ülke arasındaki anlaşmazlıklara çözüm bulunması umudunun artığını" belirtiyorlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS